Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stovka vojáků hlídala čtyři dny temelínskou elektrárnu

09.10.2013
Stovka vojáků hlídala čtyři dny temelínskou elektrárnu

Autor: archiv

Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Stovka vojáků hlídala čtyři dny Jadernou elektrárnu Temelín. Šlo o první cvičení svého druhu zaměřené na prověření ochrany jaderného zařízení v ČR proti vnějšímu útoku. Cvičení Safeguard 2013 se vedle Armády ČR zúčastnilo také 20 policistů a přibližně 60 pracovníků společnosti ČEZ.

Výsledky cvičení budou využity k dalšímu zkvalitnění ochrany strategicky významných objektů. Safeguard 2013 vyvrcholil v pondělí praktickými ukázkami kontroly vozidel na přístupových komunikacích k elektrárně, včetně práce pyrotechnika ze zásahové jednotky Policie ČR a zneškodnění ozbrojených útočníků. Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

Pokud bude hrozit teroristický útok ...

„Šlo o velmi významné cvičení a to zejména z důvodu, že se vůbec poprvé  procvičila součinnost vojáků, Policie ČR a elektrárny Temelín. Výsledky této akce budou využity k další přípravě výcviku záložních armádních složek,“ uvedl plk. Jaroslav Sejpka z Generálního štábu Armády ČR.

Za úspěšnou označil akci Safeguard 2013 ředitel Krajského vojenského velitelství v Českých Budějovicích a plk. gšt. Vladimír Pešek. „Podařilo se nám dle předem stanovených plánů zřídit veškerá kontrolní stanoviště, jejichž činnost byla plně v souladu s konkrétními úkoly a to v součinnosti se zásahovou jednotkou jihočeské policie a i elektrárnou,“ poznamenal Pešek.

Právě Armáda ČR by zajišťovala vybrané strategické objekty na území státu, pokud by hrozil teroristický útok. Předmětem vojenské ochrany by se tak staly například i obě české jaderné elektrárny. V rámci cvičení zajistili vojáci tři přístupové trasy na elektrárnu zátarasy, přes které se dalo projít pouze přes speciálně zřízená kontrolní stanoviště.

Členové fyzické ochrany elektrárny

„Svým rozsahem a zaměřením byl Safeguard 2013 největším cvičením v ČR. Byl připraven na základě doporučení Evropské komise a v souladu s programy zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení. Pro nás jde o další krok zajištění plné připravenosti ke zvládání těžko předvídatelných stavů s vazbou na fyzickou ochranu elektrárny. Samozřejmě, že výstupy z tohoto cvičení využijeme jako námět pro další zlepšování. Získané zkušenosti určitě zohledníme během podobného cvičení, které se uskuteční příští rok u Jaderné elektrárny Dukovany,“ zdůraznil Bohdan Zronek, ředitel Bezpečnosti elektráren ČEZ a připomněl, že do akce byli zapojeni také členové fyzické ochrany elektrárny. Ti poskytovali armádě potřebnou součinnost a logistickou podporu. Celé cvičení koordinoval řídící štáb složený ze zástupců armády, policie a elektrárny Temelín.

Na hlavním příjezdu k elektrárně v pondělí zasahovala také speciální policejní jednotka s pyrotechnikem. Policisté se přidali k armádě při řešení nálezu podezřelého předmětu ve vozidle u kontrolního stanoviště a zapojili se do pronásledování ozbrojených útočníků, kteří kontrolní stanoviště napadli střelbou.

„Na ochraně Jaderné elektrárny Temelín spolupracujeme dlouhodobě a součinnost pravidelně prověřujeme. Toto cvičení bylo navíc rozšířeno o procvičení komunikace a spolupráce s armádními složkami,“ poznamenal ředitel jihočeské policie Radomír Heřman, ředitel jihočeských policistů.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace