Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj Jihočeský: Spolupráce škol se zaměstnavateli se vyplácí

07.03.2013
Kraj Jihočeský: Spolupráce škol se zaměstnavateli se vyplácí

Autor: Japo/wikipedie.org

Popisek: Prostor před vjezdem do jaderné elektrárny Temelín

Střední školy a učiliště zřizované Jihočeským krajem se intenzivně snaží o maximální propojení teorie s praxí. Již existující praktická spolupráce se zcela konkrétními zaměstnavateli se vyplácí. A to jak školám, firmám, tak i studentům. Ti pak zpravidla nekončí stejně jako řada jejich vrstevníků po ukončení studia v evidenci úřadu práce, ale naopak okamžitě zahajují svoji již dopředu naplánovanou profesní kariéru.

„Společné aktivity škol a podniků rozhodně podporujeme, neboť jsou součástí plnění jednoho ze strategických směrů rozvoje vzdělávání v Jihočeském kraji, kterým je snaha o zapojení firem a podniků, tedy konkrétních zaměstnavatelů, do systému vzdělávání,“ uvedla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová a poznamenala, že absolventi středních a vysokých škol technického zaměření jsou na trhu práce uplatnitelní prakticky okamžitě.

Příkladem může být velmi čilá spolupráce Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích se společnostmi ČEZ a Siemens. Z prostředků těchto společností a zdrojů z operačního programu pro konkurenceschopnost si mohla škola pořídit tři nové supermoderní učebny pohonů, řídicích systémů a automatizovaných měření. Součástí jejího vzdělávacího programu je i obor zaměřený na jadernou energetiku, kde se studenti připravují na své budoucí uplatnění přímo v ČEZu.

Zhruba čtyři stovky studentů SPŠSE Dukelská se o práci po skončení studia bát nemusejí. To potvrzuje i ředitel školy Čestmír Tschauder. „Snažíme se reagovat na potřeby regionu z hlediska uplatnitelnosti v oborech, jejichž poptávka po technicky vzdělaných zaměstnancích neustále roste. Prakticky stoprocentně uplatnitelní jsou i ti naši studenti, kteří nejdou dál studovat na vysoké školy,“ zdůraznil Tschauder. Zatímco jiné střední školy se o každého studenta doslova přetahují, v Dukelské si už mohou vybírat. „Zdá se, že studenti i jejich rodiče si začínají uvědomovat, že technické vzdělání má budoucnost,“ domnívá se ředitel.

Podle mluvčího Jaderné elektrárny Temelín Marka Svitáka společnost ČEZ v současné době na jihu Čech přímo spolupracuje s 11 středními školami. Vybraným studentům, kteří pokračují ve studiu elektroenergetiky na vysoké škole, ČEZ nabízí i stipendia. „Ročně si takto studenti mohou sáhnout až na 80 tisíc korun. Ti nejlepší, kteří například během studií projdou našimi programy, nemusí po skončení studia absolvovat výběrová řízení a nastupují k nám přímo,“ konstatoval Sviták.

Odborníci z Jaderné elektrárny Temelín jsou už dnes mezi středoškoláky jako doma. Pravidelně pro ně mimo jiné pořádají desítky přednášek a besed. „Na středních školách zřizovaných Jihočeským krajem často probíhají různé besedy a semináře ve spolupráci s různými podnikatelskými subjekty a firmami. Studenti středních škol se tak přímo od zástupců těchto firem mohou dozvědět zajímavé a konkrétní informace, poznatky z jejich práce a ty pak mohou dále využít v rámci svého studia popřípadě pro rozhodnutí k dalšímu studiu na vysoké škole s technickým zaměřením,“ připomněla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová.

Přednáškovou činnost elektroenergetiků čas od času podpoří také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Ta nedávno přednášela na Vyšší odborné škole a Střední škole v Sezimově Ústí a následně stihla dvě besedy ve zcela zaplněné posluchárně na SPŠSE Dukelská v Českých Budějovicích nejen pro „domácí“ studenty, ale i jejich kolegy z českobudějovických gymnázií Jírovcova, Česká a J. V. Jirsíka.

Ačkoli přednášky byly určené studentům druhých ročníků, nenechali si je ujít ani studenti vyšších ročníků. „Jaderná energetika mě velice zajímá, a proto bych chtěl v jejím studiu pokračovat i na vysoké škole. Věděl jsem, že tu paní Drábová bude a tak jsem přišel. Stálo to za to,“ prohlásil po skončení besedy Vojtěch Plucar ze třetího ročníku elektro SPŠSE Dukelská.

(zdroj: jihocesky-kraj.cz)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace