Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Zimola tepe zelené iluze

23.12.2013
Hejtman Zimola tepe zelené iluze

Autor: Jčk

Popisek: Jihočeský hejtman Jiří Zimola

V nepravidelných intervalech čeští Zelení kritizují vládu, ČEZ a v podstatě všechny zastánce jaderné energetiky za prosazování jaderné energetiky. Vyjadřuji se k tomuto tématu asi se stejnou pravidelností jako Zelení a víceméně stále říkám to samé, ale to mi nebrání v tom, abych nezareagoval na nejnovější prohlášení Zelených, míní hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Ale berme to popořádku. Výtku, že jaderná elektřina je vývozní komodita, nepřijímám. Elektřina je v podstatě komodita jako každá jiná a není důvod jí nevyvážet. Zvláště, když si to můžeme dovolit a je po ní poptávka. A vývoz elektřiny neznamená ani statisíce metrů čtvrtečních zastavěných montážními halami ani tisíce kamiónů na přetížených českých dálnicích. A kromě toho, ruku na srdce: Po kolika našich produktech je ve světě poptávka? Rozhodně bude fajn, když bilance zahraničního obchodu nebude závislá jen na škodovkách.

Další téma: obnovitelné zdroje jako spolehlivý zdroj energie. Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů stoupá, a to je v pořádku, ale to ještě neznamená, že obnovitelné zdroje podrží naši ekonomiku vždy, když to bude zapotřebí. V době, kdy výstavba jakékoliv akumulační elektrárny, byť by se pro ni teoreticky našlo místo, vzbuzuje stejný odpor jako jádro, leží před námi otázka: Kde vezmeme elektřinu, když ji obnovitelné zdroj nebudou schopny dodávat? A že nejde jen o bagatelní střídání dne a noci v případě tzv. solárů je nasnadě. Vezmeme-li v potaz klimatické prognózy, pak všechny obnovitelné zdroje budou dlouhodobě nespolehlivé kvůli extrémním výkyvům počasí (odstávky kvůli povodním, vichřicím apod.). A nikdo nedokáže vyloučit, že se „nezblázní“ sopka na Islandu a Evropu po měsíce nezahalí mračna sopečného prachu.

A když budeme stát oběma nohama na zemi, tak zbývá zase jen to uhlí a plyn. Uhlí, kterého už moc není, a plyn, jehož dodávky se mohou stát hračkou v rukách těch mocnějších dříve, než se nadějeme. Zase tu máme to magické cizí slůvko „diverzifikace“. Jak říká jedno české úsloví, které si upravím: „Jen blázen dává všechna vejce do jednoho koše“.

A máme tu další zaklínadlo – úspory. Ano, nejlevnější energie je ta, která se nemusí vyrobit. Ale přesvědčte o tom spotřebitele. Opatření vedoucí k úsporám spotřeby elektřiny jsou účinná jen zčásti – nelze zastavit trend elektronizace průmyslu a domácností, který sice zavádí mnohem úspornější spotřebiče, ale masivně narůstá jejich počet. Příkladem jsou světelné LED zdroje – jsou sice úsporné, ale všechna města (dnes i malé vesničky) během Vánoc září jako nikdy předtím. Stoupá spotřeba „nových“ druhů spotřebičů, např. klimatizací. Dobře je to patrné ve Velké Británii, kde nyní přehodnocovali energetickou koncepci a smutně konstatovali, že s úsporami už to není to, co to bývalo.

Dámy a páni ze strany Zelených, i vy ostatní, neupírám vám právo víry v lepší život na této planetě, po kterém toužím i já stejně jako vy, ale dobrat se ho budeme muset racionálními a reálnými kroky, a nikoliv těžko naplnitelnými iluzemi.

A u tohoto tématu zase někdy „na viděnou“.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace