Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Exministr Tlustý se rozpovídal, jak fikaný Kalousek zlikvidoval ODS. A to byl prý tehdy politická mrtvola

16.01.2014
Exministr Tlustý se rozpovídal, jak fikaný Kalousek zlikvidoval ODS. A to byl prý tehdy politická mrtvola

Foto: Hans Štembera

Popisek: Vlastimil Tlustý

ROZHOVOR Exministr Vlastimil Tlustý dal interview ParlamentnímListům.cz, v němž se mimo jiné vrátil též do roku 2006 a okomentoval cenu, kterou dle něj Miroslav Kalousek nabídl za své politické přežití. A situaci v ODS srovnal s aktuálním stavem sociální demokracie. Obě strany mají problémy se svými otci zakladateli...

S jakým pocitem sledujete, jako bývalý člen ODS, s tím, jak bojuje ODS sama se sebou, na bojišti?

Tak ona z bojiště v podstatě zmizela. Položme si otázku, co zásadního ODS po volbách řekla: Že se nebude na vládě podílet? No, to všichni věděli a její postavení to nezmění. Že skoro všechno, co se objevuje, budou zamítat a vetovat? To z vlastní zkušenosti vím, že je naprosto kontraproduktivní. Voliči očekávají od politické strany, že udělá něco pozitivního a zakládat svoji zásluhu na tom, že negujete, byť často negativní věci, na tom není, matematicky řečeno, nic pozitivního. To voliči nevyhodnocují jako zásluhu. Pozitivního neudělali nic, jejich situace se nezlepšuje. To jediné, co jim teď dává naději, je tam pár osobností, které individuálně mají dobrou pozici – teplický primátor Kubera, který je na Teplicku respektovanou osobností a dnešní vysoká funkce v ODS mu tolik neškodí.

Předevčírem jsem zaznamenal postup senátního kandidáta ODS v doplňovacích volbách na Zlínsku, to ukazuje, že když ten člověk osobně reprezentuje nějaké výsledky, pan Lukáš je bývalý hejtman, tak není jako kandidát mrtev. Tak myslím, že z toho pro ODS vyplývá velmi pragmatický závěr – měla by při hledání svých lídrů volit strašně jednoduché kritérium, které jsem jí ostatně doporučoval již v roce 2006, a to zcela marně. Stranu nemohou vést lídři, kteří ve svých vlastních okrscích měli 18 procent, a ze strany nemohou být vyháněni ti, kteří měli 43 procent.

A pokud ta strana dělá vedení z těch osmnáctiprocentních a vyhází ty 43procentní, tak dopadne tak, jak dopadla. Takže teď si myslím, že by ODS mohla pochopit, byť chápu, že to bude těžké, že ani tolik nezáleží na tom, kdo má kde jaké kamarády, ani tolik by nemělo záležet na tom, který okres se domluví s kterým okresem, ale tím kritériem je, kdo ten volební výsledek má a kdo ho nemá. A jestli dokázali pánové Lukáš a Kubera ve svých teritoriích udělat slušné volební výsledky, tak jsou to pro mě kandidáti do vedení. A pokud někdo dokáže svoji stranu dovést k sedmi procentům, tak tam nemá co dělat.

Myslíte, že návrat Václava Klause do ODS je již provždy vyřešená věc?

Nikdy nic není jednou provždy vyřešená věc. To předchozí vedení, jak jsem zvenčí tušil, mělo v sobě vnitřní rozpor, zda pozvat či nepozvat Václava Klause, byli tam lidé, kteří, myslím, že otevřeně mezi řádky říkali pozvat a někdo jiný prosazoval nepozvat. Já jsem byl překvapen tím, že vyhráli ti, kteří říkali nepozvat. Myslím si, že by volební výsledek ODS, kdyby pozvali Václava Klause, byl zřetelně lepší. Ale nedokázali to.

Může se stát, a asi bychom si na tuto otázku mohli odpovědět ve chvíli, kdy bude zvoleno nové vedení, protože grémium není nic jiného než předseda, místopředsedové a předsedové klubů. Minule určitě proběhlo hlasováno, zda pozvat, či nepozvat. Minule dopadlo hlasování, že nepozvat, to vedení může být složeno tak i onak. Možná, že to bude tak, jak to bývá často, že se tito lidé na tuto otázku nevyjádří na kongresu. Budou zvoleni podle jiných kritérií, a teprve, až budou zvoleni, tak se dozvíme, jaký je výsledek. Názory členské základny i delegátů budou hodně polarizovány, budou tam sedět lidé, kteří si budou myslet, že Václav Klaus je záchrana ODS, a budou tam sedět i jiní, kteří si myslí pravý opak.

Co si myslíte vy?

Já si myslím, a dokonce to říkám už mnoho let, že by měli Václava Klause nejenom zvát, ale doslova prosit. Myslím, že ODS je v situaci, kdy by za Přemyslem Oráčem měli poslat delegaci.

Domníváte se, že sociální demokracie půjde ve stejné stopě, akorát o chvíli později, jako ODS?

Je to naprosto stejné. Já si dokonce myslím, že sociální demokracie je v tuto chvíli existenčně ohrožena, myslím si, že to, že vstupuje do vlády, ve které nezrealizuje nic z toho, co slibovala, je pro ni vážné ohrožení. Za druhé to, že uvnitř sebe má klub příznivců a odpůrců Miloše Zemana, přesně jako to měla ODS před pěti lety, že to jsou faktory, které ji destabilizují a ohrožují. To znamená, že sociální demokracii může potkat cesta, že si teď dva roky zavládne, budou předčasné vlády a v těch získá 12 procent a její dominantní role na levici je pryč.

Proč to dělá Bohuslav Sobotka?

To bychom se také mohli ptát, proč to samé dělali Topolánkové, Nečasové a Langeři. Myslím si, že to je způsobeno tím akváriem, ve kterém ti lidé žijí. Důvody jsou více emocionální než racionální, už je to prostě dlouho trvající souboj, ve kterém každý každého již fauloval, každý umí vyjmenovat důvody, proč nemůže jinak. Chybí tomu time out, pauza, ve které by se ty týmy na chvilku zamyslely nad tím, jestli situace, ve které dva se perou není jen výhodná pro třetího, který se směje. To si myslím, že právě je ta situace, ve které sociální demokracie je a ve které byla ODS byla před šesti lety, kdy se uvnitř ní prali příznivci Václava Klause a odpůrci Václava Klause a ten, kdo se smál, byl Klaus.

Teď se bude smát kdo?

Už teď z toho souboje uvnitř sociální demokracie se směje Babiš.

Miroslav Kalousek se již dosmál?

Ten musel být nadšen. Vemte si, když tento souboj v roce 2003 po nástupu nového vedení začal, tak Kalousek byl členem vládní koalice se sociální demokracií a se Sobotkou, poměrně krátce na to jeho hvězda začala velmi rychle upadat díky geniálnímu nápadu, v uvozovkách, vytvoření vlády v roce 2006 s komunisty. To v podstatě Kalousek jako politik zemřel, alespoň to tak vypadalo, byl připojen na přístroje, a pak vsadil na nabídnutí svých služeb antiklausovcům v ODS, vysvětlil jim, že je lepší ministr financí za ODS než jejich vlastní členové, což se mu podařilo, protože ta válka mezi příznivci Klause a odpůrci Klause byla tehdy dominantní – a v tu chvíli bylo pro ten jeden tábor rozhodující, jestli k němu přichází „spojenec“ a podporovatel, než zda je to skutečně ekonomický expert a jaký má opravdový program, což se stalo druhořadé.

No a ti, co tehdy reprezentovali protikřídlo proti Václavu Klausovi, ho přijali za svého. Trvalo to chvíli, než sežral i je, než pochopili, že to byl omyl. Než pochopili, že to ve skutečnosti tak vůbec nebylo, že ten člověk sledoval pouze a jenom osobní cíle a že s radostí napřed pomohl likvidaci klausovců a pak že se stejnou radostí pomohl k likvidaci ODS a převzal se svou politickou stranou silnější roli na pravici. Takže to je úplně učebnicový příklad, jak takovéto souboje probíhají. V ČSSD v tuto chvíli také řádí tyto emoce, také je tam kardinální otázka, jestli vy jste s Milošem Zemanem nebo proti, tak se obávám, že ten vývoj může být identický.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová