Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přes Kanadu, Oceánii a Afriku až do Frymburku za volant rolby. I takhle se korona vyřádila na lidech

22.01.2021
Přes Kanadu, Oceánii a Afriku až do Frymburku za volant rolby. I takhle se korona vyřádila na lidech

Foto: TS Lipenska a Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Bohumil Jahn vyměnil místo za kniplem Airbusu za sedadlo řidiče sněžné rolby

Lipensko láká na sníh i na drink… Lidé, a s nimi i ekonomika, se snaží i přes koronavirová omezení žít a přežít. Nejinak tomu je na Lipensku, kde se celoročně prohání tisíce lidí, kteří si chtějí prostě odpočinout. Loňský i začátek letošního roku jim dávají zabrat. Nesmí se nic otevřít, nesmí se žít tak, jak jsme byli zvyklí. Ale snažíme se. Na Lipensku obzvlášť. U samotného Lipna potkáte mistra České republiky a vicemistra Evropy ve Flair bartendingu (barman míchá drinky a přitom žongluje s lahvemi a dělá všelijaké bláznivé kousky – pozn. red.) Davida Neumanna, který vám umíchá ty nejlepší drinky na běžkařské dráhy, které pro vás protáhl bývalý pilot, kterého koronavirus donutil přesedlat z airbusu na sněhovou rolbu. A tak to prostě je.

Windy Point – bar Davida Neumanna na břehu lipenské přehrady v Černé v Pošumaví navštěvují v létě tisíce turistů kvůli skvělým drinkům, originálnímu kulturnímu programu i jedinečné atmosféře, kterou místo má. Letos poprvé otevřel sněžný bar a míchá drinky i v zimě. Windy Point je tak na začátku letošní zimní sezóny jednou z mála atrakcí tohoto jindy hojně navštěvovaného regionu těžce zkoušeného korona krizí.

 

Barman David Neumann se větru ani sněhu nebojí

Děje se alespoň něco

„Zájem je veliký. Lidé jsou rádi, že se děje alespoň něco a naši snahu oceňují. Máme velkou fanouškovskou základnu, pro kterou jsme se rozhodli otevřít i zimní sezonu. O víkendu tu bruslilo dostatek lidí. Všichni však dodržovali dostatečný odstup, takže se nejednalo o skupinové bruslení. Po celém břehu máme informační cedule, jak se správně a bezpečně na ledu chovat. Jezero je tak veliké, že je zde pro každého místa dost,“ uvádí David ´Windy´ Neumann.

Víkendy, ale na pařbu to nevypadá

Otevřeno je zde od 30. prosince. Občerstvit se zde mohou lidé zatím jen o víkendech. Bar v souladu s vládními restrikcemi zatím funguje jako výdejní okénko. „Nabídku jsme upravili podle toho, co mají naši hosté rádi a co nám nařízení dovoluje, je zde tedy v nabídce každý den jiná domácí polévka, náš speciální hot dog s cibulkou a zelím, francouzská palačinka se skořicí, italská káva a teplé netradiční nápoje. Nápoje servírujeme do našich ´takeaway´ plecháčků, které si hosté mohou nechat nebo přímo do jejich termosek pro vypití na doma,“ uvádí.

 

Pohled na Lipno od baru

Místo pařby brusle a na led

Neumann s kamarády aktuálně upravuje i led u břehu. Postupně zde vzniká kluziště o ploše zhruba 1000 m2. „To budeme udržovat po celou zimu. Pokud nám to počasí, čas a síly dovolí, rádi bychom vytvořili i ovál, na kterém by hosté mohli nasát atmosféru Lipenska,“ uvádí Neumann. Pro otužilce je zde přichystaná díra v ledu a až se situace související s koronavirem rozvolní, budou moci návštěvníci využít i finskou saunu, která na břehu vznikla. „Zatím vyčkáváme, co bude možné a co ne, ale rádi bychom uspořádali nějaké menší sportovní, gastronomické či kulturní akce v průběhu celé zimy,“ uzavírá Neumann.

Z letadla na rolbu

V nedalekém Frymburku je pro cestovatele po korona-zemi začátek mnoha běžkařských drah. Je nutné zmínit, že běžkařský sport není na listu restriktivních opatření, protože se nejedná o nikterak kontaktní sport. A sportovat bychom, vzhledem k vlastnímu zdraví, měli všichni a co nejvíce. O běžkařské dráhy se stará, mimo jiných, Bohumil Jahn, který se nedávno přistěhoval do městyse Frymburk a díky svým bohatým zkušenostem pomáhá s rozvojem Lipenska.

 

Bohumil Jahn se bude starat o dvacetikilometrový úsek běžkařských stop v okolí Frymburku a doufá, že se v létě vrátí za knipl letadla 

Ale samotný příběh Bohumila Jahna je příznačný pro celou korona-éru. Jahn musel kvůli koronavirovému omezení dopravního leteckého průmyslu opustit kokpit leteckého speciálu a přestěhoval se na své milované Lipensko, kde pracuje jako technický ředitel v Landal Marina – největším apartmánovém resortu na Lipensku, a k tomu se učí řídit rolbu. Knipl leteckého speciálu Airbus tak vyměnil za volant zcela nové rolby Pistenbully. Tu pro místní lyžaře i návštěvníky Lipenska pořídil městys Frymburk a provozuje ji tamní sportovní klub Atletiko.

Z Kralup na Lipno ze dne na den

Přitom dříve bydlel v Kralupech nad Vltavou. Rozhodnutí přestěhovat se do Frymburku proběhlo vlastně ze dne na den. „Rozhodnutí padlo ráno a večer týž den už jsme byli s manželkou ve Frymburku vyhlížet vhodný dům, který jsme našli druhý den. Další den si manželka našla práci a přehlásila kluky do školy ve Frymburku a tím to bylo jasné, už nebyla cesta zpět. Pak už jsem jen musel dořešit prodej domu v Kralupech,“ řekl pro ČTK Jahn.

 

Zaučování pilota na řidiče rolby proběhlo na fotbalovém hřišti ve Frymburku. Učitelem byl Lubomír Mrázik, dlouholetý rolbař městyse Frymburk, který je sám nadšeným běžkařem a trasy na Lipensku má na lyžích i s rolbou najeté jako málokdo. Má více než 20 letou praxi

Jahn v mládí procestoval jako profesionální hokejista Kanadu. Pak přešel ze sportu ke vzdělání a hlavně ke své vášni, létání. Není se co divit, létání měl v rodině. Za kniplem seděl už jeho dědeček i jeho strýc. Ti pilotovali vojenská letadla. Bohumil Jahn skončil u komerčních letadel. „Měl jsem možnost létat na letadlech airbus. U ČSA to byla celá Evropa, Rusko, Afrika. V průběhu let 2014 a 2015 jsem byl zaměstnán u společnosti Citilink Indonesia, tam jsem okusil létání v Asii a Oceánii, což mě profesně i lidsky posunulo hodně dopředu,“ uvedl pro ČTK. A takhle to na tom světě teď je. Člověka krize z mezinárodních letů a prosperujícího leteckého byznysu odvane za volant sněžné rolby do Frymburku.

Vložil: Kamil Fára