Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Schwarzenberg: Zemědělský velkopodnikatel ministrem financí? To je jako by byl majitel pohřebního ústavu ředitelem nemocnice

30.01.2014
Schwarzenberg:  Zemědělský velkopodnikatel ministrem financí?  To je jako by byl majitel pohřebního ústavu ředitelem nemocnice

Foto: TOP 09

Popisek: Karel Schwarzenberg

ROZHOVOR Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poskytl Parlamentním listům.cz rozhovor. V něm se rozhovořil například o Andreji Babišovi. „Je to podle mě smutný úkaz, že se udělal zvláštní zákon, aby mohl vstoupit do vlády. Že si netroufá podstoupit soud na Slovensku," domníval se. Podivuje se nad jmenováním tohoto velkopodnikatele v zemědělství a potravinářském průmyslu ministrem financí. „Nejde tady o střet, ale o perfektní soulad zájmů," zdůraznil.

Okomentoval i situaci v ODS. Strany u nás podle něj bohužel nekončí porážkou, nýbrž sebevraždou. „Co byla ODA nebo Unie svobody blahé paměti. A teď ODS. Tyto všechny strany neklesly pod útokem protivníka, ale vnitřním rozkladem," vypozoroval.

Odpověděl (zčásti bonmotem) i na svoji případnou politickou budoucnost, zda ještě někdy zasedne ve vládě. „Jak říkal jeden Angličan, prorokování je těžké, zvláště má-li se týkati budoucnosti. Pokud tato vláda vydrží celé čtyři roky, tak myslím, že spíše už do toho nepůjdu. Ale člověk nikdy neví, co bude zítra," vysvětlil Parlamentním listům.cz Karel Schwarzenberg.

Jak vidíte činnost Rusnokovy vlády, která končí?
Byla to popravdě řečeno Zemanova vláda, nikoli Rusnokova. A konala dle příkazů prezidenta, který si ji ke svému pohodlí vytvořil.

Zmínil jste prezidenta Zemana. Je to rok od dramatické finálové prezidentské volby mezi vámi dvěma. Jak hodnotíte dosavadní působení prezidenta?
Myslím, že se jasně projevil. Každý občan si může udělat perfektní obraz sám. Volební boj skončil, už to nebudu komentovat.

Vzniká nám nová vláda, co od ní očekáváte?
Zažijeme s ní určitě nějaká hezká překvapení...

Podle vyjádření zvláště místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska to vypadá, že v nové vládě vám nejvíce vadí osoba Andreje Babiše. Je tomu tak?
Je to podle mě smutný úkaz, že se udělal zvláštní zákon, aby mohl vstoupit do vlády. Že si netroufá podstoupit soud na Slovensku. A podívejte se. Dlouhá léta svého života jsem se věnoval zemědělství a lesnictví. On je velkopodnikatel v zemědělství a potravinářském průmyslu. Není jiný obor hospodářství, který je tak závislý na dotacích a regulacích ministerstev. Už od první světové války neexistuje volný trh co se týče zemědělství. Když se velkopodnikatel v tomto oboru stane ministrem financí, je to jako kdyby majitel pohřebního ústavu byl ustanoven ředitelem Motolu. Tady nejde o střed zájmů, ale o perfektní soulad zájmů.

I proto jste tedy tak hlasitě kritizovali v uplynulých dnech projednávání služebního zákona v prvním čtení v poslanecké sněmovně. Nicméně jak namítal právě Andrej Babiš, Miroslav Kalousek v roce 2002 hlasoval pro zákon, podle něhož nemusí mít ministr lustrační osvědčení...?
On se také veřejně kál, že prohloupil. Každému se to někdy stane.

Jak vidíte budoucnost Topky a svojí v politice?
Jak říkal jeden Angličan, prorokování je těžké, zvláště má-li se týkati budoucnosti. Toho času si nestojíme až zas tak úplně špatně. Jsme stabilizovaní a jdeme svorně do těch let v opozici. Samozřejmě, že se nám může něco nepříjemného stát, to je pravda. Mám dojem, že tato zanedlouho ustanovená vláda bude mít veliké potíže. Kromě toho si myslím, že každé politické straně prospěje nějaký čas býti v opozici. Ale samozřejmě, že bychom po nějaké době odříkání, půstu a askeze se zase rádi dostali k moci. Protože politikem se stáváte proto, že chcete něco tvořit a změnit.

A vy osobně počítáte s tím, že ještě někdy usednete ve vládě?
Pokud tato vláda vydrží celé čtyři roky, tak myslím, že spíše už do toho nepůjdu. Ale člověk nikdy neví, co bude zítra...

Vyhovuje vám současná krize ODS, nebo jste z ní smutný?
Je smutným jevem české politiky, že zde strany nekončí porážkou, nýbrž sebevraždou. Co byla ODA nebo Unie svobody blahé paměti. A teď ODS. Tyto všechny strany neklesly pod útokem protivníka, ale vnitřním rozkladem. To je poněkud chucpe.

ODA a Unie svobody jsou však již věcí minulosti. ODS snad na tom zas až tak špatně není...?
Snad se zotaví. Vážím si jejich nového předsedy pana Fialy. Možná, že to dokáže. Považuju ho za slušného a velmi inteligentního pána, který byl dobrým ministrem školství.

Na závěr se vás jako bývalého ministra zahraničí zeptám na dramatické události, které právě teď probíhají kousek od nás, na Ukrajině. Osobně zdejší vývoj vidím bohužel skepticky, neb je tato země dosti politicky rozdělená...
Je to pravda, nevypadá to příliš dobře. Bohužel Ukrajinci byli málokdy ve svých dějinách svobodní. Jejich slabostí je, že se od doby Mazepy a Chmelnického nejsou schopni sjednotit. Přesto doufám, že se zde podaří vytvořit větší prostor svobody a neodkloní se od Evropské unie. Což je jediná cesta pro opravdový blahobyt Ukrajiny. Zajisté, že Rusko jim poskytuje menší prachy, ale technologicky a vývojově by to Ukrajinu udrželo na té úrovni, jakou měla ve Svazu. Což není ideální. Ukrajina se svým přírodním bohatstvím by opravdu potřebovala jako sůl, aby se mohla vyvíjet s nejmodernějšími technologiemi. Mají na to, ale u současné vlády se obávám, že tento vývoj země spíše brzdí.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová