Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jandák: Když vidím Bobošíkovou, myslím na něco jiného…! To všichni chlapi. Pokud říkají, že ne, lžou

16.09.2013
Jandák:  Když vidím Bobošíkovou, myslím na něco jiného…! To všichni chlapi. Pokud říkají, že ne, lžou

Foto: archiv V. Jandáka

Popisek: Vítězslav Jandák ve svém srubu v jižních Čechách se svým psím společníkem Albertem

ROZHOVOR Vítězslav Jandák jde opět do boje o poslanecké křeslo za ČSSD. Jak už před časem přiznal, je to naposledy, ale věří, že uspěje v jižních Čechách. V exkluzivním rozhovoru pro Parlamentní listy.cz uvedl, čeho se obává, kdo je podle něj praporečníkem české pravice, co si myslí o Babišovi i na co myslí při pohledu na Janu Bobošíkovou. A to se budete divit!

Pane Jandáku, vrátil jste se po týdnu z dovolené v Chorvatsku zpět do svých jižních Čech, je něco, co Vás překvapilo?

To ticho… To, že tady nelomozí zbraně a připadá mi to, že jsou všichni nějak vyděšení...  Zvláštní!

Nevadí Vám ty slovní přestřelky – Kalousek, Němcová, Schwarzenberg, Váš předseda Sobotka a jiní?

To asi už k volbám patří, mě spíš zarazila věc, že Schwarzenberg kdesi prohlašoval, že TOP 09 chce vybudovat sociální stát. Takže jsem z toho cugrunt. Oni nejdřív propagují „obrovský výdobytek“, že si můžete služku odepsat z daní, a teď chtějí sociální stát? Nechápu, nechtělo by to Chocholouška? Vždyť je to až trapné!

Hodně se teď přetřásalo jméno prezidenta Miloše Zemana, kritika na jeho hlavu nekončí, spíš sílí, a tématem TOP 09 je kritika hlavy státu, co si o tom myslíte?

Je smutné, že jakákoli strana musí mít jako volební program kritiku a špinění hlavy státu, ať je jí kdokoli. Navíc skutečně demokraticky zvoleného prezidenta, kterého volili lidé, tedy občané. Je vidět, že asi nemají co nabídnout. Ale kritika na Zemana je od těch, kteří prohráli prezidentskou volbu. Víte, četl jsem nedávno zajímavou studii, která vyšla kdesi v Německu či Rakousku, že v České republice je zajímavé, že za prezidentem jdou lidé z byznysu, průmyslu, zatímco „za Karlem“ média a umělci…  A já dodávám, že ta velká masa, která jde za prezidentem, je zticha a pracuje, a ta malá je uřvaná jako vždycky…

Co si myslíte o osobě Miroslava Kalouska, není on člověkem, který nezapadne, a ať volby skončí, jak skončí, opět se někde objeví, někde vpředu?

Já si myslím, že Mirek Kalousek je velký politik, co k tomu řemeslu patří, a co mu zbývá? Vždyť přeci nejlepší obrana je útok, to už říkal Kutuzov. Kalousek chce pravé části politického spektra, především ODS uloupnout podstatnou část voličů.  Vždyť ten Mirek je praporečníkem na pravici. On ví dobře, že teď volby nemůže vyhrát, že vyloženě asi nebude moct zasahovat do nejvyššího dění politiky, ale chce si sebrat voliče ODS a dolikvidovat ji. Takhle se choval celou dobu v koalici, dával na frak především koaličním partnerům, vůbec ne nám, což je zlověstné, ale dával na frak ODS a VV, ty se mu podařilo zlikvidovat, stejně jako stranu LIDEM. On chce být velkým králem na pravici, ale to je asi logický postup každé strany…

A co soudíte o Andreji Babišovi a sdružení ANO 2011?

ANO 2011 a pan Babiš svou masivní kampaní a tím, že drží podstatná média, má jistě šanci se dostat do sněmovny. Nebude to asi 15 nebo 10 procent, ale má šanci se tam dostat. Pak ale, jak tuším, protože se začal vymezovat jako středo-pravá strana, tam se stane to, že by zase podlehl určitým nabídkám, a to může být konec ANO 2011. Nevěřím totiž, že se tyhle strany, jako VV a další malé strany, se vyvarují toho přání - být u toho a moci do toho mluvit. On je nositelem toho, co říká a chce opravdu dělat, tomu věřím, a to je opravdu on, Andrej Babiš, ale mnozí lidé okolo něj jistě ne! A to může být problém.

Jaká bude Vaše předvolební kampaň?

Já rozhodně na nikoho útočit nebudu, není potřeba útočit, my v jižních Čechách útočit nebudeme. Mám pocit, že lidé u nás na jihu Čech vědí, koho a jak budou volit. Takže veškerá kampaň bude hlavně kontaktní, budu jezdit, jak jsem jezdil po regionu,  budu mluvit s lidmi, nebude to nic vnucovacího. Rozhodně nikam nebudu – nebudeme – telefonovat, jako velký Karel kníže. Navíc se divím, že někam bude volat, už tak mu není rozumět a může nastat problém, že bude chtít něco vysvětlit a ti lidi si to vezmou jinak. Třeba tím ztratí voliče, nebo třeba naopak získá, nevím. Třeba je některým lidem jedno, co jim vlastně politici říkají. Aspoň mám u některých takový pocit.

A co říkáte na dámu v české politice, Janu Bobošíkovou, to je přeci soupeř pro Vás jako znalce ženské krásy?

No a to je velký problém (smích). Bobošíková je opravdu jako ženská číslo jedna. Já ji ve vší úctě neberu jako političku. Na to je příliš krásná „baba“, aby byla političkou. Mě ta dáma hrozně rozptyluje a myslím vždy na něco jiného, než na ideály její strany, když ji vidím a slyším. Pánbůh ji holt obdařil tolika dary, že myslím na něco jiného, než na politiku, zákony či voličské preference. A to asi 90 procent mých kolegů „ve zbrani“ taky. Pokud ne, tak lžou.

Co byste si přál, aby se v ČR po volbách změnilo?

Aby v této zemi byl pořádek, aby se tu lidem slušně žilo, aby lidi na sebe nebyli jako psi, nervali se, abychom se my politikové dohodli vždy napříč politickým spektrem ke zdaru této země a potažmo Evropy a celého světa. To je podstata demokracie. Když se budeme štěkat, což je tak trochu Čechům  vlastní, vzpomeňme si už na Svatoplukovy pruty, nezmůžeme nic, ale pokud se začneme k sobě chovat ohleduplně, bude určitě líp.

Radek Kraus, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová