Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válka, nebo ztráta Krymu. Jeden útok už proběhl. Historik má v den výročí nacistické okupace jasno

15.03.2014
Válka, nebo ztráta Krymu. Jeden útok už proběhl. Historik má v den výročí nacistické okupace jasno

Foto: levneubytovani.net

Popisek: Ukrajinský Krym

AKTUALIZOVÁNO Přesně před pětasedmdesáti lety vjely okupační jednotky nacistického Německa do Prahy a nad Pražským hradem zavlál prapor s hákovým křížem. Dnešní svět sice nesužuje válka obřích rozměrů, za to si můžete vybrat, na jaký konflikt byste se podívali raději. Na krvavou občanskou válku v Sýrii? Na pokračující střety v Afghánistánu nebo na srážky rebelů s vládními jednotkami v Jižním Súdánu? Kompletní seznam míst, kde v důsledku konfliktů umírají lidé, by nebyl právě krátký. A co ukrajinský Krym? Jeden útok už se odehrál

„Zabránit anexi Krymu je možné jen za cenu války s Ruskem. A to si asi těžko dnes někdo dokáže představit,“ zdůrazňuje historik Jan -rychlík ve vyjádření pro Český rozhlas. Zdráhá se však dělat historické paralely mezi rolety 1938 - 1939 a dnešní situací na Krymu. Poukazuje totiž na to, že se lišily mezinárodní podmínky tehdy a dnes.

Ke specifickému útoku přitom již došlo. Podle informací serveru Hlas Ruska Ukrajina zaútočila na ruské kosmické družice. Útok byl uskutečněn z území Západní Ukrajiny, oznámil ruským novinářům oficiální mluvčí Ministerstva spojů a hromadných komunikací RF.„Lidé, kteří přijímají podobná rozhodnutí, si mají pomyslet na jejich následky“, podotkli v rezortu.

Generál Karel Randák to ale vidí jinak, Sudety a Krym podle jeho názoru srovnání snesou. I když generál Karel Randák jednoznačně nazývá obsazení Krymu ruskou armádou okupací a srovnává toto jednání s okleštěním Československa v roce 1938, už se s tím prý v podstatě nedá nic dělat. „Když někdo pošle vojsko do cizí země pod záminkou, že chce chránit vlastní občany, je to stejné jako to, co udělal Hitler v roce 1938, když šel chránit Henleinovce. Můžeme se dohadovat o příčinách a historických souvislostech, ale tohle je okupace ukrajinského Krymu ruskou armádou. Nic jiného,“ řekl Randák ParlamentnímListům.cz.

Mocný Rosněfť

Zároveň je podle Randáka jasné, že Evropa je na Rusku energeticky značně závislá, což možnost válečného střetu mezi EU a Ruskem prakticky vylučuje. Rusko si velmi dobře uvědomuje, že Ukrajina ani Spojené státy a Evropská unie jim nedokážou účinně vzdorovat. Evropa i Amerika sice hrozí sankcemi, ale ani na nich se není schopna shodnout. „To jsou už jen nesmysly, kterými se snaží dohnat to, že zaspali vývoj. Rusové jednali a obsadili Krym, teď už se s tím v podstatě nedá dělat vůbec nic,“ podotkl generál Randák. Nějaké sankce podle něj nepadají v úvahu. „Rusko je možná něčím závislé na Evropě, ale Evropa je mnohem víc závislá na Rusku. Rusům je jedno, kam prodají ropu, jestli do Evropy, nebo do Číny,“ dodal. A od samého začátku je podle Randáka jasné, že do razantního ozbrojeného konfliktu nikdo nepůjde.

Za pravdu nu dává i zpráva ČTK, která s odkazem na výroky zahraničních analytiků připomíná, že Gazprom ovládá třetinu evropského trhu s plynem. „Rosněfť má dohody s americkým těžebním gigantem Exxon Mobil, italskou ropnou společností Eni a norským Statoilem o průzkumu nalezišť ropy a plynu v arktických oblastech Ruska. Také má poloviční podíl ve čtyřech rafineriích Ruhr Oel v Německu či podíl 21 procent v italské rafinerii Saras.“

Rusku prý přejí i nebesa

Rusku nahrávají i další okolnosti. Astroložka Eva Prokešová, která se zabývá zpracováváním horoskopů jednotlivých států, upozorňuje na to, že svět se nyní v tomto období nachází v turbulentních časech a je ve varu.

„I když nemám zpracovaný v tuto chvíli přímo horoskop Ukrajiny, myslím, že nám mnohé může napovědět to, co ukazují horoskopy dvou mocností - tedy Ruska a Spojených států. Připomínám, že hvězdy opravdu nyní odhalují to, že se planeta nachází ve varu a napjatých vztazích. V tomto roce to potrvá hlavně do dubna, pokračovat to však bude ještě i v příštím roce. Tedy v roce 2015 se pak tato fáze uzavře. Je však nutno říct, že Rusko má pro nejbližší tři roky, včetně toho, v kterém se nacházíme, mimořádně dobré konstelace hvězd. Velmi dlouhou dobu takové nemělo. Vzhledem k napětí, které se kolem něho vytváří zvláště ve vztahu k USA, je jisté, proč oni vystupují sebevědomě a naprosto neochvějně. Oni to totiž budou, kdo mají šanci jít nahoru a vyhrát, obstát, udržet své pozice," uvedla pro ParlamentníListy.cz Eva Prokešová. Na otázku, zda lze za jejím vnímáním vidět i hrozbu nějakého konfliktu a případného vítěze, však odpovědět odmítla.

„Lidé se mě samozřejmě ptají až na to nejzazší řešení a zda k němu dojde. To odmítám komentovat. V každém případě lehké období nás ale nečeká, to je pravda,"  poznamenala.

Libuše Frantová, Alena Hechtová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová