Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předstíraný souboj Miroslav Kalousek versus Andrej Babiš! Michal Doktor z toho má legraci. A vysvětluje…

18.09.2013
Předstíraný souboj Miroslav Kalousek versus Andrej Babiš! Michal Doktor z toho má legraci. A vysvětluje…

Foto: Hans Štembera

Popisek: Michal Doktor

ROZHOVOR Podle lídra pravicového Hlavu vzhůru! v Jihočeském kraji a exposlance Michala Doktora ODS vyklízela pozice Miroslavu Kalouskovi a TOP 09, protože ODS už žádné pozice neměla a byla programově i ideově prázdná. Směje se souboji ANO Andreje Babiše a TOP 09 Miroslava Kalouska, ačkoli si oba dříve vyhověli. Hlavu vzhůru! chce výrazně snížit daně, neboť Češi podle něho platí jako mourovatí.

Pokud jde o TOP 09, tak ta se chce pasovat do pozice jediné pravicové strany s tím, že Miroslav Kalousek říká, že Karel Schwarzenberg je lídr pravice. Co vy na to?

Neřeším dilema, zda označovat TOP 09 za pravici či nikoli, tu odpověď dal sám Karel Schwarzenberg. On přeci řekl větu, že oni nedělali pravicovou politiku, protože nejsou pravice! A já s ním souhlasím, i když on tedy dodal, že dělali konzervativní politiku, protože jsou konzervativci. Pak tedy nerozumím tomu, jak mohl přehlížet důsledky úřadování pana ministra Drábka. Jako konzervativec měl požadovat, aby systémy, které takzvaně „konzervativní“ strana prosazuje, byly z pohledu daňového poplatníka efektivní a lacinější, než systémy doposud provozované, a ne naopak.

Pokud jde o Miroslava Kalouska, ten je u každé vlády od roku 2002. V době, kdy byl v koalici se sociálními demokraty a kdy ekonomika rostla šestiprocentním tempem, se země zadlužovala a on užíval mocenské pohodlí a krátil si čas cvrnkáním do socialistických premiérů. Myslím, že nikdy nebyl příznivcem snižování daní. Je přesvědčeným příznivcem adresného přerozdělování: „Systém políbíš prsten - dostaneš, nepolíbíš prsten - nedostaneš nic."

Andrej Babiš říká, že jeho hnutí ANO je středopravicové...

Za naprosto nejsměšnější obraz, který má představovat předvolební souboj, považuji předstíraný souboj Miroslav Kalousek versus Andrej Babiš. Miroslav Kalousek z KDU-ČSL či TOP 09 hlasoval pro podporu obnovitelných zdrojů energie od bioplynek, solárních elektráren a biopaliv – a Andrej Babiš na tom vydělává. Jak tito dva muži mohou simulovat souboj, když jsou na sobě svým způsobem závislí již několik let? Má-li to tedy být volební souboj simulovaný, pak jdu raději na wrestling.

Hlavu vzhůru!, jehož jste volebním lídrem v Jihočeském kraji, zatím představilo spíše obecné proklamace svých ideových základů. Můžete prozradit něco více a konkrétněji z ekonomického programu? Chcete třeba snižovat daně, které zvýšily ODS a TOP 09. Chcete ulevit v podnikání omezením regulací?

Volební program bude představen brzy, čili nechci předbíhat a nebudu tolik konkrétní. Češi platí daně jako mourovatí. To není pouze řečnický obrat, to je fakt. A to chceme změnit. Vezmu-li si na pomoc srovnávání průměrných mezd v EU, stojí Česká republika na 15., respektive 16. místě. Máme tedy co dohánět. Na druhou stranu, porovnám-li daňovou zátěž například v oblasti spotřebních daní přepočtených právě k průměrné mzdě v ekonomice, pak máme na pohonných hmotách pátou a šestou nejvyšší daň v EU, první je nafta, druhý benzin. Pak máme desátou a jedenáctou nejvyšší daň v oblasti tabáku a alkoholu. Vezmu-li daňovou zátěž vázanou na práci, pak jsme na šestém, respektive sedmém místě, co se týče vedlejších nákladů spojených s prací.

V každém ohledu jsme tedy na čele daňového peletonu, co se týče výše zdanění. Měřeno optikou absolutních daní zaplacených k výkonu ekonomiky, máme zhruba srovnatelné daně jako sousední Německo. Dokonce v roce 2013 budeme mít složenou daňovou kvótu stejně vysokou, ne-li vyšší než v roce 2006, což byl ovšem rok se solidním hospodářským růstem. Česká republika a její daňoví poplatníci neunesou už vyšší daňovou zátěž. Musíme zastavit růst daňového břemene a spíše ho snížit. Daně v oblasti spotřeby jsou nesmyslně vysoké. Trend přesouvat daňovou zátěž z oblasti zdanění mzdy do oblasti spotřeby je sice správný, ale má nějaký akceptační strop v čase a prostoru.

Šotek ve mně mi velí říct, že někteří členové vlády studovali či budou vyučovat na CEVRO Institutu, kde Lafferova křivka je základním teorémem v oblasti efektivity výběru daní. Jak mohou učit jev, který svými skutky popírají? Ten princip přeci říká, že od určitého bodu, kdy se zvýší daně, se nevybere více, dokonce i méně, a naopak, že při určitém snížení daní se může nakonec vybrat více peněz, neboť se povzbudí ekonomika.

Takže jaké daně byste snížili?

Rozhodně by se měla snížit vyšší sazba DPH 21 procent na 20 procent či spíše na 19 procent. Úplně by se měla zrušit nemravná daň z převodu nemovitosti. Určitě by se měly zlepšit správa a výběr daní. Obrovskou rezervu spatřuji v oblasti daní spotřebních. Sousední Rakousko má 600 celníků, zatímco my jich máme skoro šest tisíc. Objem daňových úniků související s kauzou nezdaněného lihu odhadovaný zhruba na 750 milionů korun je jeden z velkých střípků. Stejně alarmující stav je v oblasti tabáku i daňových úniků spojených s pohonnými hmotami. Část úniků pramení z toho, že stát daně vybírat neumí a část díky tomu, že daňové břemeno je již neúnosné. Nelze přesouvat odpovědnost a výpadky z úniků na ty, kteří daně platí.

A co dále nabízíte ve svém  programu?

Jde o zajištění předvídatelnosti a stability práva. Chceme dát do Ústavy pojistku proti přijímání zákonů v časové tísni a zneužívaní tohoto institutu, kdy dochází k tomu, že jsou zákony přijímány v listopadu a prosinci s tím, že vstupují v platnost hned prvního ledna následujícího roku. Mělo by existovat pravidlo, že o zákonu v posledním čtení nelze hlasovat po 30. 6., pokud má ten zákon platit od 1. ledna následujícího roku.

Dále chceme snížit počet poslanců na 161, stanovit jednomandátové volební obvody, v nichž by poslanci kandidovali přímo. Přímou volbou poslance by se zajistila nejlepší vazba mezi volitelem a voleným. Řada poslanců by ve sněmovně začala pracovat jiným způsobem, řada by se stala zcela nevolitelnými. Prostor by se rychle čistil, nesmlouvavá evoluce.

Nejprve se objevila zpráva, že Václav Klaus podpoří exkluzivně Hlavu vzhůru!, Ladislav Jakl potom tu zprávu relativizoval s tím, že si to Václav Klaus ještě rozmyslí. Jak to tedy je?

Jako přímý účastník setkání s Václavem Klausem a všech věcí, které následovaly, se na to pokouším pohlížet jako na geniální mediální taktiku, kdy zpravidla Jakl něco říká a Hájek to vyvrací, a jindy naopak. To je jistý způsob, jak pěstovat mediální zájem o nějakou věc. Třeba o to, jestli „tentokrát přijde kouzelník…“.  (usmívá se)

Říkám to s trochou nadsázky a o to snáze, neboť si nemyslím, že by měl Václav Klaus za někoho chodit do práce. Myslím, že tu je generace politiků, která má chtít obhajovat pravicové myšlenky. A to buď dovede, nebo nedovede. A přidá-li se k nim Václav Klaus, pak mohou spoléhat na jistý bonus, benefit, který jim asi právem patří. Myslet si, že příchodem Václava Klause se věc sama spraví nebo udělá, to považuji za lehkovážné a velmi naivní. Takové vidění věcí je pro mě nepřijatelné. 

Lukáš Petřík, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová