Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krym dál hýbe Českem: „Masový vrah“ Obama prý může rozpoutat třetí světovou a Schwarzenberg děkuje Putinovi

13.03.2014
Krym dál hýbe Českem: „Masový vrah“ Obama prý může rozpoutat třetí světovou a Schwarzenberg děkuje Putinovi

Foto: Hans Štembera

Popisek: Karel Schwarzenberg

Celý svět sleduje, co se v těchto dnech děje na ukrajinském Krymu. Svou roli v krizi už hrají i Izraelci a svou troškou do mlýna přispívají i občané Česka. Jedni nemohou přijít na jméno ruskému prezidentovi Vladmiru Putinovi, druzí jeho počínaní vyjadřují upřímnou podporu. Podívejte se, jak Krym dál cloumá Českem.

O tom, že situaci n Ukrajině věnuje svou pozornost i většina našich občanů svědčí mimo jiné i dotaz jednoho ze čtenářů serveru Parlamentní listy.cz. Tazatele zajímalo, zda by předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který odmítl odjet s politickou delegací do Ruské federace, podobně protestoval proti návštěvě „masového vraha a okupanta Obamy, který provozuje na okupovaném Guantánamu a řadě dalších míst koncentráky a tajná vězení s mučením zajatých“.

Proti tomuto čtenářovu vykreslení amerického prezidenta se ale předseda Senátu ohradil. Vyjádření čtenáře je podle něj „velmi hrubé“. „Prezident Obama v roce 2009 obdržel Nobelovu cenu míru,“ namítá čtenáři s tím, že i Nobelův výbor ocenil jeho výjimečné úsilí o posílení světové diplomacie a spolupráce mezi národy. To je prý jasná odpověď o úrovni amerického prezidenta a více se podobným srovnáním nehodlá věnovat.

Zároveň je však třeba říci, že Západ podporuje nynější vládu v Kyjevě, ve které hrají roli i nacionalisté. Právě z nich mají obavy Židé žijící na Ukrajině, hlavní město Kyjev nevyjímaje. Chování nové kyjevské vládnoucí garnitury totiž podle nich vyvolává důvodné obavy z antisemitských incidentů. Proto ukrajinští židé zahájili přímo v kyjevské synagoze nácvik sebeobrany.

Pomáhají izraelští instruktoři

Celou tréninkovou akci organizuje Celosvětové fórum rusky mluvícího židovstva. V Kyjevě se jej zúčastnilo více než třicet aktivistů. Dohlíželi na ně izraelští instruktoři a speciální policejní síly. Cvičení byla zaměřená především na vytvoření návyků osobní sebeobrany, reakce na nečekaně vzniklé hrozby pouličního násilí a trénink chování v agresivním davu.

 „Zmíněný projekt, jehož smyslem je posílení bezpečnosti členů kyjevské židovské obce a boj proti antisemitismu, je zároveň symbolem solidarity všech rusky mluvících židů z celého světa a státu Izrael s ukrajinskými židy, kteří v současné době prožívají nelehké časy,“ píše k tomu server news.israelinfo.ru.

Účastníci semináře se učili především prvotní reakci na agresivní chování, včetně zajištění obrany za použití příručních předmětů.

Počínání Západu prý může vést ke třetí světové válce

Svou „troškou do mlýna“ ale ve věci ukrajinské krize přispívají i další čeští aktéři. Na jedné straně exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) na konferenci k patnáctému výročí vstupu naší země do NATO poděkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za to, že znovu západní a střední Evropě připomněl důležitost této obranné organizace tím, jak si počíná vůči Krymu.

Na straně druhé člen ČSSD advokát Jiří Vyvadil oznámil na sociální síti Facebook záměr založit občanské sdružení „Přátelé Ruska v České republice“, na jehož ustavení pracuje. V dopisu, kterým se sociální demokrat obrací na velvyslance Ruské federace v Česku Sergeje Kiseleva se mimo jiné můžeme dočíst:

„Vážený pane velvyslanče, předpokládám, že naše občanské sdružení bude zaregistrováno v brzké době. Budou utvořeny demokratické orgány a napneme všechny síly k tomu, abychom napomohli racionálnímu přístupu k Vaší zemi a postupně tak přispívali k odstraňování nebezpečných politických nánosů, které by ze strany USA a EU mohly v krajním případě přejít nejen v lokální, ale i světový konflikt.

Západ podle Vyvadila podporuje nacionalisty a fašisty, jako by snad zapomněl na zkušenosti z minulosti. Tomu je podle jeho názoru třeba se postavit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace