Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete si nakrmit nohaté zubřátko? V táborské Zoo se narodila dvě nová mláďata, jímž se hledá jméno. Až dorostou, půjdou do světa

29.01.2021
Chcete si nakrmit nohaté zubřátko? V táborské Zoo se narodila dvě nová mláďata, jímž se hledá jméno. Až dorostou, půjdou do světa

Foto: Anna Kostohryzová / Zoo Tábor (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Malý sameček a samička (jaké pohlaví má toto roztomilé huňaté zvíře, nemáme tušení, to přiznáme rovnou) zatím nemají své jméno, což je příležitost pro soutěživé příznivce Zoo Tábor. Čtěte dále

Zubři byli na hranici vyhubení. Zvonil jim umíráček. Za jejich mizení z krajiny Evropy mohl člověk a jeho žaludek. A člověk, už při vynechání žaludku, se musí postarat o to, aby se zubří populace zase obnovila. Vždyť zubři byli největší suchozemská zvířata v naší krajině. Táborské Zoo se teď podařilo odchovat už šesté mládě zubra a přispět tak k rostoucímu počtu zubrů v rezervacích různě po Evropě.

Pro dvě nová mláďata hledá táborská Zoo jména. Přičemž pozor, jména musí začínat na písmena ´Ta´. A důvod? „V Evropské plemenné knize máme přidělenu právě tuto slabiku odkazující na město, kde sídlíme. Ostatně první odchovaný sameček, kterého jsme loni převezli do nově zřízené velkoplošné rezervace u Rokycan, hrdě nese jméno Tábor. Další mláďata se jmenují Tara, Taran a Taura,“ vysvětluje mluvčí Zoo Tábor Filip Sušanka. Výběr jména probíhá na facebookovém profilu Zoo. Ten, jehož návrh jména bude vybrán, bude moci nakrmit malé zubry a u té příležitosti dostane jako poděkování i jednu z mnoha knih z nabídky Zoo… 

 

A jaká jména se líbí vám? Krajské listy.cz navrhují pro samičku jméno Tamara a jméno Tauron pro samečka. To jen tak mimochodem

Začátek před pěti lety a už šest mláďat

Zoologická zahrada v Táboře se reintrodukci zubra evropského, tedy jeho návratu do přírody, věnuje od roku 2016, kdy nejprve v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Do nového výběhu v táborské zoo byly na začátku května roku 2016 vypuštěny dvě zubří samice, tehdy téměř dvouletá Usjana a čtyřletá Uselina, které byly přivezeny z německého soukromého chovu v Usedomu. Krátce poté byly do Zoo transportovány další dvě mladé samice narozené v roce 2015 – Norisa a Norma – z norimberské Zoo. Tyto samice na konci téhož roku doplnil chovný samec Poczekaj, který 22. listopadu přicestoval z polských Niepolomic.

 

„Našim zubrům jsme trochu zpestřili svačinku,“ napsala Zoo na svém Facebooku. Na snímku je na mrkev natěšený zubřák Poczekaj

„Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je jedním z klíčových programů zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás pravidelně odchovávat mláďata, která budou vhodná k vypouštění do přírodních rezervací, jak u nás v Česku, tak i v Evropě. K dnešnímu dni jsme už odchovali celkem šest mláďat,“ říká ředitel Zoo Tábor Evžen Korec.

Hurá do České krajiny

První zvířata by měla z Tábora odjet také letos. Zubřice Tara a Norisa rozšíří stádo v přírodní rezervaci u středočeských Milovic, kterou má v péči nezisková organizace Česká krajina. To samice Karla zamíří výrazně dále. Nový domov nalezne v rozsáhlé přírodní rezervaci Valle del Bisonte ve Španělsku. Pořádná změna prostředí, snad ji ustojí.

 

Zubr Tábor v rokycanské rezervaci, snímek je z chvíle krátce pro příjezdu, kdy Tábor vystoupil z přepravní bedny a poprvé se rozhlédl po novém bydlišti

Na projektu spolupracuje Zoo Tábor s neziskovou organizací Česká krajina a s Biotechnologickým centrem Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vedeným profesorem Vladislavem Čurnem. Jeho tým provádí molekulárně genetický výzkum chovných linií zubra.

„Zoo Tábor a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích spolupracují na projektu, který se týká využití molekulárních metod (metod analýzy DNA) pro účely identifikace konkrétních molekulárních markerů, které zodpovídají za odlišnosti mezi liniemi zubra. Rozlišení nížinné a nížinně-kavkazské linie pouze na základě fenotypových či genealogických dat je prakticky nemožné a molekulární metody mohou být vhodným nástrojem pro hodnocení jedinců či chovů zubra. Cílem projektu je nejen vývoj jednoduché metody identifikace jedinců a linií, ale i hodnocení genetické struktury jednotlivých chovů a stanovení parametrů linií,“ říká profesor Vladislav Čurn, vedoucí Biotechnologického centra Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

 

Samička táborského zubra. Poznáte ji od samce jednoduše, má mnohem méně výrazný ´hrb´. No a pak je tu pohled mezi zadní nožky, samozřejmě...

Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která zastupuje mezinárodní ochranářskou organizaci European Bison Conservation Center v České republice a která na celém programu rovněž spolupracuje, doplnil: „Zoo Tábor má od roku 2016 nejcennější chovnou skupinu zubrů ze všech tuzemských zoologických zahrad. Nížinná, neboli bělověžská linie, pochází z menšího počtu zakladatelů, přesto je po genetické i zdravotní stránce hodnotnější než takzvaná nížinně-kavkazská linie, kterou chovají ostatní české zahrady. Do budoucna by bylo skvělé, kdyby i některá z dalších českých zahrad následovala příkladu Zoo Tábor a zaměřila se na chov nížinné linie zubrů.“

 

Příbuzní severoamerických bizonů

Zubr evropský, jedno z největších zvířat, která kdy žila na našem území, je o něco menším příbuzným severoamerického bizona. Zubr býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.

 

Na hranici vyhubení

„Byli na hranici vyhubení. Říká se, že z hlediska genetiky je nutný minimální počet deset tisíc jedinců, takže k tomu cíli máme ještě daleko. Ale každé nové stádo, každý nový záchranný chov jsou velmi cenné,“ uvedl pro iDnes hlavní zoolog táborské Zoo Ondřej Kott.

 

Malá zubřata můžete i adoptovat. Na základě toho si v táborské Zoo užijete spoustu zábavy, třeba celý den ošetřovat zvířata anebo strávit noc v Zoo

Nová mláďata zubra evropského, stejně jako jakékoliv jiné zvíře z táborské Zoo, může každý podpořit jejich adopcí. Kromě volného vstupu získají adoptivní rodiče a sponzoři spoustu dalších dárků a benefitů. Stačí se podívat na web Zoo Tábor, kde zájemci naleznou všechny potřebné informace. Už nyní lze také pořizovat poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v Zoo nebo Den ošetřovatelem. Přes e-shop lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

 

Zoo Tábor a její čísla

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech Zoo Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat.

Pro veřejnost byla Zoo Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2019 ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od listopadu do března se Zoo pro veřejnost otevírá pouze o víkendech od 9:00 do 16:00. Nyní je však kvůli nařízení vlády pro veřejnost uzavřená. Hlavním posláním Zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v Zoo Tábor žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů.

Vložil: Kamil Fára