Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Napínavý souboj o škrabadlo pro kočky, cena vylétla z 50 na 305 korun. Stát draží leccos, třeba i bitcoiny, za půl milionu, nebo sadu berlí za korunu

30.04.2021
Napínavý souboj o škrabadlo pro kočky, cena vylétla z 50 na 305 korun. Stát draží leccos, třeba i bitcoiny, za půl milionu, nebo sadu berlí za korunu

Foto: Se svolením ÚZSVM (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Výherkyně škrabadla pro kočky poslala z rodných Prachatic fotografie, dokumentující, jak se jejím kočičkám nové obydlí líbí

Anebo elektrické zubní kartáčky. Nerozbalené. Co dělá stát se zbytným nebo zabaveným majetkem? Nefotí se s ním u Zdi nářků, ale posílá ho zpátky do oběhu. Mezi lidi. A to na aukčním serveru, který si státní zaměstnanci udělali sami, bez výběrového řízení, a šlape výborně. Nedávno se tam strhl boj o škrabadlo pro kočky. Aukce byla napínavá a výherkyně v nadšení poslala úřadu fotky svých koček. Báječné. Další souboj se strhl u nabídky bitcoinu. Virtuální měnu prodal stát za závratných 544 666 korun. A kde bitcoiny stát vzal? Zabavil je kriminálníkům.

Již více než tři roky Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) úspěšně provozuje výběrová řízení s elektronickou aukcí na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz. Za tuto dobu se uskutečnilo celkem 11 742 elektronických aukcí, ze kterých stát získal téměř 960 milionů.

 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových sídlí na Rašínově nábřeží v Praze

10 % populace u státních aukcí

„Vybudování historicky prvního státního elektronického aukčního systému se ukázalo jako skvělý krok. Čísla potvrzují, že online prodej nepotřebného státního majetku je pro veřejnost stále atraktivnější. Zvlášť v této mimořádně náročné době lidé oceňují možnost nakupovat využitelný, ale pro stát již nepotřebný majetek z pohodlí svého domova,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Za tři roky navštívilo stránky www.nabidkamajetku.cz téměř 1,2 milionu unikátních uživatelů, což je skvělý výsledek. Na historicky prvním státním elektronickém aukčním systému neustále pracujeme a vylepšujeme ho tak, aby byl co nejvíce uživatelsky přívětivý,“ dodala generální ředitelka.

Škrabadlo pro kočky

Souboj na kordy se na aukčním serveru odehrál o škrabadlo pro kočky. Na serveru se servalo sedm lidí a vyhnali cenu za obyčejné škrabadlo z 50 na 305 korun. Během klání padlo 43 příhozů. Nadšená výherkyně pak poslala úřadu, pobočkou v Prachaticích, děkovný dopis a fotky svých spokojených mazlíčků. Ale ano, drobné radosti života dělají ze života právě život. Výherkyně píše:

 

Bitva slabá, ale vítězná

Bitva se odehrála i o virtuální měnu bitcoin. Ovšem v celé bitvě zazněl jen jeden výstřel, jeden příhoz. A to, ač se do aukce přihlásilo 20 zájemců. Vítěz elektronické aukce vydražil 0,42337268 jednotek bitcoinu za 544 666 Kč, po jeho příhozu zahřmělo virtuální aukční síní ohlušující ticho. Podařilo se tak dosáhnout příjmu vyššího, než je aktuální cena na trhu. Výherce bohužel žádné fotky s hravými bitcoiny neposlal.

„Výsledek dnešní historicky první elektronické aukce virtuální měny v majetku našeho úřadu mě velmi těší. Navíc částku získanou tímto prodejem odvedeme na zvláštní účet Ministerstva spravedlnosti na pomoc obětem trestných činů,“ uvedla Kateřina Arajmu. Bitcoiny stát získal lapením několika kriminálníků.

ÚZSVM totiž připadlo více než 0,42 jednotek bitcoinu z trestního řízení, v němž byli Krajským soudem v Ostravě odsouzeni tři obžalovaní. Pachatelé si na internetových stránkách, na kterých jsou nelegálně za úplatu zpřístupněny identifikační údaje k cizím platebním kartám, obstarali čísla k celkem 4 363 platebním kartám. Z těchto karet v 1 771 dokončených transakcích nezákonně získali finanční prostředky v souhrnné částce 7 237 900 Kč. Odsouzeným byl mimo jiné uložen trest propadnutí věci, který se týkal počítačů, mobilních telefonů, SIM karet a také virtuální měny bitcoin, neboť bylo prokázáno, že se jedná o zprostředkovaný výnos z trestné činnosti.

 

Facebook ÚZSVM je, překvapivě, i plný fotek zvířátek, ponejvíce pejsků. Zvířata, která byla totiž majitelům odebrána kvůli týrání, nevhodné péči, případně ta, která zůstala po zemřelých lidech bez dědiců, se právě dostávají k Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Týká se to i zbídačených psů a koček z množíren. Úředníci zlomeným zvířecím duším hledají nové domovy za pomoci spolků a sociálních sítí, občas si ale některé z nich zamilují natolik, že si je osvojí sami. Celkově tento státní úřad budí dojem, že je k občanům velmi přátelský (ostatní by se od něj mohli a měli učit)… U snímku tohoto pejska stojí: „Hledáme láskyplný domov pro tohoto neskutečně hodného a přátelského čtrnáctiletého křížence Pištu. Původní majitel pejska velmi zanedbával, a proto mu byl kvůli týrání odebrán. I přes některé zdravotní neduhy je Pišta na svůj věk velmi vitální. Tento veselý psí dědeček netrpělivě vyhlíží nového pána v útulku AniDef v obci Žim na Teplicku, kde se o něj nyní obětavě starají. Doufáme, že se mu brzy podaří najít nový pelíšek a v milující rodině zažije ještě spoustu dobrodružství. Více informací o tomto krásném čtyřnohém sympaťákovi naleznete na stránkách útulku ZDE.“

Nejedná se však o jediný případ. Aktuálně ÚZSVM disponuje dalšími sedmi zůstatky virtuálních měn na různých účtech. V dohledné době bude úřad připravovat další dvě elektronické aukce na prodej 0,52794 BTC a 0,60630638 BTC, které rovněž pocházejí z trestné činnosti. A nekončí jen u bitcoinů a škrabadla pro kočky. K nalezení jsou na serveru desítky rozličných věcí. Elektrický zubní kartáček nebo tyčový vysavač? Anebo sadu berlí jen za korunu? Bez problémů. Najdete tam i stařičký psací stroj nebo prehistorické typy počítačů a mobilních telefonů. Nakoukněte, registrujte se a hurá do aukčního souboje.

 

Bylo nebylo, za devatero horami vznikl aukční server

Elektronický aukční systém, který ÚZSVM připravil vlastními zaměstnanci bez externích dodavatelů, byl spuštěn k 1. únoru 2018. V první fázi sloužil k prodeji movitého majetku. Následně byl 1. listopadu 2018 spuštěn i pro prodej nemovitostí. Od listopadu 2018 ÚZSVM také zpřístupnil elektronický aukční systém všem organizačním složkám státu a státním organizacím. Od 1. června 2019 pak díky novele vyhlášky Ministerstva financí mají státní instituce povinnost inzerovat nabídky nepotřebného majetku i na webu www.nabidkamajetku.cz. Občané tak mají všechny nabídky na jednom místě a nemusí již navštěvovat stovky webových stránek různých státních institucí, což bylo nepřehledné a časově náročné.

Výběrového řízení s elektronickou aukcí (elektronické aukce) se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je zaregistrovaná v systému. Po přihlášení k aukci a souhlasu s jejími podmínkami může zájemce začít na vybraný předmět přihazovat, a to buď předem stanovený minimální příhoz či vlastní vyšší částku. Aukce končí v předem určený okamžik, pokud v posledních dvou minutách nedošlo ke zvýšení ceny. ÚZSVM zveřejňuje všechny své nabídky prostřednictvím aplikace www.nabidkamajetku.cz. Aplikace v sobě zahrnuje tři základní sekce: Nabídky pro státní instituceNabídky připravované Nabídky pro veřejnost. V záložce Nabídky pro státní instituce je majetek, který si státní instituce nabízí mezi sebou. V záložce Nabídky připravované je majetek, který je teprve k prodeji připravován a zájemci včetně územně samosprávných celků se tak mohou na podání nabídky déle připravovat. V záložce Nabídky pro veřejnost je možné nalézt všechny nabídky majetku, které jsou určeny k prodeji veřejnosti. Samostatnou záložku tvoří Elektronické aukce, kde je možné filtrovat nabídky dle vyhlášených, probíhajících, ukončených a zrušených aukcí. V záložce Jiné formy prodeje a pronájmy je možné nalézt jak majetek prodávaný formou dražby nebo výběrovým řízením s fyzickou aukcí, tak majetek nabízený k pronájmu či propachtování.

Vložil: Kamil Fára