Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je mu 70, prakticky neslyší, mluví jen česky. Naletěl šmejdům a teď sedí v hongkongském vězení. Dostaneme ho domů, než tam zemře?

01.10.2020
Je mu 70, prakticky neslyší, mluví jen česky. Naletěl šmejdům a teď sedí v hongkongském vězení. Dostaneme ho domů, než tam zemře?

Foto: Pixabay

Popisek: Kriminál v Hongkongu; ilustrační foto

Touha po rychlém zbohatnutí a notná dávka naivity. Mezinárodní šmejdi u nás mají žně… V hongkongském vězení je důchodce z jihočeské Sušice za pašování drog, který si tam má odsedět 27 let. Ve vězení se chová zmateně, je dezorientovaný, navíc postižený silnou nedoslýchavostí. Jak se do asijského kriminálu dostal téměř sedmdesátiletý důchodce, který neumí jazyky, a navíc, co byl živ, necestoval do zahraničí? Na vině jsou s největší pravděpodobností zahraniční šmejdi, kteří seniora vylákali přes falešné přísliby do obchodu s drogami, jak odhalil ČRo. Nyní se mezi českými a hongkongskými úřady jedná o předání seniora do českého vězení. Ovšem je tu koronavirus, který už jednou v podobném případě tragicky zaúřadoval.

S Vladimírem Švecem se finanční problémy i jistá naivita táhly už od osmdesátých let minulého století. Nadělal si pět dětí, na všechny musel platit výživné. V nedávné době naletěl finančním nebankovním institucím, které jej odrbaly o všechno. Skončil v podnájmu. A tak se snažil rychle zbohatnout. V poslední době pak přes internet. Tam se chytil na podvodné e-maily, které slibují modré z nebe za malou protislužbu. V případě pana Švece vyřízení dědictví po zavražděném manželovi z Burkina Faso. Na cestu z Šumavy na pražské letiště si Švec půjčil peníze od své bytné. „Dluží mi asi dvanáct tisíc. Dávala jsem mu peníze na cestu. Neměl nic, když odjížděl,“ potvrdila pro Český rozhlas Vladimírova bytná. Na letišti na něj čekala letenka do afrického Toga, odtud pak letenka do Brazílie, kde strávil 17 dní čekáním. Po nich dostal do rukou kufr, kde byla pod falešným dnem ukryta tři kila kokainu. S těmi jej pak chytili celníci na hongkongském letišti.

Vstup do e-mailu

Seniora ve vězení oslovil redaktor Českého rozhlasu Lubomír Smetana s tím, že se zajímal o to, jak se český důchodce dostane přes Afriku a Jižní Ameriku až do hongkongského vězení: „Chtěl totiž, abychom za něj napsali jisté Sonye a řekli, co se mu stalo. Sonya je prý jeho obchodní partnerka z afrického Toga, které Vladimír pomáhal, za příslib tučné provize, vyřídit pozůstalost po zavražděném manželovi, politikovi z Burkina Fasa. A právě touha po bezpracném zisku dovedla neprozíravého důchodce až do vězení. Drogy ale podle všeho Vladimír vědomě nepašoval,“ píše ve své investigativní práci Lubomír Smetana. I přesto, že se dostal do vězení v Hongkongu, stále věřil svému kontaktu z e-mailu, takzvané Sonye.

 

Po přistání letounu v Hongkongu byl český důchodce už na první pohled pro policisty podezřelý. Pobíhal po hale a hledal své zavazadlo s ´dárky k Vánocům´. Nemohl je v množství všech kufrů poznat, není divu – ten svůj viděl před odletem v taxíku poprvé a jen pár minut. Foto Hong Kong International Airport

Lubomír Smetana od uvězněného seniora dostal nejen přihlašovací údaje do jeho e-mailové schránky, ale i svolení napsat Sonye omluvné psaní, že se Vladimír nemohl dostavit na sjednanou schůzku, kde měl od Sonyi získat domluvený milion dolarů na ruku. V e-mailové schránce pak redaktor Českého rozhlasu odhalil, že si Švec psal se Sonyou dva roky. Nejprve se jej snažila chytit na to, aby jí poslal určitou částku, za kterou se pak bude revanšovat částkou mnohem větší. Když jí odpověděl, že peníze nemá, došlo ke změně taktiky. Sonya chtěla, aby se Švec vydal podepsat do Brazílie dědictví po zabitém manželovi. A cesta jej dovedla do hongkongských tepláků. Lubomír Smetana následně zjistil, že si Vladimír Švec psal s několika stovkami podobných šmejdských e-mailů. K překládání používal běžně dostupný internetový translator.

