Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Covide, nezlob mě! Češi jsou hraví a tak již vznikla desková hra, navíc se chystá velká otužovací akce

07.02.2021
Covide, nezlob mě! Češi jsou hraví a tak již vznikla desková hra, navíc se chystá velká otužovací akce

Foto: Archiv Jiřího Mánka (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jiří Mánek ladí a tvoří svoji hru

Abychom nějakou národní katastrofu prožili s vážnou tváří? To u Čechů, Moravanů a Slezanů nehrozí. Mladý biatlonista přišel s nápadem na společenskou hru, kterou nazval velmi příznačně – Covide, nezlob mě! A ano, princip hry vychází z nestárnoucího Člověče, nezlob se. Ale je opentlený novými prvky, ze kterých by měl ministr Blatný radost. Nebo také ne.

Dvadvacetiletý biatlonista Jirka Mánek onemocněl koronavirem a v karanténě vymyslel zábavnou deskovou hru.  Sportovec dal hře příznačný název Covide, nezlob mě! Design hry vytvořil známý český výtvarník Pavel Šťastný, mj. autor loga Občanského fóra, oceňovaných Banánových rybiček Haliny Pawlowské a tvůrce mezinárodní putovní výstavy Helpful Art in Covid, která je nyní ve FN Motol. Generálním partnerem se stal největší český výrobce roušek a nanoroušek, firma Batist Medical.

 

Hra není drahá, stojí 350,-, a lze celkem lehce sehnat na internetu

Zábavné, ale i návodné

Zábavnou společenskou deskovku vymyslel a na trh přivedl student Vysoké školy Škoda auto, účastník světové Univerziády, juniorského mistrovství světa v běhu na lyžích i v biatlonu dvaadvacetiletý Šumavák, Jiří Mánek. Hra nese název Covide, nezlob mě! Od první myšlenky až po uvedení na trh uběhly tři měsíce a podle prvních ohlasů se zdá, že se šikovný biatlonista trefil do černého. Všichni, kdo si hru objednali a zahráli, byli prý nadšeni.

„V říjnu jsem místo odjezdu na reprezentační soustředění do Pokjluky onemocněl covidem a s celou rodinou musel do karantény. Uzavřeni v domácnosti jsme se dost hádali, a protože jsem pro všechny chtěl odreagování, v powerpointu jsem vytvořil hru se všemi typickými prvky pro kovidovou dobu,“ popisuje autor hry Jiří Mánek.

Pozor, covid na scéně

Ve hře jsou tak speciální políčka, jako je vtipný koronavirus, testy na Covid, roušky i karanténa. Vše je jako v reálném životě. Rouška chrání před virem, při nedodržení rozestupů se figurka nakazí a někdy musí hráč do karantény. Vše je velmi originální a zábavné. První ohlasy přicházely od kamarádů a jejich rodin, všichni chtěli kopii, aby mohli hru také hrát. Tak se zrodil nápad z prostého nákresu vytvořit hru, která bude bavit a dělat radost mnoha dalším.

 

Jiří Mánek, závodí na IBU CUPu, Německo, Grosser Arber, leden 2021

„Zrovna jsem měl za sebou první představení mezinárodní putovní výstavy Helpful Art in Covid, když mě Jiří Mánek oslovil, zda bych jeho hře nedal kabát. Hned mě to i tématicky zaujalo a velmi rád jsem nabídku přijal. Nápad i pojetí hry je velmi zábavné a celý náš tým se při tvorbě dobře bavil. Začleníme tuto inovativní hru i do výstavy s tématem covidu, která je teď ve Fakultní nemocnici v Motole a mapuje přes dva tisíce uměleckých děl od 500 umělců z 90 zemí. Umění je součástí terapie a léčí,” říká autor designu hry Pavel Šťastný. 

Prvotina a hned takový úspěch

Celý projekt je podnikatelskou prvotinou mladíka, který dosud znal jen studium a tréninky. Finalizaci před uvedením na trh dokonce řídil v průběhu biatlonových závodů v rámci světového seriálu IBU Cupu, kam ho vyslala závodit naše biatlonová reprezentace, protože většina našeho mužského týmu v lednu onemocněla covidem. Není bez zajímavosti, že oním mladíkem, který stojí za hrou, je syn předsedy Turistického spolku Lipenska Jiřího Mánka.

 

Mánek junior se svou variací Člověče, nezlob se 

„Ani neumím popsat, co všechno se za ty tři měsíce událo. Od výběru grafiky, výběru výrobce, zajištění distribuce, přes propagační video až po zprovoznění e-shopu. Nikdy jsem neuzavíral smlouvy a nejednal s dodavateli a odběrateli. Byla to pro mě dost zajímavé dobrodružství. Navíc jsem se sám zotavoval z covidu, musel trénovat a při finalizaci hry závodit na IBU Cupu. Ale rozhodně to stálo za to, protože ze hry jsou zatím všichni nadšeni,“ popisuje svůj první projekt Mánek.

A šup v únoru do plavek

Covide, nezlob mě – to není jen název společenské hry, ale i název akce, kterou na 27. února chystá Turistický spolek Lipenska. V rámci této události se do Vltavy nebo Lipna během jedné hodiny ponoří několik stovek otužilců. Možná i víc… Důvodem pořádání akce je propagace otužování a krás Lipenska, ale také zápis do české knihy rekordů.

„Koronavirus již celý rok svírá celý svět a zlobí především podnikatele v cestovním ruchu, tedy celý náš turistický region. Ruku v ruce s tím roste popularita otužování, protože zvyšuje imunitu proti virovým nákazám a tedy i proti covidu. My tu nemoc respektujeme, ale nebojíme se jí a nehodláme žít v jejím vězení. Proto pořádáme akci Covide, nezlob mě a chceme do našich ledových vod přilákat nejvíc otužilců, kteří tu kdy byli,“ uvedl Jiří Mánek.

 

Klec má rozměry krychle 1,5 x 1,5 metru a pevné dno. Do vody vedou schůdky. Nechápete? Více níže. Foto TS Lipenska

Lipensko tímto projektem reaguje na poptávku široké veřejnosti a spojuje mnoho zájmů. „Otužování je v poslední době velmi moderní a trendy záležitostí. Navíc zvyšuje kondici a obranyschopnost, což je v době koronaviru velmi důležité, Lidé potřebují sportovat, potřebují na čerstvý vzduch a potřebují se bavit, ať již otužováním či společenskou hrou. A my jim to za dodržení všech hygienických pravidel umožníme.“ řekl Mánek.

Je to bezpečné?

V poslední době se v okolí lipenské přehrady otužování začíná věnovat stále víc lidí. Proto byla koncem ledna ve Frymburku do vody zamrzlého Lipna ponořena speciální klec s dřevěným ochozem. „V ní se mohou zájemci již nyní bezpečně otužovat, aniž by se museli bát, jestli se někam propadnou a celý následující měsíc se tu všichni mohou připravovat na překonání rekordu,“ uvedl místní otužilec a provozovatel přívozu Antonín Labaj. Ten výrobu a instalaci speciální klece inicioval a jeho 2,5 letý syn Tommas byl nejmladším účastníkem slavnostního zahajovacího ponoru, kterého se zúčastnilo 12 lidí.

Vložil: Kamil Fára