Růžičková koleda a veselý průvod v maskách… Masopustní veselí oživí Český Krumlov i celý Jihočeský kraj
26.02.2025
Foto: město Český Krumlov
Popisek: Masopust v Českém Krumlově. Snímek z minulého roku.
Český Krumlov a okolní obce se připravují na tradiční masopustní oslavy, které přinesou do ulic bujaré veselí, průvody masek, zabijačkové hody a hudební vystoupení. Letošní masopust, který vrcholí v úterý 4. března, nabídne bohatý program pro malé i velké. Hlavními událostmi budou růžičková koleda a masopustní průvod, který již po devatenácté pořádá Základní umělecká škola (ZUŠ) Český Krumlov.
„Českokrumlovský masopust se ani letos neobejde bez dvou klíčových událostí, které k němu neodmyslitelně patří a na které se já osobně již velmi těším,“ nastínil starosta Alexandr Nogrády. První z nich je růžičková koleda v podání folklorního souboru Jitřenka, která se uskuteční v neděli 2. března. Průvod tvoří dvanáct koledníků, svobodných mládenců – stejný počet jako Kristových apoštolů. Koledníci jsou svátečně oblečeni do tmavého obleku a bílé košile s červenou kravatou, která symbolizuje Kristovu krev. Na hlavách mají klobouky zdobené papírovými růžičkami – je jich zde tolik, jako dní v daném roce.
Průvod vyrazí ve 13.00 hodin od Městského divadla, projde náměstím Svornosti a ulicemi Radniční, Ostrov a Široká, až do Linecké ulice k Seidelům. Na několika místech koledníci zastaví a předvedou divákům tradiční růžičkovou koledu.
Druhou neodmyslitelnou součástí oslav je masopustní průvod, který letos již po devatenácté pořádá ZUŠ Český Krumlov. „K vidění bude kolem 50 masek z předešlých let a asi 65 nových na letošní téma: Příběh dobrodružné plavby. Můžete se tedy těšit na masky římských či slovanských bohů a bohyň, démonů a bludiček, ale i ryze české postavy z knihy Babička od Boženy Němcové,“ přiblížila Jana Holcová ze ZUŠ.
Masopustní průvod bude procházet centrem města v úterý 4. března. Začne požehnáním českokrumlovského preláta Václava Píchy v 16.00 hodin u kostela sv. Víta, následovat bude povolení starosty Alexandra Nográdyho u radnice na náměstí Svornosti. Trasa průvodu se od loňského roku mírně změnila – koledníci se z náměstí vydají do Kájovské ulice, projdou Hradební ulicí do Široké a pokračovat budou Dlouhou ulicí na Latrán, až k Portu 1560.
V rámci průvodu proběhne také hudebně dramatický program, který chystá ZUŠ ve spolupráci s vyučujícími a studenty SUPŠ sv. Anežky České a českokrumlovskými hudebníky, například s kapelami Lakomá Barka nebo Krumlovská dudácká muzika. Program bude předveden na přibližně 15 zastaveních v centru města.
Program pro děti i dospělé
Masopustní radovánky nejsou určeny jen dospělým. Děti si užijí pohádkový karneval v Domě dětí a mládeže v neděli 2. března, kde na ně čekají soutěže, diskotéka a odměny za nejlepší masky. O dva dny později, v úterý 4. března, se masopustní atmosféra přenese do Městské knihovny. „Proběhněte opičí dráhou, zatancujte si, poznejte tradiční masky a najděte odměnu. Veselé úkoly tu čekají na děti již od tří let,“ zve ředitel knihovny Martin Nechvíle.
Masopust v okolních obcích
Masopustní veselí se neomezuje pouze na Český Krumlov. V sobotu 15. února pořádali hasiči z Kájova maškarní ples, o týden později, 22. února, se průvod masek vydal ulicemi Zlaté Koruny. V Plešovicích a Větřní se oslavy uskuteční v sobotu 1. března, kde nebudou chybět tradiční zabijačkové hody a průvody masek.
Jihočeský masopustní kaleidoskop
Masopustní tradice ožijí také v dalších částech Jihočeského kraje. V Blatné se 1. března uskuteční průvod masek a vyhlášení nejlepších masek v několika kategoriích. Milevské maškary, které jsou zapsány na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury, přilákají 1. března stovky účastníků. „Milevské maškary jsou ojedinělou tradicí, která u nás nemá obdoby,“ uvedl organizátor akce. V Holašovicích se návštěvníci mohou těšit na tradiční obchůzku vesnicí s maskami, které symbolicky přebírají klíč od obce. V Českých Budějovicích se 4. března koná masopustní koleda s průvodem masek a hudebním programem.
Tradice s hlubokými kořeny
Masopust, který symbolizuje rozloučení se zimou a příchod jara, má své kořeny v předkřesťanských oslavách konce zimy. Letošní masopustní období vyvrcholí Popeleční středou 5. března, která zahájí čtyřicetidenní postní dobu. Do té doby však ještě zbývá čas užít si tradiční zabijačkové hody, taneční zábavy a průvody masek, které jsou nedílnou součástí této lidové slavnosti.
Zdroj: Tisková zpráva města Český Krumlov, Kudyznudy.cz, Wikipedie
Vložil: Markéta Vančová