Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Zimola tepe zelené iluze

23.12.2013
Hejtman Zimola tepe zelené iluze

Foto: Jčk

Popisek: Jihočeský hejtman Jiří Zimola

V nepravidelných intervalech čeští Zelení kritizují vládu, ČEZ a v podstatě všechny zastánce jaderné energetiky za prosazování jaderné energetiky. Vyjadřuji se k tomuto tématu asi se stejnou pravidelností jako Zelení a víceméně stále říkám to samé, ale to mi nebrání v tom, abych nezareagoval na nejnovější prohlášení Zelených, míní hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Ale berme to popořádku. Výtku, že jaderná elektřina je vývozní komodita, nepřijímám. Elektřina je v podstatě komodita jako každá jiná a není důvod jí nevyvážet. Zvláště, když si to můžeme dovolit a je po ní poptávka. A vývoz elektřiny neznamená ani statisíce metrů čtvrtečních zastavěných montážními halami ani tisíce kamiónů na přetížených českých dálnicích. A kromě toho, ruku na srdce: Po kolika našich produktech je ve světě poptávka? Rozhodně bude fajn, když bilance zahraničního obchodu nebude závislá jen na škodovkách.

Další téma: obnovitelné zdroje jako spolehlivý zdroj energie. Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů stoupá, a to je v pořádku, ale to ještě neznamená, že obnovitelné zdroje podrží naši ekonomiku vždy, když to bude zapotřebí. V době, kdy výstavba jakékoliv akumulační elektrárny, byť by se pro ni teoreticky našlo místo, vzbuzuje stejný odpor jako jádro, leží před námi otázka: Kde vezmeme elektřinu, když ji obnovitelné zdroj nebudou schopny dodávat? A že nejde jen o bagatelní střídání dne a noci v případě tzv. solárů je nasnadě. Vezmeme-li v potaz klimatické prognózy, pak všechny obnovitelné zdroje budou dlouhodobě nespolehlivé kvůli extrémním výkyvům počasí (odstávky kvůli povodním, vichřicím apod.). A nikdo nedokáže vyloučit, že se „nezblázní“ sopka na Islandu a Evropu po měsíce nezahalí mračna sopečného prachu.

A když budeme stát oběma nohama na zemi, tak zbývá zase jen to uhlí a plyn. Uhlí, kterého už moc není, a plyn, jehož dodávky se mohou stát hračkou v rukách těch mocnějších dříve, než se nadějeme. Zase tu máme to magické cizí slůvko „diverzifikace“. Jak říká jedno české úsloví, které si upravím: „Jen blázen dává všechna vejce do jednoho koše“.

A máme tu další zaklínadlo – úspory. Ano, nejlevnější energie je ta, která se nemusí vyrobit. Ale přesvědčte o tom spotřebitele. Opatření vedoucí k úsporám spotřeby elektřiny jsou účinná jen zčásti – nelze zastavit trend elektronizace průmyslu a domácností, který sice zavádí mnohem úspornější spotřebiče, ale masivně narůstá jejich počet. Příkladem jsou světelné LED zdroje – jsou sice úsporné, ale všechna města (dnes i malé vesničky) během Vánoc září jako nikdy předtím. Stoupá spotřeba „nových“ druhů spotřebičů, např. klimatizací. Dobře je to patrné ve Velké Británii, kde nyní přehodnocovali energetickou koncepci a smutně konstatovali, že s úsporami už to není to, co to bývalo.

Dámy a páni ze strany Zelených, i vy ostatní, neupírám vám právo víry v lepší život na této planetě, po kterém toužím i já stejně jako vy, ale dobrat se ho budeme muset racionálními a reálnými kroky, a nikoliv těžko naplnitelnými iluzemi.

A u tohoto tématu zase někdy „na viděnou“.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL