Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdeněk Troška: Církevníci jsou vychytralí a jejich taktika je pořád stejná, oblbovat pod hlavičkou Všemohoucího

26.02.2014
Zdeněk Troška: Církevníci jsou vychytralí a jejich taktika je pořád stejná, oblbovat pod hlavičkou Všemohoucího

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Zdeněk Troška na snímku, kdy dotočil Babovřesky 2.

ROZHOVOR V interview pro ParlamentníListy.cz toto mino jiné řekl režisér Zdeněk Troška, který je známý svým kritickým postojem k církevním restitucím. Vyjádřil se i ke krokům prezidenta Miloše Zemana a očekáváním od nové vlády. I o ministra kultury se otřel…

ČSSD a hnutí ANO naléhají na církve, aby se vzdaly z restitucí 13 miliard. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je finanční odškodnění církvím přehnané a stát na ně nemá. Sdílíte tento postoj?

Ano, jednoznačně. Dolož jasně a se ctí původ a způsob převedení majetku z původního majitele církvi. Mně nejde do hlavy, kdo v několika dnech zničehonic přišel s onou konečnou cifrou, kterou církvi vyčíslili odcizený majetek. Kdo to kdy spočítal, z čeho vycházel? Především by se měla zrevidovat fraška o překotném odsouhlasení této nesmyslné a já bych ještě dodal nestydaté cifry. Zřejmě opět hra já na bráchu, brácha na mě, jinak to nevidím. Kolega měl doložit a následně odkoupit 7 metrů čtverečních pozemku vedle cesty k chalupě. Co s tím měl za běhání po úřadech, papírování, placení, kolik času tím ztratil! A tady se to zvládne takřka přes noc, miliardové obnosy, desetitisíce hektarů lesů, polností, rybníků, všeho… Holt zřejmě nebeské vnuknutí, zázrak boží!     

Jsou politici, kteří vyjednávají o snížení náhrad církvím, dostatečně aktivní? Přesvědčí zástupce církví?

Nejsou, zdaleka nejsou. Církevníci jsou vychytralí, jejich taktika je pořád stejná – oblbovat pod hlavičkou Všemohoucího. Tudíž nebát se, jasně a bez emocí zrevidovat všechno, co lze. Hlavně neustupovat. Jiná otázka je, jak se dívat na církve, které vznikly až po roce 1948 nebo po revoluci 1989, kdy jim nemohlo být nic „ukradeno“. A ony mlčí a hezky se vezou spolu. Jen jediná církev se této „odměny“ vzdala, protože se zřejmě drží přikázání Nepokradeš a Nepožádáš majetku bližního svého.

A nezapomíná veřejnost na to, že jde o finanční odluku státu a církví?

Stačí se podívat třeba vedle do Rakouska, Německa, jak to tam mají. Chceš tu mít kněze? Zaplať si ho. Projevům lásky k bližnímu se přece nedá nic vyčítat. Nebo ano?

Podle arcibiskupa Jana Graubnera papež František při příležitosti návštěvy českých a moravských biskupů řekl k tématu restitucí, že co bylo ukradeno, má být vráceno. Co si o tom myslíte?

Slovo ukradeno je trochu silné. To bychom se museli podívat i na to, co během věků církev sama nakradla, kdy svou obratnou chytristikou dovedla vymámit i z jalové krávy tele. Což bylo málo případů, kdy umírající při zpovědi o samotě se zaopatřujícím knězem jakože všechno nebo hezký kus majetku najednou odkázal církvi či místnímu kostelu jen za spásu své duše? A kdo se mohl tehdy postavit knězi, který přece nikdy nelhal? Pozůstalí nezmohli nic a ještě tak upadli u vrchnosti v nemilost.  A podobných praktik byly tisíce. Takže jen stačí dokázat, co ukradl rudý režim církvi a co církev ukradla všem ostatním. Jak říkám, slovo ukradla je možná silné, lze zaměnit za získala, dostala…  Císař Josef II. už udělal revizi církevního majetku;  z ní vycházel i prezident Masaryk, pokud se nemýlím. Prostě už tehdy neměla církev nárok na to, co teď velice obratně a pod záminkou sebrání komunisty chce zpátky. Také či opět nefér hra.

Historik Radomír Malý vysvětluje, že církev má na svůj majetek v restitucích nárok, neboť ho v minulosti získala legitimně, a to výhradně dobrovolnými dary, které jí poskytli velcí feudálové a panovníci. Jaký je váš názor?

Ano, v pořádku. Někdo dal klášteru či kostelu pozemky, ves atd., ale panovníci a šlechtici většinou církvi léna propůjčovali. Ale ať je to tak nebo onak, měly by se pro klid duše prostudovat všechny příslušné složky – a to je práce na půl života a ne na dva dny, to ať mi nikdo neříká. Co je prokazatelně tvé, je tvé, nikdo ti to nebere. Ale protože jsme lidé, víme své…

Když opustíme téma restitucí, co očekáváte od Sobotkova kabinetu? Změní se s novou vládou situace k lepšímu?

Musí se snažit, hodně snažit, neboť všude kolem stále číhá tolik protivenství a záškodníků, kteří se budou všemocně snažit bohulibé dílo jeho překazit. A v tom je i notný kus pověstné české závisti – nepovedlo se mně, nepovede se ani tobě, to si piš.

Jak nahlížíte na poslední kroky Miloše Zemana?

Opakuji znovu, že se politikou nezaobírám a zdaleka nesleduji všechny akce a kroky těch či oněch. Jen si myslím, že stejně jako pánové Babiš, Sobotka i on má na to, aby byl důraznější a ve vytyčeném směru určitější. Prostě je čas přitvrdit. Provinil ses? Jsi podezřelý z toho či onoho? Pak čekej zasloužený trest. Jak říká farář Otík ve Sluncích, senu… Hleď, ať bejlí nečisté nezachvátí pole pěstěné a neudusí, co má k užitku vzejíti.  

Pokud jde o kulturu, očekáváte radikální změny v oblasti kinematografie s novým ministrem?

Ne. Radikální rozhodně ne. To by tam musel být jiný lumen a ne pokorný sluha boží.

Petr Kupka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová