Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zazobaný kníže Schwarzenberg dluží dvanáct milionů. Za co, proboha? Čtěte

11.02.2014
Zazobaný kníže Schwarzenberg dluží dvanáct milionů. Za co, proboha? Čtěte

Foto: TOP 09

Popisek: Karel Schwarzenberg

Zatímco v lavici Poslanecké sněmovny slastně podřimuje, peníze mu samy skáčou na konto. Přesto jeho hypoteční úvěr dosahoval loni 12 milionů korun. Proč si bohatý kníže Schwarzenberg půjčuje?

Na prodej půdy je vždycky času dost. Je jednou z nejvýraznějších komodit, které na planetě Zemi vlivem expandující civilizace stále ubývá, zatímco lidí, kteří potřebují nakrmit, je víc a víc. Cena půdy, a to především té zemědělské, představuje tudíž pro moudrého hospodáře jedinou jistotu – dramatické poklesy jí určitě nehrozí. Touto starou moudrostí hospodářů se řídí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Kontroverzní kníže, kterého buď máme rádi, nebo ho naopak nemůžeme ani vidět, či nedej bože slyšet, se moudře drží staré feudální filozofie svých předků. Skupuje na dluh pozemky, aby mnohonásobně vydělal na jejich pronájmu. V době rozpuštění minulé Poslanecké sněmovny přiznal dluhy ve výši 12 milionů korun, přičemž ty, které vlastní, mu naopak přivedly na konto kolem osmi milionů.

Protiprávní závan středověku?

O moudrosti rozšiřovat své panství byla šlechta přesvědčena již ve středověku, nejvíc se to ale v Čechách dařilo právě té jihočeské. Připomeňme si Rožmberky, kteří se díky svému majetku těšili i obrovskému vlivu na panovníka. Schwarzenbergové zakotvili v jižních Čechách v roce 1660, kdy Jan Adolf Schwarzenberg získal panství Třeboň, vzápětí i Hlubokou a v roce 1670 titul kníže. Tím se honosí i současný poslanec, nebo se alespoň tomuto titulování nebrání, přestože Zákon o odebrání titulů a výsad šlechty byl jedním z prvních, které po vzniku Československa v roce 1918 podepsal prezident T. G. Masaryk. Vzápětí bylo v dubnu 1919 používání šlechtických titulů zrušeno zákonem i v sousedním Rakousku.

Panství jako hrom

Na naší politické scéně se Karel Schwarzenberg objevil v roce 1989, kdy získal na základě zákona č. 229/1991 Sb. v restitucích dříve zabavený historický majetek orlické větve rodu, především Orlík nad Vltavou a Hraběšín u Kutné Hory. Celkem tento majetek čítal více než 10 tisíc ha lesů, 362 ha rybníků, 454 ha polí, 439 ha luk, 30 ha pastvin, a 243 ha ostatní plochy. Dále zámek v Čimelicích, Karlov, Dřevíč, zámek v Rakovicích a v Kutné Hoře-Sedlci. Mimo jiné mu díky restitucím patří i palác v pražské Voršilské ulici, tři činžovní domy v Praze, více než dvě desítky obytných stavení převážně v jižních a středních Čechách, zahradnictví v Čimelicích a řada hospodářských budov.

Správou a obhospodařováním současného schwarzenberského majetku v Čechách je pověřena společnost Orlík nad Vltavou, jejímž hlavním společníkem s podílem 99,82 procenta je Karel Schwarzenberg. Zbytek připadá jeho synu Janovi, který je jednatelem společnosti. Firma zahrnuje zámek Orlík, pražskou kancelář, Lesní správu se správou nemovitostí a Rybářství v Čimelicích. Hlavními zdroji příjmů je tu kromě lesní výroby, tedy hlavně prodeje dřeva, také chov a prodej ryb a příjmy z pronájmu pozemků a nemovitostí.

Výnosné hypotéky

Jako by trpělivě sceloval své panství, dál Schwarzenberg rozvážně nakupuje pozemky bez ohledu na rozlohu, od pár akrů až po několik hektarů. Ke konci roku 2012 dlužil na hypotékách více než 12,5 milionu, z pronájmu pozemků a nemovitostí však získal téměř 8,9 milionu korun. Současně rozšířil své jihočeské panství o další pozemky, mimo jiné v Mirochově (Chlum u Třeboně), Nové Bystřici, Bílkově u Dačic, Lhotě u Sedla, Maříži u Slavonic či Rancířově u Jihlavy. Další v přepočtu více než dva miliony vydělal na pronájmu pozemků v Rakousku a necelých 77 000 korun má z Německa. Celkem mu tedy plynul z vlastnictví pozemků příjem více než 11 milionů korun.

Jeho pozemková filozofie funguje na rozdíl od jiných oblastí ekonomiky prakticky stabilně, takže pověst největšího dlužníka ve sněmovně ho trápit nemusí. Jasně to dokládají údaje z roku 2011, kdy sice dlužil 13,2 milionu korun, na pronájmech však inkasoval 10,7 milionu. Navíc ročně splácí pouze zhruba půl milionu, na což mu bohatě stačí jeho příjem z Poslanecké sněmovny. Rozšiřovat majetek na dluh se mu tedy více než vyplatí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská