Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatý Martin bílého koně zapomněl ve stáji, ale na husu zaskočí. Do jižních Čech, tam si k ní dá pivo, mladé víno nechá Moravě

10.11.2021
Svatý Martin bílého koně zapomněl ve stáji, ale na husu zaskočí. Do jižních Čech, tam si k ní dá pivo, mladé víno nechá Moravě

Foto: Turistická oblast Budějovicko (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Svatomartinská husa, to musí být...

A je tu svátek svatého Martina. Na bílém koni nepřicválal, venku je příjemný podzim, sněhové spousty se vrší někde na kraji prosince a hrozí nám kožichy až někdy kolem Mikuláše s čerty a andílky. A svatý Martin, to je čas nejen na to, abychom promazali lyže, ale i vlastní zažívací trakt do zlatova vypečenou svatomartinskou husou. S knedlíkem. A se zelím. Joj, už teď si slintám na klávesnici a hudrám, že je nedodávají s bryndákem.

V Českých Budějovicích nemají husy na růžích ustláno. Ostatně jako v celé naší milé republice. Uhodí listopad a na husích farmách začíná pomalu sklizeň. Vypasené husy, jinak štěbetalky s rysy hlídacího psa, si balí svých pět švestek a z farmy se přestěhují na talíř. S tím mám spojenou jednu hezkou vzpomínku. Jednou, když jsem byl malý, jeli jsme s mou sestrou na prázdniny na Slovensko do rodného domu rodinné známé. Srpnové vedro jsme vyplnili koupáním v řece Váh, kam nás vzal vetchý stařešina domu. Když jsme se vraceli, v cestě nám stálo hejno husí. Jako malí špunti jsme kvičeli, že se bojíme. Vetchý kmet nad námi mávl rukou – chamraď česká rozmazlená – myslel si určitě a nahlas pravil, že husy nic nedělají. A na potvrzení svých slov vyrazil statečně skrze hejno vstříc svému osudu. Vrhli se na něj všechny. A tak mám v paměti uloženou jednu z nejzazších vzpomínek, kterak vetchý kmet běží dědinou, křičí ve slovenštině velmi kurážná slova, za ním se žene přinejmenším dvacet hus a štípají ho do zadku. Ale to jsem si setsakra odběhl od svatomartinských hodů.

 

Jihočeši s pivečkem

A bude se hodovat

Z Českých Budějovic hlásí, že do 14. listopadu se v rámci svatomartinských hodů podávají husy na tisíc a jeden způsob. Ale pozor, je dobré se dopředu objednat, aby na člověka zbyl stůl v restauraci. Přece jenom, o husí pochoutku je zájem takzvaně všelidový. Pořádně se nadlábnout není proti srsti snad nikomu. A na koho prý nezbude místo, ten si může zavolat donášku až do domu. Už jsme si to nacvičili během minulého roku, tak to snad půjde jako na drátkách.

Ale že by se na někoho nedostalo? O tom můžeme pochybovat. „V naší destinaci evidujeme více než třicet restaurací, od kterých máme potvrzenou Svatomartinskou nabídku,” uvádí ředitel společnosti Českobudějovicko-Hlubocko Tomáš Polanský. Na podrobný seznam se můžete podívat ZDE.

 

Moraváci se svatomartinským vínem a zbytek republiky dle vlastního gusta... Foto se svolením Vína z Moravy a vína z Čech

Vínečko k huse

Tradice mluví srozumitelně a jasně. Ke svatomartinské huse patří mladé víno, které chytilo svou chuť z letošního letního sluníčka. Prostě to tak je. Jenže svéráz jižních Čech mluví skrze své pivovarnictví do celého světa. A nebude mlčet ani při hodokvasu na svatého Martina. Tamní pohostinství k huse samozřejmě nabídnou vínečko, ale velká spousta lidí ho radši vymění za půllitr hořkého piva. Přiznávám, že i já radši sáhnu po zlatavém moku. K mastné huse je pivo prostě daleko lepší. Všechno si to v žaludku sedne tak nějak správně.

Proč pečeme na svatého Martina husy?

Odhlédněme na chvíli od skutečnosti, že v listopadu husy prostě dorostou a maso by jim začalo tuhnout a podívejme se na dvě legendy o svatém Martinovi a husách. Jedna praví, že svatý Martin kázal slovo boží, jenže mu do toho kafraly husy. Kejhaly a proháněly se, syčely a rušily Martinovo povídání o blahodárnosti víry. A tak v hněvu rozkázal, aby byly husy za trest upečené.

Ale život svatého Martina byl popisovaný jinak. Martin byl zbožný, mírný, skromný a velmi vstřícný ke svým bližním. A tak je tu druhá a pravděpodobnější legenda. Svatý Martin byl natolik skromný, že když se katolická vrchnost doslechla o jeho zbožnosti, rozhodla se z něj udělat biskupa. A to byla pro Martina nedobrá zpráva. Martin se tedy před církevní vrchností ukryl do hejna hus, aby nebyl nalezen. A jak odhadují podle vlastních zkušeností, odhalila jej až řízná slovenština linoucí se z hejna.

Ať si dáte svatomartinskou husu na jakýkoliv způsob a budete ji zapíjet jakýmkoliv nápojem, užijte si to ve zdraví, pohodě a štěstí.

Vložil: Kamil Fára