Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na ryby v invalidním vozíku? A proč ne? Jen v Jihočeském kraji je takových míst 12 a rostou jako houby po dešti

15.10.2020
Na ryby v invalidním vozíku? A proč ne? Jen v Jihočeském kraji je takových míst 12 a rostou jako houby po dešti

Foto: Nadace ČEZ (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Na vzniku bezbariérového rybářského revíru se podílela i Nadace ČEZ částkou 90 tisíc korun

Nadace ČEZ přišla se zprávou, že díky její péči vzniklo první rybářské místo pro lidi na invalidních vozíčcích. Zarybařit si z vozíku? Díky Nadaci ČEZ v pohodě. „Snadný přístup po cyklostezce, speciální mola s nájezdovými rampami i další vybavení určené specificky pro rybáře s handicapem. Tak vypadá první bezbariérový revír, který mohou bezpečně a samostatně, kromě běžných rybářů, využívat i lidé na vozíčku. Vznikl mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou. Finančně jej podpořila Nadace ČEZ,“ napsala Nadace ČEZ. Jenže informace je trochu zavádějící.

Nejedná se totiž o první bezbariérový revír. V republice už jich díky péči Českého rybářského svazu máme 73 a jen v Jihočeském kraji jich je 12. Lidé přes aplikaci Pomáhej pohybem Nadace ČEZ vyběhali podporu pro bezbariérové stání pro rybáře za necelé dva dny. „Projekt uživatele aplikace evidentně zaujal a nadchl. Částku 90 tisíc korun, nutnou pro jeho start, naplnili svou energií neuvěřitelně rychle, za méně než dva dny. Je vidět, že lidem záleží na tom, aby sportovat mohli nejen oni, ale i lidé právě třeba po nemoci či úraze,“ řekl za Nadaci ČEZ Petr Šuleř.

 

Bezbariérový revír najdou rybáři u cyklostezky mezi Hlubokou a Českými Budějovicemi

Vozíčkáři na rybách

„S myšlenkou zpřístupnit vhodný rybářský revír vozíčkářům jsme pracovali docela dlouho. Inspirovali jsme se třeba na Novém Zélandu, kde je podobně vybavena řada ploch. Jde hlavně o to, že při samotném rybaření nehraje případný handicap prakticky žádnou roli, je to ideální prostředí pro aktivizaci lidí po úrazu, ale i pro integraci s ostatními. Problémem je ale přístup, což tento projekt nyní mění,“ vysvětluje za organizaci Aktivně s vozíkem Ivan Nestával.

S informacemi Nadace ČEZ oslovily Krajské listy.cz Český rybářský svaz. „Pískovna v Hluboké nad Vltavou není dostupná všem rybářům, platí zde pouze místní povolenky. Navíc, míst pro handicapované rybáře je v jižních Čechách řada. Možné však je, že toto je první projekt, na kterém se finančně podílel ČEZ,“ získali jsme stanovisko Českého rybářského svazu. A k němu i informace, že míst pro handicapované rybáře je 73 a že informace o nich dostává každý rybář společně s povolenkou k lovu. Navíc jsou informace o bezbariérových místech vyznačená přímo na místě lovu a jejich soupis je ne webové stránce svazu ZDE

Symbol vozíčkáře

„My konkrétně máme na starosti 4 mimopstruhové rybářské revíry, na všech 4 máme místa pro chytání handicapovaných rybářů. Na naší největší nádrži je těchto míst více. Jsou označena na místě samém cedulemi, na infopanelech pro veřejnost v okolí přehrady a také na informačních letácích, které rozdáváme rybářům např. na výstavách a které jsou tištěny také v různých jazykových mutacích,“ prozradil Krajským listům.cz Ing. Pavel Vrána, Ph.D. z Českého rybářského svazu.

 

Speciální mola s nájezdovými rampami umožňují pohyb lidí na vozíčku

Bezbariérová místa jsou označena cedulemi. „Od roku 2012 je nově u některých rybářských revírů umístěn symbol vozíčkáře. Tento symbol upozorňuje na skutečnost, že se jedná o revír s vhodnými místy pro rybolov tělesně postižených rybářů. Tato místa jsou přímo v příslušném revíru označena tabulí se symbolem vozíčkáře a textem ‘Místo vhodné pro handicapované rybáře‘. Nejedná se o vyhrazené místo, tabule pouze informuje o skutečnosti, že se jedná o vhodné místo pro rybolov provozovaný tělesně postiženými osobami z hlediska jeho charakteru, možností příjezdu a parkování,“ řekl Pavel Vrána a dodal, že na taková místa nevzniká pro rybáře na vozíku ze zákona nárok. Pokud je místo obsazené jiným rybářem, je věcí prosté prosby, jestli uvolní místo vozíčkáři. Pokud neuvolní, není na místě volat policii. Nepomůže.

Na základě dobrovolnosti a svépomocí

Existuje nějaký právní předpis, který zavazuje Český rybářský svaz k budování bezbariérových míst k rybaření? Neexistuje. Přesto jich svaz vybudoval již 73 a jejich počet rok od roku utěšeně roste. A jak vznikají? Na základě dobrovolnosti a svépomocí formou brigád. „Český rybářský svaz od roku 2012 buduje místa pro handicapované rybáře na základě brigádní práce místních organizací - svépomocí, zadáváním zakázek i z grantů. Jelikož má každý region svojí vlastní právní subjektivitu, jsou tyto snahy vždy regionálně vázané. ČRS má jednu organizaci vysloveně pro handicapované rybáře – je to MO ČRS Kladruby u Vlašimi. Mají nádrž pro postižené rybáře, pořádají zde rybářské závody pro postižené rybáře, dělají osvětu. V rámci ČRS se podílí na tréninku, vybavení a závodech handicapovaných rybářů – reprezentantů jak na domácí, tak mezinárodní úrovni,“ řekl Pavel Vrána. A má to smysl. Svaz registruje 6526 handicapovaných rybářů.

Je to zase nějaká progresivita?

Jedná se o další snahu integrovat všechny do všeho a se všemi? V žádném případě. Letos na Slovensku jeden rybář na vozíčku spadl při rybaření do vody. Třiašedesátiletý zanícený rybář, který k vodě jezdil na své elektrickém vozíku, musel ve vodě ležet celou hodinu, než si vozíku všimla kolem jedoucí policejní hlídka. „Hlídka zastavila služební motorové vozidlo a po vystoupení zpozorovala neznámého muže, jak nehybně leží ve vodě, asi půl metru od břehu a z vody mu byla vidět jen tvář. Muž slabým hlasem volal o pomoc,“ popsala situaci policejní mluvčí Jana Ligdayová. Hrůzu budila dobrodružná jízda k vodě ve všech. „Když sem chodil předtím, to bylo o strach ho pozorovat, jak jede k té vodě,“ přiznali ostatní rybáři.

 

Tradiční podzimní výlovy již začaly, v jižních Čechách je odstartoval už v pondělí 12. října Rožmberk, Velký Tisý a Ponědražský rybník

Výlovy

I přes koronavirová opatření přichází čas tradičních výlovů jihočeských rybníků.  „Podzimní výlovy určitě stojí za zhlédnutí, což každoročně ocení tisíce návštěvníků, kteří kvůli této podívané přijíždějí na jih Čech. Letos sice z důvodů koronavirové pandemie rybáři zrušili veškerý doprovodný program, včetně například komentovaných exkurzí na sádkách, ale lovit samozřejmě budou. Ryby, především kapři z jihočeských rybníků, putují tradičně na vánoční trh nejen u nás, ale čekají na ně v celé Evropě. Musí tak z vody ven, covid necovid. Návštěvníci výlovů se tedy budou muset obejít bez ochutnávek, ale o unikátní přírodní divadlo nepřijdou. Pohyb ve volné přírodě na čerstvém vzduchu je navíc nejen bezpečný, ale i zdravý,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

 

Podzimní výlovy 2020 na Třeboňsku

  • Velký Tisý 12. – 16. 10.
  • Spolský velký 19. – 20. 10.
  • Svět 16. – 19. 11.

Podzimní výlovy 2020 na Českobudějovicku

  • Branišovský velký 16. 10.
  • Parezník 21. 10.
  • Čejkovický 26. 10.
  • Nuzov 29. 10.
  • Olešnický velký 10. 11.
  • Šindlovský 18. 11.

 

Prakticky všechny výlovy spadají, bohužel, do doby zpřísněných protiepidemických opatření. Proto za Krajské listy nabádáme k tomu, abyste na výlovy nejezdili, anebo alespoň pečlivě dodržovali bezpečnostní zásadu 3R. Nebojte, příští rok to zase rozjedeme ve velkém a užijeme si života plnými doušky.

Vložil: Kamil Fára