Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Šlendrián s D3: Úředníci zaspali, stavba stojí! Dočkáme se ještě za našich životů dálnice do Rakouska?

11.09.2013
Šlendrián s D3: Úředníci zaspali, stavba stojí! Dočkáme se ještě za našich životů dálnice do Rakouska?

Autor: web dálnice D3

Popisek: Rozestavěný úsek dálnice D3

V šoku je i hejtman Jihočeského kraje, vedení táborské radnice a především tisíce řidičů. Stavba dálnice D3 u Tábora, respektive rekonstrukce obchvatu, který je součástí dálnice, se zastavila. Důvodem je šlendrián úředníků placených z peněz daňových poplatníků. A jak to tak vypadá, na několik měsíců situace nebude jiná a řidiči budou muset jezdit zúženou trasou.

Důvodem je soudní rozhodnutí, které vyhovělo žalobě majitelů motocentra, které leží v těsném sousedství u silnice, jež se mění na dálnici. Změna by znemožnila příjezd k motocentru, které je řádně zkolaudované a z obchvatu k němu vede nyní sjezd.

„Jedná se o 2,5 kilometru dlouhý úsek mezi Táborem a Stoklasnou Lhotou. Teď je jen na ministerstvu a Ředitelství silnic a dálnic, jak se dokáže s problémem vyrovnat. Jedním z řešení je například možnost finančního vypořádání. O problému budu jednat jak na ministerstvu tak na ŘSD,“ řekl pro Parlamentni listy.cz senátor, starosta Chýnova u Tábora a předseda Sdružení pro výstavbu dálnice D3 Pavel Eybert (ODS).

Zimola se zlobí na úředníky

Naštvaný je i jihočeský hejtman Jiří Zimola, který označil postup úředníků za šlendrián.

„Jsem přesvědčen, že jde vyloženě o šlendrián úředníků z minulosti. Podnikatelům nic nevyčítám. Postupovali podle zákona, ale úředníci měli vědět, že řadu let platí územní plán, který jasně říká, že právě tady povede dálniční obchvat,“ uvedl první muž kraje a dodal, okolí Tábora není jediným místem, kde může ke komplikaci ve výstavbě D3 dojít.

Ministerstvo dopravy podle mluvčího Tomáše Neřolda rozsudek Městského soudu v Praze respektuje. Z verdiktu podle něj plyne, že v kauze motocentra pochybily Městský úřad v Táboře při vydávání stavebního povolení a také tamní okresní úřad.

Špatné značení

O kauzu se zajímá i premiér v demisi Jiří Runsok, který se při návštěvě jižních Čech o minulém víkendu u úseku dálnice zastavil, aby se osobně přesvědčil, jak to na místě vypadá.

Dálnice D3, tedy především její nový úsek mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí má mnoho dalších problémů. Už nyní je „v pohybu“ most přes rybník Koberný, který je u nás nejdelším dálničním mostem, vedoucím přes vodní tok, a pak značení nájezdů a sjezdů na dálnici připomíná Kocourkov. ŘSD o tom ví, problém ale řeší jen velmi pomalu. Problémem je i značení směrovek z měst Tábor, Soběslav a Planá nad Lužnicí pro neznalé řidiče, kudy se mají na dálnici dostat. Právě proto, aby dálnice ulevila přetížené dopravě, vznikla. Ovšem nevyužívá ji tolik řidičů, kolik se předpokládalo. Právě proto, že řada z nich nájezdy na dálnici vůbec nemůže najít. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se řidiči dostali do protisměru na D3. Důvodem je špatné značení.

Radek Kraus, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace