Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Zimola.cz: Zimola a Pühringer se shodli, priorita je doprava

07.03.2013
Jiří Zimola.cz: Zimola a Pühringer se shodli, priorita je doprava

Foto: Kancelář Jiřího Zimoli

Popisek: Jiří Zimola

Dohodou o rozšíření spolupráce skončila 10. konference hejtmanů Jihočeského kraje a Horních Rakous, která se konala ve středu 27. února v Českých Budějovicích. Hlavním bodem jednání bylo silniční spojení z Prahy do Salcburku přes České Budějovice a Linec.

K dalším tématům pak patřilo uspořádání historicky první přeshraniční zemské výstavy pořádané oběma uvedenými regiony či spolupráce v rámci Evropského regionu Dunaj – Vltava. Politici se rovněž, ale spíše okrajově, dotkli problematiky rozšíření Jaderné elektrárny Temelín a Benešových dekretů.

„Propojení Prahy a Salcburku přes České Budějovice a Linec po dálnici D3 a rychlostní komunikaci R3 na české straně, a na ni navazující rychlostní komunikaci S10 a dálnici A1, je skutečně naší společnou dopravní prioritou,“ potvrdili jihočeský hejtman Jiří Zimola a jeho hornorakouský protějšek Josef Pühringer.

Problém je v tom, že stavba rychlostní komunikace S10 z Freistadtu do Dolního Dvořiště má začít v roce 2016. Podle Pühringera je ale důležité její budování sladit se stavbou R3 na české straně. Vzhledem k tomu, jak se ale v Čechách stavba dálnice D3 a rychlostní komunikace R3 neustále protahuje, hrozí tzv. nálevkovitý efekt. „To znamená, že v místě spojení na hranici vznikne nebezpečně úzké hrdlo, do kterého budou z rakouské strany proudit auta s tím, že dál by musela pokračovat po nevyhovující zastaralé silnici E55,“ dodal Zimola.

Jihočeský hejtman v této souvislosti ale neustále připomíná, že se v otázce dostavby D3 a R3 musí omezit pouze na intervenci, protože o těchto záležitostech rozhoduje stát. Zároveň poděkoval rakouskému velvyslanci v České republice Ferdinandu Trauttmansdorffovi, který se konference rovněž zúčastnil, za jeho neutuchající snahu tento problém s naší vládou řešit. „I díky jeho aktivitě jsme se s Josefem Pühringerem shodli na tom, že v nejbližší době zahájíme společné jednání, kterého se zúčastní český a rakouský velvyslanec, ministři dopravy obou zemí a zástupci dalších odpovědných orgánů s cílem sladit při stavbě rychlostních komunikací R3 a S10 společný postup,“ naznačil Zimola.

Hejtman Pühringer vyjádřil dále plnou podporu letošnímu předsednictví Jihočeského kraje v Evropském regionu Dunaj – Vltava i spolupráci při tvorbě nových přeshraničních projektů v rámci dotačního období 2014 – 2020. Přispět k vzájemné spolupráci regionů má rovněž historicky první Přeshraniční zemská výstava 2013, na níž se budou podílet města Freistadt, Bad Leonfelden, Český Krumlov a Vyšší Brod. Užší součinnost plánují oba regiony také v oblasti rozvoje turistiky a kultury.

Jednání obou hejtmanů se dotklo i témat, na jejichž obsah se názory dlouhodobě liší. Benešovy dekrety a Temelín. Zatímco téma poválečného odsunu je již vesměs shodně chápáno jako vyřešené a neutrální, postoj k rozšíření Temelína o nové bloky je zcela odlišný a stále aktuální. Zatímco hejtman Zimola konstatoval, že projekt Temelína vychází z dlouhodobé energetické koncepce ČR a je Jihočechy akceptovatelný, hornorakouský zemský hejtman Pühringer zdůraznil, že Rakušané využijí všech dostupných právních prostředků, jak dostavbě elektrárny zabránit.
Zástupci delegace Horních Rakous na konferenci také obdrželi základní aktuální informace o temelínské jaderné elektrárně z úst jejího ředitele Miloše Štěpanovského. O připravovaném projektu rozšíření elektrárny informoval Rakušany ředitel výstavby jaderných elektráren společnosti ČEZ Petr Závodský.

(zdroj: jirizimola.cz)