Zákon, který měl zpřísnit prodej alkoholu, 'spadl pod stůl'. V Česku se prostě chlastá, píše komentátor
01.01.2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bar, ilustrační foto
Komentátor Jan Lipold se na serveru Aktuálně.cz zamýšlí nad tím, proč boj proti alkoholismu není pro české politiky prioritou. Inspirací k textu byl pravděpodobně výrok Národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Ten si postěžoval, že politiky boj s alkoholem nezajímá. Přitom v žebříčku Světové zdravotnické organizace je Česko v pití alkoholu na prvním místě.
„Nemůžete se mu divit. Být u nás státním úředníkem zodpovědným za potírání konzumace alkoholických nápojů, to je, jako by proti náčelníkovi Ohnivá voda a jeho kmeni stál jediný mormonský misionář. A místo totemu měli indiáni flašku. Pořád plnou,“ píše Lipold.
A dodává: „Šest skleniček vína a tři panáky tvrdého alkoholu denně, to prý není žádný „extrémní přísun". Možná tak v nějaké gubernii vysoko za polárním kruhem - jinde na světě by si to šéf zdravotnictví asi tvrdit netroufal. „Popíšu vám řadu jiných pacientů, kteří mají trojnásobek, čtyřnásobek," pravil o tom, co je „běžný provoz", ministr Martin Holcát v souvislosti se zdravotním stavem hlavy státu.“
Za doktora Skály a ministra Plojhara, který přepil i Rusy
A alkohol je hlavní vstupní branou pro konzumaci dalších drog. Komentátor přemítá nad historií boje s alkoholismem v Česku. „Zatímco doktor Jaroslav Skála zakládal záchytku a v léčbě ordinoval tvrdý apolinářský režim, ministra zdravotnictví - v budově, od Apolináře co by kamenem dohodil - tou dobou dělal Josef Plojhar, známý svou spotřebou a výdrží, imponující prý i sovětským generálům. Oba muži byli na svých místech dlouhá léta.“
Zmiňován je i kladný vztah k alkoholu u hlavy státu. Ale nejen u něj. „Politici nevidí v alkoholu problém asi i proto, že se s ním při práci potkávají na každém kroku. Politika je pro konzumaci typické rizikové povolání - stres, nepravidelný režim, společenské příležitosti… A zodpovědnost za svěřenou funkci (doufejme). Například v Parlamentu se pije naprosto běžně,“ píše komentátor. Přiznává, že se bere jako normální, že „u nás se chlastá“.
„Že zákon, který měl zpřísnit prodej alkoholu, kvůli pádu vlády a předčasným volbám 'spadl pod stůl', je v Česku roku 2013 víc než jen jazykovou hříčkou,“ dodává komentátor závěrem.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová