Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj Jihočeský: Spolupráce škol se zaměstnavateli se vyplácí

07.03.2013
Kraj Jihočeský: Spolupráce škol se zaměstnavateli se vyplácí

Foto: Japo/wikipedie.org

Popisek: Prostor před vjezdem do jaderné elektrárny Temelín

Střední školy a učiliště zřizované Jihočeským krajem se intenzivně snaží o maximální propojení teorie s praxí. Již existující praktická spolupráce se zcela konkrétními zaměstnavateli se vyplácí. A to jak školám, firmám, tak i studentům. Ti pak zpravidla nekončí stejně jako řada jejich vrstevníků po ukončení studia v evidenci úřadu práce, ale naopak okamžitě zahajují svoji již dopředu naplánovanou profesní kariéru.

„Společné aktivity škol a podniků rozhodně podporujeme, neboť jsou součástí plnění jednoho ze strategických směrů rozvoje vzdělávání v Jihočeském kraji, kterým je snaha o zapojení firem a podniků, tedy konkrétních zaměstnavatelů, do systému vzdělávání,“ uvedla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová a poznamenala, že absolventi středních a vysokých škol technického zaměření jsou na trhu práce uplatnitelní prakticky okamžitě.

Příkladem může být velmi čilá spolupráce Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích se společnostmi ČEZ a Siemens. Z prostředků těchto společností a zdrojů z operačního programu pro konkurenceschopnost si mohla škola pořídit tři nové supermoderní učebny pohonů, řídicích systémů a automatizovaných měření. Součástí jejího vzdělávacího programu je i obor zaměřený na jadernou energetiku, kde se studenti připravují na své budoucí uplatnění přímo v ČEZu.

Zhruba čtyři stovky studentů SPŠSE Dukelská se o práci po skončení studia bát nemusejí. To potvrzuje i ředitel školy Čestmír Tschauder. „Snažíme se reagovat na potřeby regionu z hlediska uplatnitelnosti v oborech, jejichž poptávka po technicky vzdělaných zaměstnancích neustále roste. Prakticky stoprocentně uplatnitelní jsou i ti naši studenti, kteří nejdou dál studovat na vysoké školy,“ zdůraznil Tschauder. Zatímco jiné střední školy se o každého studenta doslova přetahují, v Dukelské si už mohou vybírat. „Zdá se, že studenti i jejich rodiče si začínají uvědomovat, že technické vzdělání má budoucnost,“ domnívá se ředitel.

Podle mluvčího Jaderné elektrárny Temelín Marka Svitáka společnost ČEZ v současné době na jihu Čech přímo spolupracuje s 11 středními školami. Vybraným studentům, kteří pokračují ve studiu elektroenergetiky na vysoké škole, ČEZ nabízí i stipendia. „Ročně si takto studenti mohou sáhnout až na 80 tisíc korun. Ti nejlepší, kteří například během studií projdou našimi programy, nemusí po skončení studia absolvovat výběrová řízení a nastupují k nám přímo,“ konstatoval Sviták.

Odborníci z Jaderné elektrárny Temelín jsou už dnes mezi středoškoláky jako doma. Pravidelně pro ně mimo jiné pořádají desítky přednášek a besed. „Na středních školách zřizovaných Jihočeským krajem často probíhají různé besedy a semináře ve spolupráci s různými podnikatelskými subjekty a firmami. Studenti středních škol se tak přímo od zástupců těchto firem mohou dozvědět zajímavé a konkrétní informace, poznatky z jejich práce a ty pak mohou dále využít v rámci svého studia popřípadě pro rozhodnutí k dalšímu studiu na vysoké škole s technickým zaměřením,“ připomněla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová.

Přednáškovou činnost elektroenergetiků čas od času podpoří také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Ta nedávno přednášela na Vyšší odborné škole a Střední škole v Sezimově Ústí a následně stihla dvě besedy ve zcela zaplněné posluchárně na SPŠSE Dukelská v Českých Budějovicích nejen pro „domácí“ studenty, ale i jejich kolegy z českobudějovických gymnázií Jírovcova, Česká a J. V. Jirsíka.

Ačkoli přednášky byly určené studentům druhých ročníků, nenechali si je ujít ani studenti vyšších ročníků. „Jaderná energetika mě velice zajímá, a proto bych chtěl v jejím studiu pokračovat i na vysoké škole. Věděl jsem, že tu paní Drábová bude a tak jsem přišel. Stálo to za to,“ prohlásil po skončení besedy Vojtěch Plucar ze třetího ročníku elektro SPŠSE Dukelská.

(zdroj: jihocesky-kraj.cz)