Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyfotil nezákonný vjezd luxusních BMW k Černému jezeru, teď vystavuje nádherné fotky Šumavy. Podívejte se

12.01.2014
Vyfotil nezákonný vjezd luxusních BMW k Černému jezeru, teď vystavuje nádherné fotky Šumavy. Podívejte se

Foto: NP Šumava

Popisek: Václav Vetýška

FOTOGALERIE Amatérský fotograf Václav Vetýška, který letos upozornil na nezákonný vjezd zbohatlické kolony luxusních aut k Černému jezeru, vystavuje své fotografie Šumavy v Bruselu. K vidění jsou fotografie z celé Šumavy - od Nýrska po Kvildu. Patronem výstavy je Plzeňský kraj a Správa NP a CHKO Šumava.

Na podzim vyvolal největší šumavskou aféru, o které se dozvěděla celá republika. Teď velký milovník Šumavy Václav Vetýška dobývá Brusel. „Jsem rád, že můžu v Evropě ukázat, jak umí být Šumava nádherná. Krásnou šumavskou přírodu by měli vidět všichni,“ vypráví Václav Vetýška. V říjnu upozornil na nezákonný průjezd kolony luxusních vozů BMW do přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Hlavně díky němu dostali hříšníci zasloužené tresty. Teď s výstavou svých fotografií ze Šumavy s názvem Šumava zelená střecha Evropy slaví úspěch v Bruselu v sídle Evropského parlamentu.

50 let na Šumávce

I když bydlí v Plzni, tak Šumavu miluje a na Šumávce, jak jí sám mazlivě říká, se snaží trávit každou volnou chvíli. „Tak je tomu už více jak 50 let. Prvním místem, se kterým se blíže seznámil, byla Waisova louka na Špičáku. Šumavu mám ale sježděnou od Nýrska až po Kvildu, jezdím tak 35 krát do roka. Na jednodenní až týdenní túry. Mám to tady rád a vždy tady nacházím místa, kde je mně moc dobře a kde získám energii pro svůj další život. A ta místa si umím najít i vychutnat, ať již sám nebo se svými přáteli. Rád se zastavím, posadím a kochám se,“ vypráví Václav Vetýška, který pracuje jako školník a správce budov v jedné plzeňské základní škole.

Nikdy s sebou na Šumavu nezapomene vzít fotoaparát, a protože se na Šumavu umí dívat těma správnýma očima, tak fotí a fotí. Z těch nejkrásnějších fotografií vznikla i současná bruselská výstava. Fotografie zachycují šumavské lesy, pohoří, potoky, říčky, jezera i slatě, ale také šumavské cesty. Nejvíce fotografií pochází ze Železnorudska a Modravy. „Některé fotografie vznikaly spontánně, na některé jsem čekal i tři roky, třeba zamrzlé slatě nebo východ slunce na Kvildě,“ prozrazuje Václav Vetýška. Patronem výstavy je Václav Štekl, radní plzeňského kraje pro životní prostředí.

Zelená perla západních Čech

„Ač relativně mlád a rodištěm z Plzně, vnímám Šumavu jako zelenou perlu západních Čech. Zde si v krásné přírodě odpočinu od všedních starostí a povinností. Pro člena Rady Plzeňského kraje zodpovědného za oblast životního prostředí a zemědělství je Šumava samozřejmě jedním z hlavních témat. Na její  minulé, současné a možná i budoucí problémy nelze pohlížet černobílou optikou, ale je nutné vzít v úvahu širší spektrum názorů od všech  zainteresovaných stran. Pro všechny by však měl platit jeden společný cíl a to uchovat a předat dalším generacím Šumavu krásnou, zelenou a také přístupnou lidem. Domnívám se, že v tomto se shodujeme se současným vedením Národního parku. Všechno to již několikaleté snažení o nalezení vhodného přístupu by mělo vyústit v přijetí zákona o Národním parku Šumava. Ostatně vystavené fotografie potvrzují, že je o co se snažit a prezentují Šumavu jako místo, které stojí za to navštívit a to i v evropském kontextu,“ uvádí Václav Štekl.

S tím souhlasí i Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, který se slavnostního zahájení výstavy rovněž osobně zúčastnil. „Jsme rádi, že Šumavu prezentujeme na půdě takto významné evropské instituce. Je důležité, aby se europoslanci i naši ostatní vyslanci na této evropské půdě dozvěděli o Šumavě co nejvíce. Fotografie Václava Vetýšky dokumentují krásu Šumavy, kterou v Bruselu doprovází i výstavní část věnovaná tradičním šumavským řemeslům jako třeba výroba dřeváků. Výstava tak demonstruje naše heslo, žijeme s přírodou a příroda s námi,“ uvádí ředitel Jiří Mánek.

Nejen Brusel…

Bruselská expozice není jediná výstava, na které se chce Václav Vetýška letos podílet. Je členem plzeňského občanského sdružení Šumavské cesty, které se zabývá o obnovu zaniklých šumavských kapliček například na Zadních Paštích.  Společně s ostatními členy občanského sdružení a ve spolupráci s Plzeňským krajem chystá velkou fotografickou výstavu Šumavy. V tomto roce si připomeneme 130. výročí narození Josefa Váchala. „Výstava by měla projít celým Plzeňským krajem a má zachytit Šumavu stále romantickou, i když někde a někdy je nemocná,“ uzavírá Václav Vetýška.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na ');, do předmětu napište Příběh.

Vložil: Anička Vančová

Galerie