Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Biskup, který nenávidí Trošku, záhadně rezignoval. A režisér prozradil, že je při natáčení nepustili do kostela i o čem jsou Babovřesky 3

10.03.2014
Biskup, který nenávidí Trošku, záhadně rezignoval. A režisér prozradil, že je při natáčení nepustili do kostela i o čem jsou Babovřesky 3

Foto: Falcon

Popisek: Zdeněk Troška na snímku dotočil právě Babovřesky 2.

Režisér Zdeněk Troška se nemusí s katolickou církví a církev se nemusí se Zdeňkem Troškou, který má paradoxně mezi kněžími pár přátel a známých. Po natočení filmu Babovřesky 2 má snad nejúspěšnější režisér současnosti snad i vstup ke kostelní bráně zapovězen. Troška se totiž nebojí šít do církve a ta se mu odplácí „nenávistí“. Teď dokonce odstoupil z funkce českobudějovický biskup Jiří Paďour, který tolik Trošku „nenávidí“.

Bývalý herec, Jiří Paďour, který nebyl podle mnohých ani v Činoherním klubu, kde kdysi účinkoval, příliš oblíben, dnes biskup českobudějovický oficiálně informoval, že papež František přijal jeho rezignaci. Důvody, které za tím jsou, se rozcházejí…

Co za tím je?

Prvním důvodem je zdravotní, druhý osobní. A teď si občane, křesťane vyber.

„Přijetím rezignace Mons. Jiřího Paďoura, nastala v českobudějovické diecézi tzv. sedisvakance, uvolnění úřadu diecézního biskupa; tím zároveň přešlo řízení diecéze na pomocného biskupa Pavla Posáda, který obratem svolal sbor poradců k volbě administrátora diecéze, tedy tak, jak to ukládá církevní právo. Sbor poradců zvolil generálního vikáře Mons. Adolfa Pintíře administrátorem diecéze na dobu do jmenování nového českobudějovického diecézního biskupa do úřadu,“ píše se v tiskovém prohlášení biskupství.

Sám generální vikář a nyní administrátor biskupství Adolf Pintíř uvedl:  „S ohledem na svůj zdravotní stav nabídl Mons. Paďour v říjnu 2013 do rukou Svatého otce Františka rezignaci na svůj úřad. Ten ji přijal a definitivně potvrdil,  jak 1. 3. 2014.“

Ovšem některé zaručené zprávy hovoří o tom, že za odstoupením není zdravotní stav biskupa, ale jisté „osobní“ důvody. Ať jde o věk, dosažení 70 let věku nebo rozhořčení, jakým způsobem se církev ubírá.

Biskup kritikem Trošky

Biskup Paďour však patří k velkým kritikům režiséra Zdeňka Trošky a podle dobře informovaného zdroje z biskupství vstoupil Jihočech Troška do nemilosti církve. Právě proto, že na jihu Čech natočil komedie Babovřesky, kde si „vyřizuje účty“ s církví svatou.

„S nikým si nevyřizuju účty, jen humorným pojetím a nadsázkou poukazuju na to, co je všem úplně jasné. Církev svatá nás odmítla pustit do kostela, jejich polský kněz se jménem Ján Němec o mě prohlásil, že jsem debil, Lucku Vondráčkovou doslova proklel a do kostela na varhany jen přehrát Mariánskou píseň nás zase odmítl v Pištíně pustit jáhen pan Fábera, taky s patřičným komentářem. Takže já nemám důvod je nějak milovat a v Babovřeskách jasně ukazuju, jak to v církvi, kde má být na prvním místě pokora a láska k bližnímu, v reálu chodí,“ svěřil se pro ParlamentniListy.cz Zdeněk Troška.

Sám Troška má mezi kněžími několik známých či dokonce přátel. I od nich dostává reakce jak na chování katolické církve, tak ale i na komedii Babovřesky, kdy druhý díl je právě v kinech.

„I když je to „blbina pro zasmání“ a je to komedie, nadsázka, volají nebo píší mi a říkají, že je to vlastně úplná pravda, co jsme tam ukázali, ba, že pravda v reálu je někdy ještě horší, bohužel. Ona církev vůbec káže vodu a pije víno. Vždyť si to vezměte – Kdysi Pán Ježíš svým učedníkům řekl: prodejte vše, co máte, rozdejte to chudým, vezměte kříž na svá bedra a následujte mne, neboť největší poklad najdete v království otce mého. Spíš projde velbloud uchem jehly, než se dostane bohatec do království nebeského,“ odcitoval z Písma svatého režisér populárních filmů s tím, že jedna věc je víra a druhá věc je církev. A ta je o lidech.

Jde jim jen o majetek

Troška jako jeden z mála českých režisérů je vzdělaný, studoval historii, včetně té církevní, dějiny, souvislosti a dobře prý ví, jak to v minulosti chodilo.

„Opravdu jsem si dal čas a dva roky jsem studoval dějiny církevní, papežství, dějiny inkvizice, dějiny řádů a tak dále.  A zjistil jsem, že je to jenom dva tisíce let trvající boj o moc, o majetek a byznys. Nic jiného církev není. A přitom dělali neuvěřitelná zvěrstva – když se podíváte na začátek třináctého století ve Francii, když byly křížové výpravy, tak tam to bylo vše jenom za účelem sebeobohacování. Proto jsem taky v Babovřeskách 2 posadil biskupa do luxusního bazénu a vikář dostal jméno Fábera, který jasně mladému farářovi říká, o čem že to v církvi opravdu je,“ řekl pro Parlamentnilisty.cz Troška.

To, že je některými církevními hodnostáři nenáviděn, neřeší. Prý se jen směje nad tím, že církev je stále zastaralá, zaostalá a kromě papeže Františka, o jehož zdraví a život se bojí čím dál více, protože Svatý otec je upřímný a snaží se opravdu církev učinit podle učení Kristova, je jen pár těch, kteří v církvi dělají věci od srdce.

„Víra je o lásce, porozumění, o lásce k bližnímu. Když ale o vás kněz řekne, že jste debil a prokleje herečku, aniž by kohokoli znal. Když se dozvíte, co všechno se o vás za zdmi biskupského paláce říká, pochybujete nejen o fungování církve, ale někdy i o duševním zdraví některých představitelů „milující církve svaté.“

Troška církev šetřit nebude

V květnu začne Troška natáčet třetí pokračování komedie Babovřesky 3 a ani tam si neodpustí rýpnutí do církve.

„Tak náš páter Petr (Lukáš Langmajer) vystoupil z církve, dal se dohromady se sestrou Glorií, která taky řekla církvi pápá a je tu láska a do toho se na faře objeví ten „pravý“ kněz z Polska, že jak to tak bývá…  no a víc neprozradím… Každý, ať si udělá obrázek sám,“ dodává Troška.

Mnozí, kteří prý už Babovřesky 2 viděli, se shodují na tom, že se v tom kdekdo pozná a taky to, že Zdeněk Troška přesně, i když v komediálním pojetí ukazuje, jak to v té církvi chodí, a že ani život obyčejných farářů není žádný med.

Radek Kraus

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová