Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je jádro pohřbené? Spojenectví s Francií dává naději. A ukazuje skutečný smysl spolupráce. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.10.2021
Je jádro pohřbené? Spojenectví s Francií dává naději. A ukazuje skutečný smysl spolupráce. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČEZ

Popisek: Jihočeský kraj zušlechťuje výrazná stavba jaderné elektrárny Temelín, která je trnem v oku Rakušanům (ti o Temelínu dokonce natočili televizní film, v kterém JETE vybouchl), ale i Bruselu

Pro Evropskou unii se vžil přívlastek byrokratického molocha, který jde často za hranici únosnosti. Viz trvání na ekologickém veleprojektu Green Deal, který má potenciál vést Evropany do skutečně citelné propasti zchudnutí za cenu, která je kontroverzní. Unii vadí z ideologického hlediska i jaderná energetika, ač ta je emisně čistá. A tak je problém ji prosadit. Ovšem máme tu Francii, která je evropskou jadernou velmocí. Máme tu i Českou republiku, která na jádro spoléhá. I proto, že jiné možnosti nemá. Česká republika teď chystá s Francií jaderné spojenectví členských zemí EU. Konečně spolupráce, která dává smysl.

„S Francií máme podobné zájmy, jsme jaderně orientované země, proto jsme dohodli společný postup. Chceme, aby Brusel uznal jádro a plyn za udržitelné činnosti podle taxonomie. Tím se otevře cesta k lacinějšímu financování a výstavbě nových jaderných zdrojů,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Spojenectví vychází z ideální příležitosti, Francie se od ledna ujme předsednictví v Radě EU, od července ji vystřídá ČR.“ Na sebe navazující předsednictví by mohlo dát možnost jádro prosadit i navzdory bruselskému odmítání.

A tady je vlastně vidět ta žádoucí spolupráce, která by měla probíhat v rámci Evropské unie. Usnadnění přístupu ke službám a možnostem. K prohlášení se kromě Francie a ČR připojily Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Postup koordinuje francouzský ministr hospodářství, financí a obnovy Bruno Le Maire. Zapojení jednotlivých zemí a jejich počet dává naději, že se unijní embargo na jádro změní. Nově vznikající vláda v ČR jádru nebude klást překážky, podle předvolebních debat i volebních programů jednotlivých stran nikdo proti jádru námitky nemá.

Námitky jsou jen proti tomu, kdo by měl nová jaderná zařízení do republiky dodat. Ale to je vlastně vedlejší. Sice dražší, ale vedlejší. Pokud by se iniciativa povedla, tak je pravděpodobné, že by se signatáři prohlášení i budoucího spojenectví mohli dohodnout na tom, že budou společně postupovat i při výstavbě jaderných zařízení. Tam je ovšem trochu na zváženou, že ze zmíněných zemí je jediná Francie schopná jádro stavět. Není to tedy od Francie malá domů? Může být. Pokud bude cena férová, není v tom vůbec problém. Mnohem radši podpořím ekonomiku unijní země, než země mimounijní. Však jeden za všechny, všichni za jednoho. Bude-li to prosto všech vydřidušských podrazů, samozřejmě.

„Jaderná energie představuje pro Evropany příležitost pokračovat v rozvoji průmyslových odvětví s vysokou přidanou hodnotou, vytvářet tisíce pracovních míst, posilovat vedoucí postavení v ochraně klimatu a zajistit pro Evropu dostatek energie v době, kdy bude narůstat potřeba elektrické energie v souvislosti s elektromobilitou a současně docházet k útlumu emisních zdrojů,“ uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová a dodala: „Je zásadní, že se nám podařilo zmobilizovat další projaderné členské země a společně s Francií se společně ozvat na podporu jaderné energie v EU. Jedna věc je podporovat nárůst obnovitelných zdrojů v našich energetických mixech a věc druhá je zásadním způsobem podkopat naši energetickou bezpečnost odmítáním ostatních zdrojů. V tomto táhneme s Francií jako nastupující předsednickou zemí za jeden provaz a jako předsednická země na FR PRES navážeme od června 2022.“

Už aby se nám hezky usadila do křesílek nová vláda, aby mohla o podobných věcech jednat s pevnou pozicí. A chystat také české předsednictví (v návaznosti na to francouzské) dostatečně promyšleně, návazně a důrazně. Ne jako minule, kdy jsme to té Evropské unii tak sladili, až nám to všechno zhořklo v puse. To vše posledně proběhlo, když už jsme u toho, pod režií ODS (a do nemravných výšin revoltující ČSSD, která uprostřed českého předsednictví shodila vládu, což bylo věru vypečené… a hloupé).

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb