Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj Jihočeský: Spolupráce škol se zaměstnavateli se vyplácí

07.03.2013
Kraj Jihočeský: Spolupráce škol se zaměstnavateli se vyplácí

Foto: Japo/wikipedie.org

Popisek: Prostor před vjezdem do jaderné elektrárny Temelín

Střední školy a učiliště zřizované Jihočeským krajem se intenzivně snaží o maximální propojení teorie s praxí. Již existující praktická spolupráce se zcela konkrétními zaměstnavateli se vyplácí. A to jak školám, firmám, tak i studentům. Ti pak zpravidla nekončí stejně jako řada jejich vrstevníků po ukončení studia v evidenci úřadu práce, ale naopak okamžitě zahajují svoji již dopředu naplánovanou profesní kariéru.

„Společné aktivity škol a podniků rozhodně podporujeme, neboť jsou součástí plnění jednoho ze strategických směrů rozvoje vzdělávání v Jihočeském kraji, kterým je snaha o zapojení firem a podniků, tedy konkrétních zaměstnavatelů, do systému vzdělávání,“ uvedla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová a poznamenala, že absolventi středních a vysokých škol technického zaměření jsou na trhu práce uplatnitelní prakticky okamžitě.

Příkladem může být velmi čilá spolupráce Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích se společnostmi ČEZ a Siemens. Z prostředků těchto společností a zdrojů z operačního programu pro konkurenceschopnost si mohla škola pořídit tři nové supermoderní učebny pohonů, řídicích systémů a automatizovaných měření. Součástí jejího vzdělávacího programu je i obor zaměřený na jadernou energetiku, kde se studenti připravují na své budoucí uplatnění přímo v ČEZu.

Zhruba čtyři stovky studentů SPŠSE Dukelská se o práci po skončení studia bát nemusejí. To potvrzuje i ředitel školy Čestmír Tschauder. „Snažíme se reagovat na potřeby regionu z hlediska uplatnitelnosti v oborech, jejichž poptávka po technicky vzdělaných zaměstnancích neustále roste. Prakticky stoprocentně uplatnitelní jsou i ti naši studenti, kteří nejdou dál studovat na vysoké školy,“ zdůraznil Tschauder. Zatímco jiné střední školy se o každého studenta doslova přetahují, v Dukelské si už mohou vybírat. „Zdá se, že studenti i jejich rodiče si začínají uvědomovat, že technické vzdělání má budoucnost,“ domnívá se ředitel.

Podle mluvčího Jaderné elektrárny Temelín Marka Svitáka společnost ČEZ v současné době na jihu Čech přímo spolupracuje s 11 středními školami. Vybraným studentům, kteří pokračují ve studiu elektroenergetiky na vysoké škole, ČEZ nabízí i stipendia. „Ročně si takto studenti mohou sáhnout až na 80 tisíc korun. Ti nejlepší, kteří například během studií projdou našimi programy, nemusí po skončení studia absolvovat výběrová řízení a nastupují k nám přímo,“ konstatoval Sviták.

Odborníci z Jaderné elektrárny Temelín jsou už dnes mezi středoškoláky jako doma. Pravidelně pro ně mimo jiné pořádají desítky přednášek a besed. „Na středních školách zřizovaných Jihočeským krajem často probíhají různé besedy a semináře ve spolupráci s různými podnikatelskými subjekty a firmami. Studenti středních škol se tak přímo od zástupců těchto firem mohou dozvědět zajímavé a konkrétní informace, poznatky z jejich práce a ty pak mohou dále využít v rámci svého studia popřípadě pro rozhodnutí k dalšímu studiu na vysoké škole s technickým zaměřením,“ připomněla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová.

Přednáškovou činnost elektroenergetiků čas od času podpoří také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Ta nedávno přednášela na Vyšší odborné škole a Střední škole v Sezimově Ústí a následně stihla dvě besedy ve zcela zaplněné posluchárně na SPŠSE Dukelská v Českých Budějovicích nejen pro „domácí“ studenty, ale i jejich kolegy z českobudějovických gymnázií Jírovcova, Česká a J. V. Jirsíka.

Ačkoli přednášky byly určené studentům druhých ročníků, nenechali si je ujít ani studenti vyšších ročníků. „Jaderná energetika mě velice zajímá, a proto bych chtěl v jejím studiu pokračovat i na vysoké škole. Věděl jsem, že tu paní Drábová bude a tak jsem přišel. Stálo to za to,“ prohlásil po skončení besedy Vojtěch Plucar ze třetího ročníku elektro SPŠSE Dukelská.

(zdroj: jihocesky-kraj.cz)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace