Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fungující stát a člověk, jak je vidí hejtman Zimola

17.10.2013
Fungující stát a člověk, jak je vidí hejtman Zimola

Foto: Jčk

Popisek: Jihočeský hejtman Jiří Zimola

Prvním tematickým celkem našeho volebního programu (http://www.cssd.cz/program/volby-2013/) je „Člověk“ s tématy: zdravotní péče a podmínky pro zdravý život, školství, rodiny s dětmi, senioři a kultura. Je to téma necitlivější, zvláště pro stranu, které nese v názvu slova „sociálně demokratická“. Základním cílem našeho programu v této oblasti, bez ohledu na dílčí témata, je zajistit každému občanovi našeho státu naplnění ustanovení Listiny základních práv a svobod, zdůrazňuje hejtman.

To je zároveň základní rolí fungujícího státu, ke které se tímto hlásíme. Stručně a jasně řečeno: Hodláme se postarat o to, aby všichni žili v důstojných podmínkách, které neohrožují jejich zdraví, aby lidé v nouzi měli přístup ke kvalitnímu zdravotnictví a sociálním službám, aby děti měly rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání a aby všichni lidé měli možnost využívat kulturu jako dostupnou službu. Když píši „všichni lidé“, mám tím především na mysli lidi, kteří tu či onu službu nebo podporu potřebují, kteří ji neodmítají a kteří ji nezneužívají. To je podstatné. Žádný sebelépe fungující stát si totiž nemůže dovolit plýtvat veřejnými zdroji a nabízet tzv. veřejné služby těm, kteří je nepotřebují nebo je zneužívají.

Středobodem našich snah je rodina. Je jádrem pro výchovu člověka v dětství a ekonomické zajištění člověka v neproduktivním věku. Ideálním stavem by bylo, kdyby se všechny rodiny dokázaly postarat o své děti a své seniory. Ale to je iluze – naše civilizace, její demografické uspořádání a konkrétní ekonomická situace to vylučují. Rodiny se musí opírat o fungující stát, které dá jejich dětem vzdělání a pomůže jejich seniorům zajistit důstojné životní podmínky ve stáří. Budeme proto prosazovat zlepšení ekonomických podmínek rodin mimo jiné zajištěním sociálního bydlení, rozšiřováním sítě mateřských škol, snižováním daňové zátěže rodin s dětmi, zavedením porodného i na další děti, zavedením minimálního důchodu a dal.

Ekonomicky dobře fungující stát musí mít zdravé obyvatelstvo. Musí dbát na předcházení nemocem a zajistit, aby nemocným občanům byla zajištěná včasná a účinná lékařská pomoc. Nedostatečná lékařská péče vede k recidivám problémů, prodlužování lékařské péče a ve výsledku ke zvyšování nákladů na zdravotnické služby. Naším základním cílem je mít zdravotnictví na úrovni evropského průměru. Hodláme stabilizovat neziskové zdravotnictví, ať už na úrovni zdravotních pojišťoven nebo v síti veřejných nemocnic a zlepšit spolupráci ministerstva zdravotnictví s kraji. Chceme zajistit dostupnost nemocnic, ambulantních lékařských služeb i nezbytných léků.

Škola je uhelným kamenem vzdělanosti a prosperity národa. Garantem kvalitního školství musí být fungující stát. Proto klademe důraz na zlepšování pracovních podmínek učitelů, bezplatné školství a na propojení odborného školství s trhem práce.

Kultura nesmí být jen záležitostí pro snoby a lidi, kteří na to mají. Usilujeme o to, aby kultura měla charakter veřejné služby. Proto chceme dále podporovat rozvoj veřejnoprávních a komunitních médií. Snížíme DPH na knihy a budeme usilovat o ekonomické zpřístupnění kulturních institucí, jako jsou muzea a galerie (např. zavedením dnů bez vstupného). 

Fungující stát je stát, který se umí postarat o ty, kteří to potřebují, a podporovat ty, které potřebuje on.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL