Na chvostu zůstal chudák sup. Zato všichni chtějí surikaty. Krajské listy na protest proti čínské imperiální chrtivosti pozvaly na oběd… pandu červenou
05.12.2020
Foto: Facebook Zoo (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Panda červená se spokojeně cpe bambusem, na nějž jsme svou troškou přispěli
A to v pražské Zoo, neb tam sídlí šéfredaktorka (jako jediná, ještě tedy pan Macků, ostatní členové redakce jsou rozeseti po celé republice). Panda červená, která je stejně roztomilá jako panda velká, s níž dělá Čína takové ofuky (říká se tomu čínská pandí diplomacie a spočívá to v tom, že Čína propůjčí svou pandu jen ´spřátelenému státu´ za lidovou cenu asi milion ročně), dostává bambus podle chuti, granule pro listožravce, v létě je navíc pastva. Pandy ve výběhu také rády okusují dřišťál a v létě si češou jablka. Zakoupili jsme tedy měsíční stravenku v ceně 100 Kč pro toto milé skromné zvíře...
Pražská Zoo ale není zdaleka jediná, která umožňuje zvířata adoptovat, koupit jim stravenky či je pozvat na sváteční oběd. V Táboře, například, si můžete zakoupit i zážitkové programy, kdy lze v Zoo i přespat. Blíží se Vánoce, tak mysleme i na své zvířecí kamarády, kteří s námi sdílejí tuto planetu. A nepopiratelnou výhodou je, že toto vše lze obstarat z pohodlí domova – online.
Ve čtvrtek směly otevřít, ale…
Zoologické zahrady napříč republikou, a nejspíš i napříč světem, procházejí krizí, stejně jako celá lidská společnost. Zákaz návštěv zatnul tipec pro příjmy všech Zoo, výdaje ovšem zůstaly. Zvířata potřebují potravu i patřičnou péči. Tam šetřit nejde, ani kdybychom hodně chtěli. Což ani nechceme. A tak zoologické zahrady přišly s mnoha nápady, jak přežít dobu koronavirovou a vyjít z ní s čistým štítem a spokojenými zvířaty.
Letecký snímek areálu Zoo Praha ze čtvrtka 3. prosince. Pražská zoologická otevřela ve čtvrtek, limit je pět tisíc návštěvníků. Zoo v Táboře, o níž také bude řeč, otevírá až v sobotu; čtvrteční termín otevření využily i Zoo Brno a Safari Park Dvůr Králové
Pražské stravenky jdou na dračku
Pražská Zoo přišla se Stravenkami pro zvířata. Projekt, který přibližuje veřejnosti jídelníček jednotlivých zvířat a láká k tomu, aby člověk zaplatil stravenku zvířeti, které je mu sympatické. „Velmi děkujeme za podporu, kterou nám v těchto dnech naši příznivci projevují. Prozatím náš projekt Stravenek a představení krmení jednotlivých zvířat získal 1,8 milionu korun,“ děkuje fanouškům ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Malinké surikaty, stojící často na zadních a roztomile vykukující z nor, se umísťují na špici popularity
„Na špici seznamu s největším počtem podporovatelů jsou nyní ďábli medvědovití, hned za nimi hrabáči kapští a surikaty. Právě o stravenky pro tuto trojici byl zatím největší zájem. My nyní chceme veřejnosti postupně přiblížit i ta méně známá či populární zvířata, která si zatím tolik příznivců nezískala.“ Projekt Stravenky pro zvířata můžete podpořit ZDE.
Facebook Zoo Praha u tohoto roztomilého snímku píše: „Moc vám děkujeme za podporu projektu Stravenky! Vaše pomoc má nesmírný význam a může vás hřát vědomí, že některá z krmných dávek je právě od vás. Lachtaní samec Meloun nedávno tu svou málem spořádal i s papírovou maketou stravenky.“
Supi trénují na želvy
Největší delikatesou pro supy mrchožravé jsou jednoznačně myší holátka, ta dostávají hlavně během odchovu svých mláďat. Supi žerou šest dní v týdnu, postí se pouze v neděli. V Zoo Praha jsou na jejich jídelníčku králíci, kuřátka, myši nebo potkani. Některé maso jim chovatelé schovávají do speciálně vyrobeného umělého želvího krunýře. Trénují je tak na případné navrácení do volné přírody na Balkáně. „Supi se v přírodě živí i suchozemskými želvami. Připravujeme je tedy už u nás, aby se jich pak nebáli a byli schopni si poradit,“ popisuje kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl.
Sup mrchožravý při obědě. Není to zrovna pohled pro vegetariána, ale v jednom musíme supa rehabilitovat, žádnými mršinami se neživí
Stříkoun sestřelí mouchu v letu
Každý den jiné menu a jiné složení. Jednou dostane stříkoun cvrčky, jindy čerstvě vylíhlé dospělce bráněnky nebo také granulované krmivo pro ryby. Bráněnky, tedy dvoukřídlý hmyz, se do expozice dávají ještě ve stádiu larev, postupně se líhnou a stříkouni je loví. „Tenkým proudem vody z tlamy dokáže ulovit mouchu přímo v letu. V této dovednosti mezi rybami vyniká. Dalo by se říct, že jeho ústní dutina funguje jako vodní pistole,“ přibližuje techniku lovu stříkounů kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský. Navíc se dokáže stříkoun takto trefit do vzdálenosti až dvou metrů.
Stříkoun lapavý si svůj název rozhodně zaslouží
Zoborožec sežere víc, než váží
Zoborožec rýhozobý má velmi rychlé trávení, proto sezobne mnohem větší objem potravy, než ve skutečnosti potřebuje. Dospělý jedinec totiž váží necelého půl kilogramu, ale sní toho klidně dvakrát tolik. Krmí se denně a chovatelé již ví, že ho nejvíce potěší borůvky, rajčátka, fíky a hmyz jako jsou sarančata, šváby nebo larvy potemníků.
Žravý pták zoborožec rýhozobý (pozor, nejedná se o papouška; jde o druh srostloprstého ptáka, který žije pouze na Filipínách). V tomto případě jde o samečka, protože samičky jsou menší a celé černé, chudinky
Safari Park Dvůr Králové zve na oběd a k adopci
No, nezve na oběd nikoho z věrných návštěvníků, ale aby věrní návštěvníci pozvali svá oblíbená zvířata na oběd. „Věříme, že s otevřením restaurací si lidé vyrazí se svými přáteli na oběd či večeři, aby si užili možnost být spolu. My jim dáváme šanci pozvat – i když obrazně – na dobré jídlo svého zvířecího oblíbence, a pomoci safari parku vyrovnat se s citelným finančním výpadkem v důsledku pandemie,“ popisuje projekt ředitel Přemysl Rabas.
Facebook Safari Park Dvůr Králové děkuje: „Vaše podpora safari parku je a byla naprosto mimořádná! Mezi víc než osmi tisíci přispěvatelů, kteří pozvali naše zvířata na jídlo, je i tým Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové. Zdravotníci na oběd, brunch či večeři ´vyrazili´ se všemi zvířaty, která je možné pozvat. Všem dárcům nesmírně děkujeme a už se nemůžeme dočkat, až vás všechny budeme moci přivítat přímo v safari parku.“
Neuvěřitelná vlna podpory lidí z celé země se zvedla s příchodem druhého nuceného uzavření. 28. říjen přinesl dosavadní rekord. „Během jediného dne dorazilo téměř 700 pozvánek na jídlo pro naše zvířata. Této podpory si velmi vážíme a všem našim mecenášům tímto upřímně děkujeme. Těším se, že je brzy budeme moci znovu přivítat přímo v safari parku,“ řekl Přemysl Rabas. Jarní uzavření Safari Parku uštědřilo ránu ve výši 20 milionů. Zásadní problém přináší i vlna druhá, jejíž škody zcela určitě také vystoupají do vysokých řádů milionů. Ačkoli Safari Parku pomáhá Královéhradecký kraj, podpora veřejnosti je pro ně v tuto chvíli velmi důležitá.
Stádo antilop koňských ve Dvoře Králové je druhé největší mimo Afriku.´Koňky´, jak se jim říká, jsou tedy skutečné ikony safari parku. Navíc jsou známé svou odvahou a bojovností. Zejména samci si hájí stáda samic i území před vetřelci a nebojí se kvůli nim jít do souboje. Ostatní druhy antilop přitom při sebemenším nebezpečí prchají pryč. I proto je překvapivé, že dosud nemají žádné adopční rodiče
Další akcí Safari Parku je adopce pod laškovným názvem ´Africké zvíře do každé rodiny´. Adoptováním zvířete, které ještě nemá svého patrona, přispějete na péči o něj. K 31. lednu 2021 pak proběhne losování a tři z pěstounů se na jeden den budou moci stát ošetřovateli v Zoo. Seznam zvířat vhodných k adopci naleznete ZDE. A ne, nebojte, domů si ho brát nebudete, je to jen adopce na dálku, samozřejmě. Částka adopce začíná na sumě 500,- za rok. Pěstoun ovšem může přispět libovolně vyšší částkou. Tady se meze kreativitě nekladou.
Permanentka do Brna
Brněnská Zoo na to jde z jiné strany a spustila komfortní objednávky na svém e-shopu, kde si zájemci mohou koupit permanentky, jednotlivé vstupenky, dárkové poukazy nebo třeba i adoptovat na dálku některé ze zvířat. „Hledali jsme možnost, jak návštěvníkům Zoo co nejvíce zjednodušit možnost nákupu vstupenek, permanentek a dárkových poukazů, o které je vždy před Vánocemi velký zájem. Rozšíření našeho modulu na BrnoID.cz bylo logickým krokem a jsme rádi, že se vše stihlo uskutečnit tak rychle. Už proto, že zoo je stále zavřená a je to jedna z forem, jak nám mohou lidé pomoci, budou-li mít zájem,“ řekl před časem ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.
V areálu Zoo Tábor je k dispozici i penzion k přespání, kde Zoo nabízí exotické ubytování ve čtyřlůžkových pokojích, nebo v osmilůžkovém apartmá. Po noci v komfortně vybavených pokojích se budete probouzet obklopeni zvuky zvířat a s pocitem jako na soukromém safari. Foto Wikipedia / Jitka Erbenová
Spaní se lvy? No, dobře, ne přímo v kleci
Táborská Zoo jde po zážitkových akcích. Nejlákavěji zní určitě přespání v Zoo. „Chcete v Zoo mezi zvířaty strávit co nejvíce času a celý den vám nestačí? Není problém, můžete přímo v areálu i přespat. Přesně pro to je tu náš program Přenocování v Zoo. Ubytujeme vás ve vybavených pokojích přímo uprostřed areálu naší Zoo. Usínat i probouzet se tak budete za zvuků našich zvířat a poznáte, že i noční život je v zoologické zahradě velmi pestrý,“ láká na oblíbený zážitkový program mluvčí Zoo Tábor Filip Sušanka.
Pro mnoho lidí je práce ošetřovatele v Zoo vysněným povoláním, vyzkoušet si ji můžete v Táboře, setkáte se i s tímto sladkým mývalem, alespoň doufáme
Vedle toho nabízí táborská Zoo i akci Ošetřovatelem na jeden den, kdy si můžete vyzkoušet práci v zoologické zahradě. Ráno nastoupíte na směnu, dostanete k ruce zkušeného parťáka a ten vás provede celým dnem i veškerou prací kolem zvířat, kterou to obnáší. A při takové práci už se do klecí a výběhů dostanete. Pokud nebudete mít chuť ani na jednu z nabízených akcí, je možné si zvíře adoptovat nebo pomoci táborské Zoo přežít prostě tím, že jim přispějete libovolnou částkou na jejich účet. Vybrat si můžete ZDE.
Vložil: Kamil Fára