Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na skok do Tábora – za husity, zubry a historickým vláčkem. Po kolejích s Českými drahami

komerční sdělení 05.05.2021
Na skok do Tábora – za husity, zubry a historickým vláčkem. Po kolejích s Českými drahami

Foto: Vojtěch Dundáček (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Bechyně je známá výrobou keramiky a lázněmi a její zachovalé historické jádro je jednou z nejhodnotnějších památkových městských zón. Od 15. století tu vzkvétalo hrnčířství, první keramická dílna vznikla koncem 19. století a v roce 1884 byla otevřena nejstarší odborná keramická škola. Klasickou střešní krytinu ‘bechyňské háky‘ najdete na některých domech dodnes.

FOTOREPORTÁŽ „Pojeďte do Tábora,“ říkával můj bývalý kolega, když jsem loni spekulovala, kam bychom se mohli vydat na výlet. Patří k lidem, kteří své bydliště milují a umějí o něm krásně vyprávět. Loni na Tábor nakonec nedošlo. Letos se ale stal jednou z prvních výletních štací. Starší dcera měla slíbenou zoologickou zahradu, menší se těšila na vláček a já na historické centrum.

Nespornou výhodou Tábora je jeho poloha. Za rozumný čas sem pohodlně vlakem dojedete z Prahy, Strakonic i Českých Budějovic. A pokud máte rádi vlakovou romantiku, můžete klidně dorazit autem a naskočit na tradiční trať Bechyňku, která již od roku 1903 spojuje Tábor s Bechyní.

 

Bechyňka

Historické soupravy sice vyjíždějí na trať až v hlavní turistické sezoně, i při cestě novější verzí si ale milovníci vláčků a romantiky přijdou na své.

 

Bechyňka

Rozhlednu pomohli obnovit místní

Pokud se stejně jako my chystáte navštívit místní zoologickou zahradu, doporučuji nejdříve se zastavit na rozhledně Hýlačka, která je od ní co by kamenem dohodil. V roce 1920 byla nad obcí Větrovy dokončena stavba původní dřevěné rozhledny Svoboda ve tvaru husitské hlásky s šestibokou kamennou základnou. Ta zde přečkala i druhou světovou válku, avšak v roce 2012 podlehla požáru. Nemalý podíl na vzniku nové rozhledny měla veřejná sbírka, ve které se podařilo vybrat přes 900 000 korun (z celkových 8 000 000 korun). Originální možností, jak přispět, byla koupě konkrétního schodu. Najdete zde tedy štítky se jmény jejich ‘majitelů‘. Aktuální, již kovová rozhledna byla slavnostně otevřena 1. 8. 2015 a kromě svého zajímavého životního příběhu nabízí za symbolických 20 korun krásný výhled do okolní krajiny.

 

Hýlačka

Rozhledna Hýlačka je otevřena celoročně, od června až do konce prázdnin dokonce až do 20 hodin. Vypravit se na ni tudíž můžete kdykoli, jen za mlhy, námrazy, sněhu na schodišti, silného větru, silného deště a bouřky je vstup z bezpečnostních důvodů zakázán.

 

Hýlačka

Za ohroženými druhy do místní Zoo

Svůj specifický příběh má i místní zoologická zahrada, která pod prvním majitelem dospěla bohužel až ke krachu. Přestože to původně neplánoval, odkoupil ji v rámci insolvenčního řízení podnikatel v realitách Evžen Korec. Jako absolvent Přírodovědecké fakulty měl ke zvířatům vždy blízko a sám jich i hodně choval. Když dorazil do táborské zahrady, bylo mu jasné, že pokud se nenajde nový majitel, čeká hodně zvířat smutný osud utracení. Rozhodl se tedy pro radikální životní krok a zahrady se ujal. Jejím hlavním posláním je chránit a rozmnožovat ohrožené druhy zvířat, která jsou často na pokraji vyhubení. V tuto chvíli si zde můžete prohlédnut přes tři sta zvířat, z nichž nemalá část patří k chráněným druhům. Klíčový je program zpětného návratu zubra evropského do české přírody.  Kromě něj zde potkáte tradiční lvy, medvědy, pumu nebo surikaty. A při pohledu na fosu madagaskarskou si jistě vzpomenete na známou sérii animovaných filmů.

 

Zoo Tábor

V táborské Zoo najdete spoustu příslušníků ohrožených druhů...

 

Zoo Tábor

...a mezi nimi i krotké mazlíky, kteří nebudou mít k seznámení s vašimi dětmi žádné námitky

 

Zoo Tábor

Tábor – majestátní připomínka husitů

Město Tábor je druhé největší v jižních Čechách a jeho historické jádro bylo vyhlášeno památkovou rezervací. Založil ho v roce 1420 sám Jan Žižka a na počátku zde sídlil i Martin Húska s adamity. Svůj jedinečný historický ráz si uchovalo až do dnešní doby a úspěšně na něj láká návštěvníky. Jak by také ne, když o husitech se děti učí již na základní škole. A přestože víme, že ani Žižka nebyl žádný andílek, je tato doba fascinující a nedílnou součástí české historie.

 

Bechyňská brána

Bechyňská brána a věž Kotnov

Ideálním místem pro vstup do historického centra města je Bechyňská brána. Z období gotiky se dochovala téměř v původním stavu a je poslední doposud stojící městskou bránou. Hned vedle ní se vyjímá věž Kotnov, jako vzpomínka na původní hrad, který zanikl při požáru v 1. polovině 16. století. My jsme stočili cestu mírně doleva a prošli se k baroknímu kostelu Narození Panny Marie, který byl společně s klášterem vystavěn po porážce protestantů na Bílé hoře v rámci rekatolizace místních obyvatel. Křivolaké uličky nás odtud zanedlouho dovedly až k hlavní dominantě města – k Žižkovu náměstí. Vévodí mu pozdně gotický kostel Proměnění Páně na hoře Tábor a budova Staré radnice, ve které sídlí Husitské muzeum. Dobovou atmosféru kouzelně doplňují měšťanské domy. Z vlakového nádraží se sem dostanete nenáročnou 1,5 kilometru dlouhou procházkou.

 

Stará radnice

Stará radnice

 

Žižkovo náměstí

V srdci historie na Žižkově náměstí

 

Kostel Proměnění Páně

Kostel Proměnění Páně

 

mapa

Unikátní cesta vláčkem

Aby neměl Tábor zajímavostí málo, spojuje ho s nedalekou Bechyní 24 kilometrů dlouhá elektrifikovaná trať, tzv. Bechyňka, u jejíhož vzniku stál samotný František Křižík. Provoz na ní byl zahájen v roce 1903 a byla první elektrifikovanou dráhou na území tehdejšího Rakousko-Uherska. Své kouzlo si uchovala dodnes, a ne náhodou sem každý rok proudí tisíce lidí, které láká projet se ve stylu svých pradědečků historickými vlaky Elinka a Bobinka. Příjemnou jízdu ale nabízí i ostatní vlakové soupravy a také pro nás byla tato trať hlavní atrakcí výletu. Nakonec i nejakčnější, protože na cestě zpátky byl vagón plný našeho přetaženého dítěte, které chvilku neposedělo a vše pro něj byla děsná bžunda. Pro zájemce doplnily České dráhy trať naučnou stezkou, mapující historii trati, osobnosti a lokomotivy s ní spojené. Najdete na ní ale i turistické tipy.

 

Malšice

Historií železnice na vás dýchnou i některé zastávky

 

Slapy

Na skok v Bechyni

Po příjemné cestě vláčkem na nás čekalo lázeňské město, které rozhodně není jen konečnou zastávkou jedinečné trati. Z nádraží jsme se vydali procházkou na náměstí T. G. Masaryka, které nás svou atmosférou rázem posunulo o několik století zpátky do minulosti. Dominuje mu kostel sv. Matěje a v běžné sezóně je jeho věž s vyhlídkou přístupná veřejnosti. Z konce náměstí nás jedna z uliček dovedla až k místnímu zámku. Ten byl bohužel ještě během naší návštěvy z důvodu vládních opatření uzavřen, a tak jsme využili hlavně výhled na místní most, zvaný Bechyňská duha, po kterém jsme sem přijeli. Postaven byl ve dvacátých letech právě proto, aby rozšířil vlakovou trať Tábor – Bechyně, a řadí se mezi technické památky.

 

Bechyňská duha

Přes Bechyňskou duhu jezdí auta i vlaky. Po dobu průjezdu vlaku je zastavena silniční doprava směrem od Týna nad Vltavou přejezdovým zabezpečovacím zařízením bez závory, jako by šlo o železniční přejezd.

 

Bechyně

Kostel sv. Matěje v Bechyni

 

Masarykova náměstí s řadou historických domů

Masarykovo náměstí s řadou historických domů

 

Křížem krážem muzeem

(s ohledem na vládní protiepidemiologická opatření si ověřte aktuální provozní dobu objektů)

Na své si v Táboře přijdou i milovníci muzeí. Nabízí se jich hned několik a každé z jiného soudku.

Pod Husitské muzeum patří několik městských objektů a expozic. V budově Staré radnice se můžete více seznámit s husitstvím, prohlédnout si jedinečný gotický sál, který je druhý největší svého druhu v zemi, nebo se vydat do tajemného historického podzemí. V Bechyňské bráně a věži Kotnov na vás čeká expozice, věnovaná dávné historii města od pravěku až po třicetiletou válku.
Příjemné je, že počítají i s rodinami se třemi dětmi, kterých v poslední době opět přibývá, takže na zvýhodněnou vstupenku můžete přibrat až tři ratolesti.

Nadšení stavitelé se mohou vydat do Muzea lega. V záplavě více než 1,5 milionu kostiček na ně čeká kopie Benešovy vily i indický Tádž Mahal.

A ty, kteří nepohrdnou něčím na zub, láká k návštěvě místní Muzeum čokolády a marcipánu.

 

Vložil: Petra Dundáček Božoňová