Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Horké chvilky českých biskupů u papeže Františka: Mluvilo se o církevním majetku a restitucích

16.02.2014
Horké chvilky českých biskupů u papeže Františka: Mluvilo se o církevním majetku a restitucích

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Papež František

Papež František při dnešním setkání s českými biskupy vyzval, aby církev své materiální prostředky využívala výlučně k duchovním účelům. František ve Vatikánu přijal delegaci českých a moravských biskupů pod vedením kardinála Dominika Duky a během jejich devadesátiminutového setkání byla řeč i o církevním majetku, informoval ČTK zástupce České biskupské konference Ondřej Mléčka.

František přivítal delegaci biskupů v čele s kardinály Dukou a Miloslavem Vlkem už ve středu, kdy během generální audience požehnal korunky ke staroboleslavskému mariánskému reliéfu Palladium země české a korunu pro sochu olešnické Panny Marie. V pátek se konalo uzavřené jednání, které bylo prvním oficiálním setkáním biskupů s novým papežem zvoleným loni v březnu. Naposledy se česká delegace takto s papežem setkala v roce 2005.

Setkání s papežem začalo za účasti dvou desítek biskupů a dalších hodnostářů

„Zatímco po dlouhý čas církev ve vaší zemi utlačovaly režimy založené na ideologiích popírajících lidskou důstojnost a svobodu, dnes se musíte vypořádávat s jinými nástrahami, kupříkladu se sekularismem a relativismem," uvedl papež ve své dnešní promluvě. František se v závěru své řeči zmínil i o majetkových otázkách, když zdůraznil, že „materiální prostředky mají být určeny výlučně k duchovnímu poslání církve" a že majetek má být spravován „uvážlivě a transparentně, a to také za pomoci důvěryhodných a kompetentních laiků".

Setkání s papežem začalo za účasti dvou desítek biskupů a dalších hodnostářů kolem 10:30 SEČ. Skončilo pak kolem poledního, protože papeže čekal další program. U příležitosti dnešního svátku svatého Valentýna pontifik na Svatopetrském náměstí dal požehnání katolickým snoubencům, kterých se tam shromáždilo asi 25.000.

Duka mluvil v české televizi o setkání s papežem

Dominik Duka v pátečních Událostech, komentářích popsal debatu s papežem Františkem o českém zákoně o vyrovnání s církvemi. „Jasně řekl, že podle zákona to, co bylo církvím ukradeno, má jim být vráceno. Ale také řekl, že je potřeba s majetkem hospodařit rozumně,“ řekl v ČT Duka. Narazili při debatě i na mínění v české společnosti v souvislosti s miliardami pro církve. Podle Duky „život není o náladách“ ve společnosti, ale o skutečné práci. „Nebo už v Československu neplatí vůbec žádný princip spravedlnosti? To byla velká debata papeže, který zdůrazňoval potřebu spravedlnosti,“ dodal v ČT arcibiskup pražský.

Zástupci české katolické církve budou v rámci pravidelné návštěvy nazvané Ad limina apostolorum (K prahům apoštolů) v Římě až do 17. února.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace