Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: Zlaté časy z devadesátek. Včerejší poražení vítězí. A vítězové prohrávají. Vaše dopisy

15.02.2022
Luděk Ševčík: Zlaté časy z devadesátek. Včerejší poražení vítězí. A vítězové prohrávají. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Rusko a jeho vojáci

Luděk Ševčík se pozastavil nad novým vědeckým zjištěním. A převedl ho na naši současnou mezinárodní politickou situaci, kdy se svět začíná hrozit války s Ruskem a rozpadu mnoha ekonomických, politických i společenských pořádků, na které jsme si zvykli. A Luděk Ševčík se do toho pustil věru s vervou.

„Lidský mozek je, dle prý nejnovějších studií, stroj času,“ napsal Luděk Ševčík a pokračoval: „Posílá nás zpět v čase, abychom zvládli dojmy každodenního života. Drží nás 15 vteřin v minulosti. Dovolím si s tento údaj doplnit. Řada našich politiků a novinářů žije totiž v daleko hlubší minulosti. Tak cca před 30 lety. Konfrontováni současností jsou pak v těžkém šoku. Pramenícím až do nezvladatelné zuřivosti. No co si to ten Rus dovoluje? Vždyť on vyžaduje to, co vyžadují jiné mocnosti! Jak to, že nestojí v rohu a pokorně nežmoulá čepici? Vždyť on je na nás (Západu) plně závislý! A co si to dovoluje ten Číňan? Jak to, že si nechce nechat mluvit do svých územních záležitostí? Jako nějaká mocnost! Taková zaostalá země, kde umí jen ve slaměných kloboucích okopávat rýži!

Jsou pak frustrováni. Z obavy, že končí svět, ve kterém se vyznali. Kde v politice vztahů stačily dvě polohy. Vkleče se lísat vítězi a vehementně kopat do poražených. Nadutě jiné postoje tvrdě trestat. Žádný rovnostranný dialog! Žádná diplomacie! A ty, kteří takovou hloupou politiku odmítali, napadat. Označit je za zrádce, ruské, či čínské šváby, urážet je a dehonestovat.

Jenže svět už je opravdu o 30 let dál. Včerejší poražení vítězí. A vítězové prohrávají. Kola dějin se otáčí. Tak to v dějinách prostě je. Fukuyama svou tézi revidoval. Tohle ti politici a novináři nesvedou. Ženou nás do dalších a dalších zbytečných střetů, které nás ožebračují. A dělají z nás politicky bezvýznamné. Možná za to nemohou. Naučili se jen lísat do přízně mocných. Před 30 lety to přece bohatě stačilo. Nenaučili se být suverénní. Jednat rovně se všemi. Realita dnešního světa je pro ně šokující. Naštěstí před ní mají kam utéci. Mají své Forum24, Hlídacího psa a i veřejnoprávní média je udrží v pohodě. Tam je svět pořád stejný. Tam se pořád žije v devadesátkách. A to byly pro ně zlaté časy!“

Dovolím si doplnit, že své místo naleznou milovníci 90. let i na Krajských listech, jen se nejspíš dočkají oponenta, který bude jejich přesvědčení nahlodávat pochybnostmi o správnosti přesvědčení, že Ruskem a Čínou by se mělo jednat z pozice pána a nejlépe raketami země-vzduch.

Jednat jako gentlemani se v mezinárodní politice zatím nikdo z těch nahoře očividně nenaučil. Stále jsme svědky diletantského vyvolávání nenávisti a touhy řešit si komplexy z vlastních zemí válčením s jinými zeměmi a v jiných zemích. Prolévání krve není nikdy řešením. Válka není řešením. Hrát si na permanentního vítěze není řešením. Pohrdat oponentem není řešením. Vaše současná řešení, vy nahoře, nejsou řešením. Právě tlučete do válečných bubnů, ale noty vám psal psychopat v epileptickém záchvatu. Nechte toho. Vypusťte bílé holubice a začněte používat vedle diplomacie i trochu lásky k bližnímu. Nechtějte se do historie zapsat jako masoví vrazi. A to platí i pro ty naše lokální vrahounky (s Černochovou a Lipavským v čele) ze Strakovky, kteří tak lační po válce na cizím území. Válka je vůl. Umírají v ní lidé a hyne civilizace i kultura. Zařiďme se podle toho a přestaňme ji vyvolávat. Všichni.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb