Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Zimola.cz: Zimola a Pühringer se shodli, priorita je doprava

07.03.2013
Jiří Zimola.cz: Zimola a Pühringer se shodli, priorita je doprava

Autor: Kancelář Jiřího Zimoli

Popisek: Jiří Zimola

Dohodou o rozšíření spolupráce skončila 10. konference hejtmanů Jihočeského kraje a Horních Rakous, která se konala ve středu 27. února v Českých Budějovicích. Hlavním bodem jednání bylo silniční spojení z Prahy do Salcburku přes České Budějovice a Linec.

K dalším tématům pak patřilo uspořádání historicky první přeshraniční zemské výstavy pořádané oběma uvedenými regiony či spolupráce v rámci Evropského regionu Dunaj – Vltava. Politici se rovněž, ale spíše okrajově, dotkli problematiky rozšíření Jaderné elektrárny Temelín a Benešových dekretů.

„Propojení Prahy a Salcburku přes České Budějovice a Linec po dálnici D3 a rychlostní komunikaci R3 na české straně, a na ni navazující rychlostní komunikaci S10 a dálnici A1, je skutečně naší společnou dopravní prioritou,“ potvrdili jihočeský hejtman Jiří Zimola a jeho hornorakouský protějšek Josef Pühringer.

Problém je v tom, že stavba rychlostní komunikace S10 z Freistadtu do Dolního Dvořiště má začít v roce 2016. Podle Pühringera je ale důležité její budování sladit se stavbou R3 na české straně. Vzhledem k tomu, jak se ale v Čechách stavba dálnice D3 a rychlostní komunikace R3 neustále protahuje, hrozí tzv. nálevkovitý efekt. „To znamená, že v místě spojení na hranici vznikne nebezpečně úzké hrdlo, do kterého budou z rakouské strany proudit auta s tím, že dál by musela pokračovat po nevyhovující zastaralé silnici E55,“ dodal Zimola.

Jihočeský hejtman v této souvislosti ale neustále připomíná, že se v otázce dostavby D3 a R3 musí omezit pouze na intervenci, protože o těchto záležitostech rozhoduje stát. Zároveň poděkoval rakouskému velvyslanci v České republice Ferdinandu Trauttmansdorffovi, který se konference rovněž zúčastnil, za jeho neutuchající snahu tento problém s naší vládou řešit. „I díky jeho aktivitě jsme se s Josefem Pühringerem shodli na tom, že v nejbližší době zahájíme společné jednání, kterého se zúčastní český a rakouský velvyslanec, ministři dopravy obou zemí a zástupci dalších odpovědných orgánů s cílem sladit při stavbě rychlostních komunikací R3 a S10 společný postup,“ naznačil Zimola.

Hejtman Pühringer vyjádřil dále plnou podporu letošnímu předsednictví Jihočeského kraje v Evropském regionu Dunaj – Vltava i spolupráci při tvorbě nových přeshraničních projektů v rámci dotačního období 2014 – 2020. Přispět k vzájemné spolupráci regionů má rovněž historicky první Přeshraniční zemská výstava 2013, na níž se budou podílet města Freistadt, Bad Leonfelden, Český Krumlov a Vyšší Brod. Užší součinnost plánují oba regiony také v oblasti rozvoje turistiky a kultury.

Jednání obou hejtmanů se dotklo i témat, na jejichž obsah se názory dlouhodobě liší. Benešovy dekrety a Temelín. Zatímco téma poválečného odsunu je již vesměs shodně chápáno jako vyřešené a neutrální, postoj k rozšíření Temelína o nové bloky je zcela odlišný a stále aktuální. Zatímco hejtman Zimola konstatoval, že projekt Temelína vychází z dlouhodobé energetické koncepce ČR a je Jihočechy akceptovatelný, hornorakouský zemský hejtman Pühringer zdůraznil, že Rakušané využijí všech dostupných právních prostředků, jak dostavbě elektrárny zabránit.
Zástupci delegace Horních Rakous na konferenci také obdrželi základní aktuální informace o temelínské jaderné elektrárně z úst jejího ředitele Miloše Štěpanovského. O připravovaném projektu rozšíření elektrárny informoval Rakušany ředitel výstavby jaderných elektráren společnosti ČEZ Petr Závodský.

(zdroj: jirizimola.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace