Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Stovka vojáků hlídala čtyři dny temelínskou elektrárnu

09.10.2013
Stovka vojáků hlídala čtyři dny temelínskou elektrárnu

Autor: archiv

Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Stovka vojáků hlídala čtyři dny Jadernou elektrárnu Temelín. Šlo o první cvičení svého druhu zaměřené na prověření ochrany jaderného zařízení v ČR proti vnějšímu útoku. Cvičení Safeguard 2013 se vedle Armády ČR zúčastnilo také 20 policistů a přibližně 60 pracovníků společnosti ČEZ.

Výsledky cvičení budou využity k dalšímu zkvalitnění ochrany strategicky významných objektů. Safeguard 2013 vyvrcholil v pondělí praktickými ukázkami kontroly vozidel na přístupových komunikacích k elektrárně, včetně práce pyrotechnika ze zásahové jednotky Policie ČR a zneškodnění ozbrojených útočníků. Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

Pokud bude hrozit teroristický útok ...

„Šlo o velmi významné cvičení a to zejména z důvodu, že se vůbec poprvé  procvičila součinnost vojáků, Policie ČR a elektrárny Temelín. Výsledky této akce budou využity k další přípravě výcviku záložních armádních složek,“ uvedl plk. Jaroslav Sejpka z Generálního štábu Armády ČR.

Za úspěšnou označil akci Safeguard 2013 ředitel Krajského vojenského velitelství v Českých Budějovicích a plk. gšt. Vladimír Pešek. „Podařilo se nám dle předem stanovených plánů zřídit veškerá kontrolní stanoviště, jejichž činnost byla plně v souladu s konkrétními úkoly a to v součinnosti se zásahovou jednotkou jihočeské policie a i elektrárnou,“ poznamenal Pešek.

Právě Armáda ČR by zajišťovala vybrané strategické objekty na území státu, pokud by hrozil teroristický útok. Předmětem vojenské ochrany by se tak staly například i obě české jaderné elektrárny. V rámci cvičení zajistili vojáci tři přístupové trasy na elektrárnu zátarasy, přes které se dalo projít pouze přes speciálně zřízená kontrolní stanoviště.

Členové fyzické ochrany elektrárny

„Svým rozsahem a zaměřením byl Safeguard 2013 největším cvičením v ČR. Byl připraven na základě doporučení Evropské komise a v souladu s programy zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení. Pro nás jde o další krok zajištění plné připravenosti ke zvládání těžko předvídatelných stavů s vazbou na fyzickou ochranu elektrárny. Samozřejmě, že výstupy z tohoto cvičení využijeme jako námět pro další zlepšování. Získané zkušenosti určitě zohledníme během podobného cvičení, které se uskuteční příští rok u Jaderné elektrárny Dukovany,“ zdůraznil Bohdan Zronek, ředitel Bezpečnosti elektráren ČEZ a připomněl, že do akce byli zapojeni také členové fyzické ochrany elektrárny. Ti poskytovali armádě potřebnou součinnost a logistickou podporu. Celé cvičení koordinoval řídící štáb složený ze zástupců armády, policie a elektrárny Temelín.

Na hlavním příjezdu k elektrárně v pondělí zasahovala také speciální policejní jednotka s pyrotechnikem. Policisté se přidali k armádě při řešení nálezu podezřelého předmětu ve vozidle u kontrolního stanoviště a zapojili se do pronásledování ozbrojených útočníků, kteří kontrolní stanoviště napadli střelbou.

„Na ochraně Jaderné elektrárny Temelín spolupracujeme dlouhodobě a součinnost pravidelně prověřujeme. Toto cvičení bylo navíc rozšířeno o procvičení komunikace a spolupráce s armádními složkami,“ poznamenal ředitel jihočeské policie Radomír Heřman, ředitel jihočeských policistů.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace