Teď si užívají zimní spánek a jejich počty na Šumavě rostou. Víte, o kom je řeč?
12.02.2014
Foto: priroda.cz
Popisek: Netopýr
Počty netopýrů během posledních dvou desetiletí na Šumavě mírně narůstají. I to je jeden z výsledků dlouhodobého výzkumu Luďka Bufky, zoologa Správy NP a CHKO Šumava, který tyto létající savce sleduje pravidelně od roku 1992. Na celé Šumavě dnes žije 17 druhů netopýrů, kteří tráví chladné zimní období roku pravým zimním spánkem v tradičních úkrytech, které jim poskytují vhodné mikroklima a klid.
Zoologové Správy NP a CHKO Šumava monitorují stavy netopýřích populací na zimovištích na území celé Šumavy.
Odborníci v těchto dnech sčítají netopýry na místech, kde naši jediní létající savci zimují. Netopýry samozřejmě pouze vizuálně kontrolují, aby nebyli zbytečně rušeni v době hibernace, určují jejich druh a počty. Definitivní výsledky budou známé, až na počátku dubna.
Dochází k mírnému nárůstu počtu netopýrů nejen v oblasti Národního parku
Už teď je ale jasné, že jejich počty na území Šumavy stále mírně narůstají. Výjimkou jsou jen některé druhy jako například netopýr dlouhouchý.
„Dochází k mírnému nárůstu počtu netopýrů nejen v oblasti Národního parku, ale prakticky na celé Šumavě, včetně jejího podhůří. Netopýři jsou modelová skupina zvláště chráněných druhů živočichů a velmi zajímavá skupina savců, kteří jsou navíc i citlivými indikátory změn prostředí a zdraví krajiny,“ vysvětlil Luděk Bufka zoolog Správy Národního parku Šumava, který monitoring netopýří populace provádí.
Společně s Pošumavím je pravidelně monitorováno asi 80 zimovišť. V současné době se na území NP nebo CHKO Šumava nacházejí dvě velmi významná zimoviště, kde žije okolo stovky netopýrů během zimy a pak další s několika desítkami jedinců.
Netopýří detektor
Stěžejní částí monitoringu je pravidelné sledování netopýřích zimovišť, doplněné v různých letech více či méně intenzivně ostatními metodami průzkumu: kontrolou letních kolonií, odchyty do sítí nebo prací s netopýřím detektorem.
Zimoviště jsou obvykle sčítány jedenkrát, výjimečně několikrát za zimu – mezi nejobsazenější lokality patří okolí Kašperských Hor, Sušicko nebo tunel Schwarzenberského kanálu.
„Letošní teplá zima se projevuje v menší početnosti jedinců některých druhů na hlavních zimovištích, kteří zatím patrně využívají ve větší míře drobné alternativní úkryty,“ popisuje Luděk Bufka.
Šumava je oblastí, kde má výzkum a monitoring netopýrů dlouholetou tradici a přináší řadu zajímavých a cenných informací. S tímto výzkumem zoologové začali poprvé už v šedesátých letech minulého století.
Nejzajímavější výsledky
Na Šumavě dnes žije 17 druhů netopýrů. Nejpočetnější jsou netopýři velcí, vodní a řasnatí. V celém Česku pak odborníci evidují ještě o osm druhů více, všechny druhy netopýrů jsou přísně chránění.
Kromě počtů netopýrů a zpětných odchytů kroužkovaných jedinců patří k nejcennějším výsledkům pravidelné odchyty vzácnějších lesních druhů, jako je netopýr velkouchý (Myotis bechsteinii) nebo netopýr Brandtův (Myotis brandtii). Pomocí netopýřího detektoru byla sledována společenstva a lovecká aktivita na šumavských slatích nebo zaznamenáván výskyt vzácnějších dutinových druhů, jako je například netopýr stromový (Nyctalus leisleri).
Za nejzajímavější výsledky související s monitoringem netopýrů v posledních létech lze považovat například:
1) zjištění a potvrzení výrazného nárůstu početnosti zdejší izolované populace vzácného vrápence malého (Rhinolophus hipposideros),
2) ojedinělé nálezy výrazně teplomilného netopýra brvitého (Myotis emarginatus),
3) nárůst početnosti netopýra parkového (Pipistrellus nathusii) a nálezy migrujících jedinců z Lotyšska
4) celkový nárůst nebo alespoň setrvalý stav populací běžných druhů netopýrů.
„Jelikož netopýři patří mezi nesmírně zajímavé, ale také citlivé a chráněné druhy, jsou vhodnou modelovou skupinou a je velmi důležité sledovat dlouhodobé trendy jejich početnosti. Pro efektivní ochranu netopýrů je důležité zachování jejich přirozeného prostředí a zcela klíčová je ochrana jejich úkrytů.“ uzavírá zoolog Luděk Bufka.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Redaktor KL