Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I ministři zdobí, malují vajíčka a šůrují zahradu. Alespoň to tvrdí jejich tisková oddělení. Život v lockdownu, den třicátý pátý

04.04.2021
I ministři zdobí, malují vajíčka a šůrují zahradu. Alespoň to tvrdí jejich tisková oddělení. Život v lockdownu, den třicátý pátý

Foto: Se svolením Aleny Schillerové

Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová nám všem přeje hezké Velikonoce a očividně ozdobila celý košík kraslic. A jestlipak je její respirátor FF2? Určitě, jak jinak, vy nevěřící Tomášové.

Dnešní díl mého nepravidelného lockdownového deníku měl být speciální. Požádal jsem minulý pátek všechny ministry české vlády, včetně premiéra Babiše, aby mi napsali, jak budou trávit lockdownové Velikonoce. Odpověď přišla ale jen ze tří ministerstev. Ostatní ministři buď letošní Velikonoce neslaví, nebo jsou v tak náročné přípravě k prožití těchto speciálních svátků, že na odpověď nenašli čas.

Jako první zareagovala ministryně pro místní rozvoj České republiky, paní Klára Dostálová. Jak tedy prožije tato dáma letošní Velikonoce? 

Klára Dostálová bude malovat vajíčka

„Na Velikonoce budu doma v Hořicích. Svátky prožiji v nejbližším rodinném kruhu. Pokud jde o zvyky, určitě budeme malovat vajíčka, uděláme si doma velikonoční výzdobu. Sledovaná čísla nakažených klesají a jde vidět, že opatření fungují, a věřím, že když všichni přečkáme lockdownové Velikonoce ve svých domovech, tak už se dočkáme zmírnění,“ popsala svůj plánovaný průběh velikonočních svátků ministryně Klára Dostálová.  

Ministryně financí nemůže do rodného Brna

Jako druhá zareagovala místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová, pro kterou jsou, jak píše ve svém emailu, Velikonoce jedněmi z nejvýznamnějších křesťanských svátků vůbec. „Na Velikonoce vždycky zdobíme vajíčka, pleteme pomlázku, pečeme beránka, vázu mi zdobí kočičky a účastním se velikonoční mše. Tradičně bych samozřejmě byla s rodinou v mém rodném Brně a můj vnuk František by chodil s pomlázkou koledovat. Já bych si zašla na mši a užívala bych si času se svými nejbližšími. Bohužel to v této době není možné a musíme jít příkladem. Já jsem v Praze a z důvodu uzavřených okresů se do Brna nedostanu. Bude to smutné, ale musím to vydržet. Věřím, že příští rok si užijeme plnohodnotné Velikonoce i s dalším přírůstkem v naší rodině,“ napsala o svých letošních Velikonocích ministryně Alena Schillerová.

Superministr bude uklízet zahradu

Těsně před Velkým pátkem přišla poslední odpověď. Dorazila od místopředsedy vlády, ministra průmyslu a obchodu a zároveň i ministra dopravy Karla Havlíčka. Ten bude především uklízet zahradu a připravovat plán uvolňování současných lockdownových opatření. „Velikonoce strávím s rodinou v Mníšku pod Brdy, kde bydlíme. Jsme rodina kotlík, pes a vlaky, ale to si letos odpustíme, vyrazíme jen v rámci okresu Praha-západ na nějaký menší jarní výlet. Asi mě neminou velikonoční tradice, jako jsou pomlázka a manželka už mi naznačila, že mě čeká úklid na zahradě. Budu i v menším pracovním režimu, připravujeme plán uvolňování, budu tedy s kolegy a svazy průběžně online,“ napsal ve svém emailu dvojnásobný ministr Karel Havlíček.

Přání seniorům a čokoládová vajíčka pro sousedy

Protože, jak jsem již psal, z ostatních ministerstev ani od premiéra žádná odpověď nepřišla, a také proto, že jde o můj deník, dovolím si závěrem napsat, Jak Velikonoce prožijeme u nás doma.

Na rozdíl od loňských Velikonoc, které jsme prožili na Černém Kříži na Šumavě, kde jsme velikonočně vyzdobili tamní nádraží a kochali se probouzejícím se jarem, letos budeme v současném bydlišti v Českých Budějovicích. Nikomu z rodiny se do velikonoční výzdoby nechtělo, takže budeme bez ní. Ale abychom úplně Velikonoce nezazdili, rozhodli jsme se, že v pondělí dáme nejbližším sousedům čokoládové vajíčko na plot. A abychom učinili i nějaký snad trochu dobrý skutek, ve středu jsme odeslali přání hezkých Velikonoc do několika domovů pro seniory.

Přátelé, mějte krásné Velikonoce a věřte, že někde musí být ráj. Lidí, zvířat a snů…

 

Vložil: René Flášar