Český koordinátor?

Celou akci s ním před odjezdem koordinovala ještě Ivana K. z Plzně. „Já vám nic říkat nebudu. Co si Vláďa Švec udělal, je smutný, ale mě to nezajímá,“ odvětila dotyčná dáma Českému rozhlasu. Ivana K. má živnost na finanční poradenství, odmítá se ovšem k případu vyjádřit, takže není jisté, kolika lidem podobnou ´finanční´ transakci doporučila. Zahraniční šmejdi totiž často spolupracují s místními lidmi, kteří jejich ´práci´ posvěcují zevnitř.

 

Šéf spolku Šalamoun, bývalý disident, bojovník za lidská práva a celoživotní obhájce lidí v nouzi John Bok. Šalamoun se za nešťastného podvedeného penzistu postavil. Foto Facebook

Spolek Šalamoun

Do celé věci se po Smetanově reportáži zapojil i spolek Šalamoun, který po Ministerstvu spravedlnosti i po poslancích a senátorech Parlamentu České republiky žádal, aby se o případ zajímali a donutili úřady k přesunu vězně do České republiky. „Chceme Vás zdvořile požádat o dohled a zajištění co nejrychlejšího vydání pana Švece k výkonu trestu do České republiky, protože s ohledem na dostupné informace je pan Švec bez jakýchkoliv prostředků, působí zmateně, je nedoslýchavý a neumí žádný cizí jazyk. Je totiž zcela zásadní otázkou, dle našeho názoru, zda skutečně je pan Švec pachatel, nebo naprosto naivní a zneužitá oběť,“ píše ve své výzvě spolek Šalamoun.

A zároveň poukázal na skutečnost, že na počátku letošního září v hongkongském vězení zemřel další český senior, Luděk Havránek, jemuž hongkongská justice naložila za pašování drog také 27 let. Luděk Havránek už měl převoz do České republiky k výkonu trestu dojednaný, ale epidemie koronaviru převoz znemožnila a Luděk Havránek se návratu do České republiky nedožil. Podobně problematické to může být i s Vladimírem Švecem, jelikož uzavírání vinou koronaviru je zase v popředí zájmu politiků téměř všech zemí světa.

Co dělá Ministerstvo spravedlnosti

Na dotaz Krajských listů.cz Ministerstvo spravedlnosti odpovědělo, že o vydání Vladimíra Švece do České republiky se jednalo a bylo oběma stranami schváleno. Nyní se čeká na předání rozhodnutí do rukou odsouzeného. „V červenci tohoto roku bylo Krajským soudem v Plzni rozhodnuto o uznání a výkonu hongkongského rozsudku na území České republiky. Ministerstvo spravedlnosti se práva na odvolání proti tomuto rozsudku vzdalo. Právní moci však doposud nenabyl, neboť odsouzenému zatím nebyl doručen. Doručování je zajišťováno cestou Generálního konzulátu ČR v Hongkongu. Teprve po doručení tohoto rozsudku odsouzenému a nabytí právní moci bude moci být Ministerstvem spravedlnosti po posouzení veškerých podmínek předání vysloven souhlas s převzetím odsouzeného,“ řekla Krajským listům Andrea Šlechtová z Ministerstva spravedlnosti.

 

Český důchodce od svého zatčení zaslal do Čech několik dopisů, ve kterých si stěžuje na podmínky ve věznici Lai Chi Kok. Opakuje, že jej někdo napálil. K jídlu tam prý mají neustále fazole, hrách a kroupy. Foto Lai Chi Kok Reception Centre

Na koho padá vina?

Leží před námi logická otázka. Může za to Vladimír Švec, nebo šmejdi, kteří jej kontaktovali a kterým sedl na lep? Došlo ke zneužití sociální situace odsouzeného, došlo k využití jeho naivity a důvěry. Soudce, jak ten hongkongský, tak i jeho český protějšek, jistě věděl, že se jednalo o předpisové zneužití Švecovy naivity a že důchodce o pašovaných drogách skutečně nevěděl. Ale má jej na to konto osvobodit? Nebo mu zmírnit trest? To už je otázka do pranice, protože by se tím naboural právní řád obou zemí. Z lidského hlediska si Vladimír Švec zaslouží milost. Z právního hlediska nikoliv. Stát nám nemá dělat matku ochranitelku, sami se musíme obrnit proti šmejdům všeho druhu. Snad by se měl Švecův případ masivně medializovat, abychom se nemuseli dočítat o podobných případech čím dál častěji.

Vložil: Kamil Fára