Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krym dál hýbe Českem: „Masový vrah“ Obama prý může rozpoutat třetí světovou a Schwarzenberg děkuje Putinovi

13.03.2014
Krym dál hýbe Českem: „Masový vrah“ Obama prý může rozpoutat třetí světovou a Schwarzenberg děkuje Putinovi

Foto: Hans Štembera

Popisek: Karel Schwarzenberg

Celý svět sleduje, co se v těchto dnech děje na ukrajinském Krymu. Svou roli v krizi už hrají i Izraelci a svou troškou do mlýna přispívají i občané Česka. Jedni nemohou přijít na jméno ruskému prezidentovi Vladmiru Putinovi, druzí jeho počínaní vyjadřují upřímnou podporu. Podívejte se, jak Krym dál cloumá Českem.

O tom, že situaci n Ukrajině věnuje svou pozornost i většina našich občanů svědčí mimo jiné i dotaz jednoho ze čtenářů serveru Parlamentní listy.cz. Tazatele zajímalo, zda by předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který odmítl odjet s politickou delegací do Ruské federace, podobně protestoval proti návštěvě „masového vraha a okupanta Obamy, který provozuje na okupovaném Guantánamu a řadě dalších míst koncentráky a tajná vězení s mučením zajatých“.

Proti tomuto čtenářovu vykreslení amerického prezidenta se ale předseda Senátu ohradil. Vyjádření čtenáře je podle něj „velmi hrubé“. „Prezident Obama v roce 2009 obdržel Nobelovu cenu míru,“ namítá čtenáři s tím, že i Nobelův výbor ocenil jeho výjimečné úsilí o posílení světové diplomacie a spolupráce mezi národy. To je prý jasná odpověď o úrovni amerického prezidenta a více se podobným srovnáním nehodlá věnovat.

Zároveň je však třeba říci, že Západ podporuje nynější vládu v Kyjevě, ve které hrají roli i nacionalisté. Právě z nich mají obavy Židé žijící na Ukrajině, hlavní město Kyjev nevyjímaje. Chování nové kyjevské vládnoucí garnitury totiž podle nich vyvolává důvodné obavy z antisemitských incidentů. Proto ukrajinští židé zahájili přímo v kyjevské synagoze nácvik sebeobrany.

Pomáhají izraelští instruktoři

Celou tréninkovou akci organizuje Celosvětové fórum rusky mluvícího židovstva. V Kyjevě se jej zúčastnilo více než třicet aktivistů. Dohlíželi na ně izraelští instruktoři a speciální policejní síly. Cvičení byla zaměřená především na vytvoření návyků osobní sebeobrany, reakce na nečekaně vzniklé hrozby pouličního násilí a trénink chování v agresivním davu.

 „Zmíněný projekt, jehož smyslem je posílení bezpečnosti členů kyjevské židovské obce a boj proti antisemitismu, je zároveň symbolem solidarity všech rusky mluvících židů z celého světa a státu Izrael s ukrajinskými židy, kteří v současné době prožívají nelehké časy,“ píše k tomu server news.israelinfo.ru.

Účastníci semináře se učili především prvotní reakci na agresivní chování, včetně zajištění obrany za použití příručních předmětů.

Počínání Západu prý může vést ke třetí světové válce

Svou „troškou do mlýna“ ale ve věci ukrajinské krize přispívají i další čeští aktéři. Na jedné straně exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) na konferenci k patnáctému výročí vstupu naší země do NATO poděkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za to, že znovu západní a střední Evropě připomněl důležitost této obranné organizace tím, jak si počíná vůči Krymu.

Na straně druhé člen ČSSD advokát Jiří Vyvadil oznámil na sociální síti Facebook záměr založit občanské sdružení „Přátelé Ruska v České republice“, na jehož ustavení pracuje. V dopisu, kterým se sociální demokrat obrací na velvyslance Ruské federace v Česku Sergeje Kiseleva se mimo jiné můžeme dočíst:

„Vážený pane velvyslanče, předpokládám, že naše občanské sdružení bude zaregistrováno v brzké době. Budou utvořeny demokratické orgány a napneme všechny síly k tomu, abychom napomohli racionálnímu přístupu k Vaší zemi a postupně tak přispívali k odstraňování nebezpečných politických nánosů, které by ze strany USA a EU mohly v krajním případě přejít nejen v lokální, ale i světový konflikt.

Západ podle Vyvadila podporuje nacionalisty a fašisty, jako by snad zapomněl na zkušenosti z minulosti. Tomu je podle jeho názoru třeba se postavit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová