Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Očkocentrum, tak to nazval architekt. Hejtman zas říká očkovací McDonald. Kraje pečou na neschopnou vládu a starají se samy

17.01.2021
Očkocentrum, tak to nazval architekt. Hejtman zas říká očkovací McDonald. Kraje pečou na neschopnou vládu a starají se samy

Foto: Jihočeský kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Budějovické Očkocentrum roste před očima

V čele krajů, které se samy iniciativně chopily očkování proti covidu, je bezesporu kraj Jihočeský s hejtmanem Martinem Kubou. Není ale sám, i další, třeba Královéhradecký, Pardubický anebo Jihomoravský jsou také v logistice, kterou vláda v čele s Babišem tak zoufale nezvládá, docela daleko. My se ale budeme nyní věnovat jihu Čech, nejen proto, že nám poslali tak pěkné fotky ze stavby ´Očkocentra´ v Českých Budějovicích.

Hejtman Martin Kuba je přesvědčený o tom, že očkování nevázne jen kvůli nedostatku očkovací látky, ale také u distribuce. „V této chvíli jsou tu určité faktory, které to ovlivňují. Především máme málo vakcín, ale když se podíváte, tak ne všechny jsou vyočkovány. Není to jen o počtu vakcín, ale i o schopnosti a rychlosti vakcíny lidem dávat, je to o strategii a připraveném systému, jak do toho zapojit veřejnost,“ řekl hejtman Kuba pro Info.cz. A pozastavil se nad tím, že z vlády chodí takové zprávy, jako že ministři nespali, jak vše pečlivě chystali, a přitom to vypadá, jako kdyby byli nyní všichni z ministerstva zdravotnictví překvapení z toho, že se od začátku roku má očkovat. Hejtman Kuba má pocit, že nejde ani tak o to, aby na ministerstvu nespali a kolabovali z návalu práce a plánování, ale že vše mělo být připravené už dávno. O očkování se ví napevno už od listopadu loňského roku. Ne od minulého úterý.

 

Hejtman se očividně nerad fotografuje - najít jeho snímek je oříšek. O to schopněji se dlouholetý člen ODS chopil otěží a promptně řeší očkovací strategii

Vláda nic, to kraje

Ale na druhou stranu je prý pro vládu dobře, že je tu méně vakcín. „To, že je menší množství vakcín, dává vládě čas dohnat ten skluz, že není ten skluz tak vidět, protože kdyby tu teď byly tři miliony vakcín, tak by se zjistilo, že tu žádná velká strategie není,“ řekl Kuba pro Info.cz a doplnil, že role státu je oproti roli krajů daleko menší. „Vláda sice často říká: ‘My jsme připraveni, my naočkujeme,‘ ale já říkám, že vláda v Jihočeském kraji nikoho nenaočkuje. Vláda tu nemá žádné zařízení ani nemocnici, jsou tu nemocnice, které patří kraji,“ komentuje situaci Kuba, který si v uplynulých týdnech získal pozornost vlastní očkovací strategií, včetně projektu vysokoprůtokových očkovacích center, které chce jeho kraj vybudovat v každém okresním městě. „Vytvořili jsme takový očkovací McDonald, který když se trochu uzpůsobí, tak se dá použít kdekoliv. Jak mluvím s kolegy hejtmany, velká část z nich si uvědomuje, že bez těchto center to nebude možné zvládnout,“ říká Kuba s tím, že v současné době je největším problémem nedostatek vakcín. 

 

Ze snímku je jasné, že Očkocentrum bude v první řadě praktické, ale nezapomíná se i na estetický dojem. Výmalba nahoře, spolu s bílou, vytváří příjemný, přátelský dojem. A to jde 

Podle Kuby nejde brát za strategii, že se tak velké množství lidí naočkuje v nemocnicích. Z logistického, ale i toho zdravotního hlediska by to nedávalo smysl. „Jsou to atributy logistické a administrativní, nejen zdravotní, které se musí zvážit. Myslím, že řada krajů půjde podobnou cestou,“ řekl ještě Kuba. Role vlády je tak ve výsledku jediná – musí dojednat a dodat dostatečné množství vakcín. Doposud získal Jihočeský kraj 5800 vakcín, které ihned spotřeboval. Po víkendu má dostat dalších 7020 vakcín.

Co s nimi udělá?

Jde o připravenost. A Jihočeský kraj rozhodně nečekal, až uhodí. Chystal si seznamy lidí, kteří se musí očkovat přednostně. „Když dostaneme vakcínu, tak už máme jasný plán, jak jí spotřebujeme. Máme dopředu seznamy z nemocnic, domovů seniorů a podobně,“ uvedl hejtman pro Budějckou drbnu.

Očkocentra

A protože krajské nemocnice by logistiku očkování nezvládly, připravil Jihočeský kraj takzvaná Očkocentra. A první už je na světě. Stavba velkokapacitního očkovacího centra pro veřejnost, která se bude chtít vakcinovat proti covidu-19, začala v Českých Budějovicích v úterý 12. ledna. Jedná se o první zařízení svého druhu v Jihočeském kraji a vyroste v Pavilonu T1 na českobudějovickém výstavišti. Potvrdil to právě hejtman Kuba.

 

I logo je povedené, navozuje příjemný dojem. „Když jsem přišel za kamarádem architektem s tím, že bych potřeboval nakreslit projekt očkovacího centra, poslal mi za pár hodin maila s prvním návrhem a k tomu píše: ´Tak tady posílám to očkocentrum, co jsi chtěl.´ Samozřejmě, že od toho momentu jsme tomu všichni začali říkat ´očkocentrum´. Chytlo se to okamžitě. Takže když jsme pak přemýšleli, jaké logo a název dáme našim očkovacím centrům na jihu Čech, byla to docela dost jasná volba. Tak tady ho máte. První OČKO centrum už vyrůstá v u nás v Budějovicích a další budou ve všech okresních městech. Jo, a stejný název budou mít noviny, které budou od příštího týdne dostávat všichni Jihočeši do svých schránek. V nich najdete všechny informace, které budou k očkování třeba. My Jihočeši to zvládneme,“ poznamenal k tomu hejtman na svém Facebooku

„V pondělí se uskutečnila koordinační schůzka, kde bylo projednáno konečné uspořádání s ohledem na možnosti objektu Pavilonu T1. Domluvili jsme se také na vnitřním vybavení a organizaci provozu a procesů, které budou v jednotlivých částech fungovat tak, aby byla činnost centra co nejefektivnější a bylo odbaveno co nejvíce zájemců o očkování,“ upřesnil Kuba.

Vnitřní vybavení, jak hejtman dále uvedl, bude zapůjčeno z části od společnosti Výstaviště České Budějovice, z části z Nemocnice České Budějovice a případně doplněno krajem. „V současné době začínáme s náborem personálu. Vedle zdravotníků budeme potřebovat i pomocný personál na administrativu a dále lidi na regulaci uvnitř pavilonu i u příjezdu,“ nastínil Kuba s tím, že zkušební provoz centra, během kterého budou prověřeny a odzkoušeny jednotlivé činnosti a postupy, se plánuje na příští týden. Jihočeský kraj začne také distribuovat noviny s názvem Očkocentrum do schránek obyvatel kraje, kde bude vysvětlováno vše potřebné okolo očkování.

Bezplatná linka pro bezradné

V pátek spustil Jihočeský kraj ještě bezplatnou infolinku s číslem 800 100 450 pro seniory. Co infolinka slibuje? Pomoc seniorům s vyplněním registračního formuláře, výběrem očkovacího centra a objednáním termínu na očkování proti covidu-19. To je hlavním úkolem pracovníků obsluhujících bezplatnou informační linku Jihočeského kraje. A to každý všední den od 8 do 16 hodin. A pozor, linka bude, alespoň zpočátku, sloužit pouze lidem starším osmdesáti let.

 

Očkování na jihu Čech pojede jako po másle. Samozřejmě, jen pokud stát dodá vakcíny. Z jihočeského příkladu lze vidět, že nejde o žádnou ´rocket science´, raketovou vědu, jen zdravý rozum a dobrou organizaci

„Pro úspěšné vyřízení telefonátu – registrace, budou muset operátorovi sdělit své jméno a příjmení, zdravotní pojišťovnu, rodné číslo, bydliště, zdravotní stav a očkovací centrum, kde by chtěli být očkováni. Pokud si dotyčný nebude jistý, zda je pro něj očkování vhodné, měl by to zkonzultovat s praktickým lékařem,“ upřesnil hejtman.

Vložil: Kamil Fára