Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Anticovid s vodníkem. Koupačce v ledové vodě propadly i celebrity, podívejte se

18.12.2020
Anticovid s vodníkem. Koupačce v ledové vodě propadly i celebrity, podívejte se

Foto: Facebook (stejně jako v článku a ve fotogalerii, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Eva Decastelo: „Je 11.12. a já stále plavu ve Vltavě. Ta má aktuální teplotu 5,9 °C. Když jsem začínala, dala jsem si předsevzetí, že to vydržím minimálně na Štědrý den. Moc děkuji za podporu všem, vypadá to, že to dám! Ten pocit plavání v zimní Vltavě je prostě skvělý.“ Ale pozor, chcete-li začít, musíte postupně. Podívejte se do fotogalerie na vyrýsovaného svalovce Jana Šilara, který radí, kam na informace

FOTOGALERIE Také už jste letos v zimě spadli do ledové vody rybníka nebo přehrady? Ne? Někteří tam padají pravidelně a nemohou pro to najít dostatek pochvalných slov. Je to zdravé, je to zdravé, je to zdravé. Zvyšuje se tím odolnost organismu i proti takovým nemocem, jako je covid-19. Nakopne se tím imunita a člověk tak nějak zjistí, že vydrží víc, než si kdy myslel. Ale pozor, vyvolává to závislost.

„Otužování chladnou vodou má nezastupitelnou úlohu v přirozeném zvyšování odolnosti populace vůči mnohým chorobám,“ uvedl lékař českokrumlovské vodní záchranné služby Tomáš Dvořák. Dodal, že důležité je postupné navykání organismu na otužování. Podle něj na úvod stačí ranní studená sprcha. Ne, že stačí, ale je nutná. Otužování je potřeba aplikovat postupně. Ranní studená sprcha, která vás nakopne jako nic jiného. Pokud se pro vás studená sprcha stane běžnou záležitostí, můžete se odhodlat k nějaké přírodní vodní ploše.

 

Lipenská parta ve Frymburku na břehu Lipna letos koncem listopadu, foto TS Lipenska

Jen dva prstíčky tam strčíme

Skupina otužilců ve Frymburku, která se koupe pravidelně od podzimu do jara v lipenské přehradě, začínala pozvolna. „Nejdřív jsme do vody jen vlezli a zařvali si. Postupně se to zdokonalovalo tím, že jsme tam vydrželi minutu, dvě, tři, čtyři až momentálně devět minut v devítistupňové vodě,“ řekl člen frymburského spolku Don't stop crew David Antl. Dodal, že původně začínal s otužováním jen ve dvou se svým kamarádem Samuelem Mihalovičem. „Potom jsme ale ovlivnili další lidi a dnes se pravidelně otužujeme jako šestičlenná parta,“ řekl Antl.

 

Lipenská parta si lebedí v Lipně, foto TS Lipenska

Počty otužilců utěšeně narůstají

Podle velitele lipenských záchranářů Milana Bukáčka může být správně nastavené otužování také receptem na zlepšení psychického zdraví otužilců, které může být narušené koronakrizí. „Studená voda nám pak dělá dobře na duši. Když otužilec vyleze ven ze studené vody, osuší se, zahřeje, zapomene na koronavirus a svět je hned mnohem krásnější. Je to zvláštní fenomén dnešní doby, protože počty otužilců narůstají. Je možné, že k tomu přispěl také film Bába z ledu nebo skutečnost, že aktuálně jsou všechny vnitřní bazény zavřené a plavcům nic jiného nezbývá,“ uvedl Bukáček.

 

Herec Roman Vojtek patří k celebritám, které se do otužování vrhly po hlavě. Tento snímek vznikl v středočeské Řitce, ve fotogalerii ale uvidíte, že do ledové vody leze bez nadsázky celé Česko i Morava

„Tak jak Lipno žije letními vodními radovánkami, tak může žít i v zimě, kdy je voda pro běžnou populaci ledová. Může stát i lákadlem pro otužilce ve velkém. Já jsem zatím ve fázi sprchování se studenou vodou, ale po vzoru frymburských otužilců se musím posunout o krůček dál,“ uvádí Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o propagaci území sahajícího od Stožce po Rožmberk.

Stala se z toho móda

Tak, jako se Instagram v létě plní nafukovacími plameňáky, tak se v zimě začínají objevovat mezi známými tvářemi i fotografie jejich zmrzlých těl po krk ponořených v ledové vodě. Této hrdinské kratochvíli už propadly tyto celebrity: Eva Decastelo, Nela Boudová, Milan Peroutka, Roman Vojtek, Sandra Pogodová, Bára Mottlová a další. Tahle móda letos zasáhla celou republiku, všechny kraje, města i vesnice, řeky, potoky, jezera. Otužilcem je třeba i místostarosta Znojma... A co vy, chystáte pro své fanoušky na Instagramu také fotografii mrazem přešlé tváře, která se vynořuje ze zledovatělého jezera?

Vložil: Kamil Fára