Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Krym dál hýbe Českem: „Masový vrah“ Obama prý může rozpoutat třetí světovou a Schwarzenberg děkuje Putinovi

13.03.2014
Krym dál hýbe Českem: „Masový vrah“ Obama prý může rozpoutat třetí světovou a Schwarzenberg děkuje Putinovi

Autor: Hans Štembera

Popisek: Karel Schwarzenberg

Celý svět sleduje, co se v těchto dnech děje na ukrajinském Krymu. Svou roli v krizi už hrají i Izraelci a svou troškou do mlýna přispívají i občané Česka. Jedni nemohou přijít na jméno ruskému prezidentovi Vladmiru Putinovi, druzí jeho počínaní vyjadřují upřímnou podporu. Podívejte se, jak Krym dál cloumá Českem.

O tom, že situaci n Ukrajině věnuje svou pozornost i většina našich občanů svědčí mimo jiné i dotaz jednoho ze čtenářů serveru Parlamentní listy.cz. Tazatele zajímalo, zda by předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který odmítl odjet s politickou delegací do Ruské federace, podobně protestoval proti návštěvě „masového vraha a okupanta Obamy, který provozuje na okupovaném Guantánamu a řadě dalších míst koncentráky a tajná vězení s mučením zajatých“.

Proti tomuto čtenářovu vykreslení amerického prezidenta se ale předseda Senátu ohradil. Vyjádření čtenáře je podle něj „velmi hrubé“. „Prezident Obama v roce 2009 obdržel Nobelovu cenu míru,“ namítá čtenáři s tím, že i Nobelův výbor ocenil jeho výjimečné úsilí o posílení světové diplomacie a spolupráce mezi národy. To je prý jasná odpověď o úrovni amerického prezidenta a více se podobným srovnáním nehodlá věnovat.

Zároveň je však třeba říci, že Západ podporuje nynější vládu v Kyjevě, ve které hrají roli i nacionalisté. Právě z nich mají obavy Židé žijící na Ukrajině, hlavní město Kyjev nevyjímaje. Chování nové kyjevské vládnoucí garnitury totiž podle nich vyvolává důvodné obavy z antisemitských incidentů. Proto ukrajinští židé zahájili přímo v kyjevské synagoze nácvik sebeobrany.

Pomáhají izraelští instruktoři

Celou tréninkovou akci organizuje Celosvětové fórum rusky mluvícího židovstva. V Kyjevě se jej zúčastnilo více než třicet aktivistů. Dohlíželi na ně izraelští instruktoři a speciální policejní síly. Cvičení byla zaměřená především na vytvoření návyků osobní sebeobrany, reakce na nečekaně vzniklé hrozby pouličního násilí a trénink chování v agresivním davu.

 „Zmíněný projekt, jehož smyslem je posílení bezpečnosti členů kyjevské židovské obce a boj proti antisemitismu, je zároveň symbolem solidarity všech rusky mluvících židů z celého světa a státu Izrael s ukrajinskými židy, kteří v současné době prožívají nelehké časy,“ píše k tomu server news.israelinfo.ru.

Účastníci semináře se učili především prvotní reakci na agresivní chování, včetně zajištění obrany za použití příručních předmětů.

Počínání Západu prý může vést ke třetí světové válce

Svou „troškou do mlýna“ ale ve věci ukrajinské krize přispívají i další čeští aktéři. Na jedné straně exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) na konferenci k patnáctému výročí vstupu naší země do NATO poděkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za to, že znovu západní a střední Evropě připomněl důležitost této obranné organizace tím, jak si počíná vůči Krymu.

Na straně druhé člen ČSSD advokát Jiří Vyvadil oznámil na sociální síti Facebook záměr založit občanské sdružení „Přátelé Ruska v České republice“, na jehož ustavení pracuje. V dopisu, kterým se sociální demokrat obrací na velvyslance Ruské federace v Česku Sergeje Kiseleva se mimo jiné můžeme dočíst:

„Vážený pane velvyslanče, předpokládám, že naše občanské sdružení bude zaregistrováno v brzké době. Budou utvořeny demokratické orgány a napneme všechny síly k tomu, abychom napomohli racionálnímu přístupu k Vaší zemi a postupně tak přispívali k odstraňování nebezpečných politických nánosů, které by ze strany USA a EU mohly v krajním případě přejít nejen v lokální, ale i světový konflikt.

Západ podle Vyvadila podporuje nacionalisty a fašisty, jako by snad zapomněl na zkušenosti z minulosti. Tomu je podle jeho názoru třeba se postavit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace