Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomoc třinácti Sborům dobrovolných hasičů přišla z Temelína

23.12.2013
Pomoc třinácti Sborům dobrovolných hasičů přišla z Temelína

Foto: archiv

Popisek: JETE

Třináct velitelů Sborů dobrovolných hasičů (SDH) a stejný počet starostů obcí přijelo 20. prosince do JE Temelín. Od ředitele elektrárny Miloše Štěpanovského převzali šeky v celkové hodnotě 381.732 korun. Finanční podpora směřuje do zlepšení technického vybavení SDH působících v 13km Zóně havarijního plánování.

Práci dobrovolných hasičů ocenil na úvod setkání ředitel Jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský. „Jsem v pravidelném kontaktu se starosty obcí z našeho okolí, takže dobře vím, že hasiči jsou složkou, která je schopna rychle a účinně pomáhat při krizových situacích. Přesvědčili jsme se o tom znovu při záplavách v polovině roku. Proto jsme se rozhodli pomoci hasičům v obcích v našem nejbližším okolí. A v tom budeme i nadále pokračovat,“ zdůraznil Štěpanovský.

Dobrovolní hasiči plní zcela nezastupitelnou roli

Maximální výše podpory byla třicet tisíc korun pro jeden SDH. Díky této podpoře ČEZ JE Temelín se tak pod vánočním stromkem třinácti SDH objeví nová čerpadla, elektrocentrály, motorové pily, zásahové vybavení či sady hadic. Finanční podporu si z JE Temelín vezou SDH Předčice, Temelín, Velice, Všemyslice, Olešník, Březnice, Chrášťany, Mydlovary, Nákří, Paseky, Tálín, Zliv a Žimutice ve kterých se dohromady sdružuje 895 dobrovolných hasičů.

„Rozpočty obcí jsou mimořádně napjaté, ale funkce dobrovolných hasičů je nezpochybnitelná. Zdroje na jejich fungování musíme hledat, kde se dá. Část jde z rozpočtu obcí, využíváme i krajské dotace. Potřeba obnovy technického vybavení je však u sborů dobrovolných hasičů mnohem větší. Každá další pomoc je tedy velmi vítána a energetikům z ČEZ patří poděkování, že na hasiče myslí,“ říká starosta města Zliv Jan Koudelka, jehož SDH si za získaných 30 tisíc korun pořídí dvě nové sady požárních hadic.

„Dobrovolní hasiči plní v naší obci zcela nezastupitelnou roli. Jsou to lidé, na které se může nejen starosta, ale každý občan v případě kritické události spolehnout. To se znovu potvrdilo při červnových povodních, kdy pomáhali, kde mohli. Letos se nám díky pomoci ČEZ podařilo ze zaměstnaneckého grantu a nyní i z této předvánoční podpory velmi významně zlepšit technické vybavení našeho SDH a pořídit i nové hadice,“ chválí si spolupráci s energetiky v této oblasti starosta obce Žimutice Zdeněk Šálený.

Dvě nové elektrocentrály

Pomoc energetiků ČEZ ocenil i starosta SDH Paseky Petr Kubička: „Z Temelína vezeme třicet tisíc korun. Sdružíme ještě peníze našeho sboru i obce Paseky a zakoupíme novou přenosnou hasičskou stříkačku.“ Starostu hasičů doplnila místostarostka obce Paseky Jana Vaněčková, která je současně jednou z duší úspěšného soutěžního družstva žen. „Ve sboru hasičů u nás v Pasekách máme 55 členů, kteří postaví čtyři soutěžní týmy. Proto kupujeme novou přenosnou stříkačku, se kterou budeme moci jezdit na soutěže. Ta naše současná tak zůstane čistě pro zásahy v obci. V září jsme se zúčastnili 1. Poháru ředitele JE Temelín v požárním útoku, který byl skvěle připraven ve Zlivi. Moc se nám tam líbilo a určitě se chceme dobře připravit na druhý ročník v roce 2014. Vždyť jako ženy budeme obhajovat vítězství a věřím, že naši muži uspějí lépe než letos."

Dvě nové elektrocentrály si díky třicetitisícové pomoci ČEZ JE Temelín pořídí SDH Chrášťany. „Jedna elektrocentrála bude sloužit u nás v Doubravce, druhá v Koloměřicích. Obě tyto obce byly zasaženy záplavami v roce 2002 i letos a elektrocentrály pomohou k efektivnějšímu zásahu při podobných událostech. Nám se podařilo, s velkou pomocí obce Chrášťany, pořídit vlastní požární vozidlo, máme plovoucí čerpadlo, nyní i elektrocentrálu, takže jsme nyní dobře vybavená mobilní jednotka, která tak může mnohem lépe pomoci v obci,“ říká spokojeně starosta SDH Doubravka u Chrášťan František Landa.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL