Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Srdce Vltavy tam pořád někde je. Jak vypadala ikonická česká řeka před vznikem unikátní soustavy přehrad

03.03.2022
Srdce Vltavy tam pořád někde je. Jak vypadala ikonická česká řeka před vznikem unikátní soustavy přehrad

Foto: Se svolením Filipa Horkého

Popisek: Stavba přehrady Slapy, kolem roku 1953. Pohled na návodní líc hráze v průběhu betonáže.

V atriu stavební fakulty ČVUT v pražských Dejvicích nyní můžete navštívit výstavu ‚Vltava – proměny historické krajiny‘, která nabízí zcela unikátní pohled na původní údolí Vltavy před vznikem slavné kaskády přehrad. Těšit se můžete na 3D modely, virtuální realitu nebo třeba srovnávací fotografie. Otevřena bude až do 7. dubna 2022.

Výstava se věnuje úseku řeky od pramene Vltavy až po soutok s Berounkou a jeho proměnám především v období devatenáctého a první poloviny dvacátého století. Naleznete zde ale i mnohem starší rukopisné mapy či informace o historických povodních sahajících až do středověku, stejně jako informace o zatopených obcích nebo hydrotechnických stavbách vystavěných až v druhé polovině století dvacátého. Nechybí ani fenomén vorařství, který k Vltavě neodmyslitelně patří.

 

Část týmu Fakulty stavební ČVUT při přípravě výstavy, foto ČVUT

„Naším cílem je přiblížit Vltavu z různých pohledů – ať z oblasti vodohospodářství, změn krajiny, rekreace, dopravy, historie i mnoha dalších. Zde na výstavě jsme vše doplnili popisem použitých metod tak, abychom návštěvníkům z řad široké veřejnosti ukázali, jak probíhá výzkum i zpracování dat. Vše je přitom popsáno přístupnou formou a návštěvník by si měl odnést především dojem velké šíře témat, která s Vltavou souvisejí,“ vysvětluje prof. Jiří Cajthaml z Katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT v Praze, který celý projekt vede.

Co všechno uvidíte

Velkým lákadlem expozice jsou rozsáhlé 3D modely oblastí přehradních nádrží Lipno, Orlík a Slapy, které znázorňují, jak vypadal jejich reliéf před zatopením. „Současná hladina je na nich představena průhlednou fólií a pod ní lze sledovat, jaké území bylo zasaženo vodou. Vše je doplněno diodami, které je možné rozsvěcet na základě požadavku návštěvníků na ovládacím panelu a zvýraznit tak zajímavá místa,“ doplňuje Cajthaml. Kromě modelů vytvořených na Fakultě stavební ČVUT v expozici uvidíte i 3D model původní nerealizované přehradní hráze Slapské přehrady zapůjčený z Národního technického muzea.

 

Srdce Vltavy na historické pohlednici

Na více než padesáti výstavních panelech nechybí historické mapy, nejrůznější plány, staré pohlednice či fotografie porovnávající historický stav se současností. Zajímavostí je i podlahový tisk mapy Vltavy z období těsně před výstavbou velkých přehrad. Máte-li raději interaktivnější prvky, určitě si nenechte ujít virtuální realitu zpodobňující historické údolí Vltavy, webovou mapovou aplikaci nebo nejrůznější videa. Unikátní fota ‚před a po‘, která poskytla ČVUT, najdete ve fotogalerii.

 

Odborník z týmu Fakulty stavební ČVUT ukazuje výsledky sonarového měření přímo v oblasti Srdce Vltavy, foto ČVUT

Nejen výstava, ale rovnou celý projekt

Příprava podkladů znamenala pro vědce několikaletou práci, a to jak z pohledu sběru informací, tak i následného zpracování získaných materiálů. Výstava je totiž jen jedním z výstupů dlouhodobého projektu s trochu krkolomným názvem ‚Vltava – proměny historické krajiny v důsledku povodní, stavby přehrad a změn ve využití území s vazbami na kulturní a společenské aktivity v okolí řeky‘, který se na podobu Vltavy před vytvořením vltavské kaskády zaměřuje. V rámci něho vědci zpracovávají data ze starých topografických map, lokalizují staré fotografie, zkoumají archivní filmové záznamy, ale neméně důležitá je i jejich přímá práce v terénu. Odborníci z ČVUT například mapovali tzv. Srdce Vltavy, specifický meandr vltavského koryta u osady Pihlov nedaleko Horní Plané, jenž zmizel v roce 1958 pod hladinou při napouštění Lipenské přehrady. Výzkum potvrdil, že tvar koryta v podobě srdce zde zůstal dobře zachovaný i čtyřiašedesát let po zatopení lokality.

Kromě výstavy se do konce letošního roku počítá i s vydáním exkluzivní monografie věnované staré Vltavě a vytvořením webového portálu, který zpřístupní nejen širokou řadu archivních materiálů, ale i spoustu turistických zajímavostí či informací o historických a současných hydrotechnických dílech. Máme se tedy na co těšit.

 

Výřez 3D modelu, oblast Orlíku. Foto ČVUT

Přijďte se podívat

Celá vltavská kaskáda má dnes celkem 9 velkých přehradních děl, která vznikala mezi lety 1930 a 1991 a málokdo si už bez nich původní podobu krajiny v povodí Vltavy umí představit. O to ale zajímavější všechny materiály současné výstavy jsou.

Výstava ‚Vltava – proměny historické krajiny‘ je přístupná zdarma každý den od 9 do 18 hodin až do 7. dubna 2022 v atriu Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6 – Dejvice. Součástí výstavy budou i komentované prohlídky, na příklad 24. března od 9 do 12 hodin.

Vložil: Andrea Morkusová