Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na koupačku se sinicemi. Rybníky jsou cítit něčím nezdravým a laboratoře začínají chrlit jedno varování za druhým

18.08.2020
Na koupačku se sinicemi. Rybníky jsou cítit něčím nezdravým a laboratoře začínají chrlit jedno varování za druhým

Foto: TS Lipenska

Popisek: Na třech místech na Lipně naměřili zhoršenou jakost vody: u pláže Horní Planá, u pláže Černá v Pošumaví a u pláže Lipno nad Vltavou

Tak nám začíná období zákazů koupání. Hygienické stanice se vrhají jako žíznivé čáry k rybníkům a koupalištím po celé republice a začínají pomalu hrozit prstem. S vedrem přicházejí totiž i přemnožené sinice a už se zavírají první vodní plochy, kde je přísně zakázané svlažit své rozpálené tělo. Což nakrkne, když se před vedrem není kam ukrýt. Hornobránský rybník v Českém Krumlově už je na černé listině. Na stejné listině se ocitl Orlík. Nahnuté to má celé Lipno a Staňkovský rybník a k zákazu koupání se pomalu blíží i voda u Radavy.

„V lokalitě vodní nádrže Orlík v blízkosti veřejného tábořiště Podolsko je voda stále nebezpečná ke koupání. Dle aktuálního rozboru, který jsme obdrželi, voda neodpovídá hygienickým požadavkům. Byly zde významně překročeny limitní hodnoty III. stupně pro ukazatele sinice, chlorofyl-a, vodní květ a je zde snížena průhlednost. Při vodní rekreaci a koupání zde hrozí akutní poškození zdraví. Třicátého července jsme zde vyhlásili dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání a ten stále platí,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

 

Orlík Podolsko, koupat se nedoporučuje, koukat na tu krásu naopak ano. Foto Facebook / Viktor Sork

Další zákazy

V lokalitě Staňkovský rybník (hodnocení stupeň 3) je dle aktuálního rozboru zhoršená jakost vody, je překročena hodnota ukazatele sinice, vodní květ, chlorofyl-a a je snížená průhlednost. S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však voda dle platné metodiky souhrnně hodnocena jako voda nevhodná ke koupání, to znamená voda, která neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

„V lokalitě vodní nádrže Lipno u Horní Plané je dle aktuálního rozboru zhoršená jakost vody, kterou dle platné metodiky hodnotíme stupněm 3. Je zde mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru je překročena limitní hodnota ukazatele sinice, vodní květ a chlorofyl-a,“ uvedla ředitelka Odboru hygieny obecné a komunální KHS Jihočeského kraje Jitka Pillerová.

 

Krajský hygienik odebírá vzorky vody k testování, foto HSHMP 

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

 

Kontroly jakosti koupací vody jsou prováděny krajskými hygienickými stanicemi (KHS) nebo provozovateli koupališť minimálně jedenkrát měsíčně (u koupacích vod, u kterých lze během koupací sezóny odůvodněně předpokládat rozmnožení sinic, může být četnost kontroly zvýšena). V rámci těchto kontrol jsou oprávněnými laboratořemi odebírány vzorky vody k analýze. Vzorky odebrané obvykle v pondělí jsou analyzovány v laboratořích a výsledky jsou vkládány do centrálního informačního systému kvality pitných a koupacích vod PiVo do čtvrtečního odpoledne. Během čtvrtečního odpoledne jsou výsledky verifikovány pracovníky KHS včetně vyhodnocení kvality vody dle platných předpisů. Během pátku jsou údaje dostupné na tomto serveru, pracovníci Státního zdravotního ústavu v Praze (SZÚ) ve spolupráci s Českou agenturou životního prostředí (Cenia) připraví údaje pro prezentaci na stránkách Národního geoportálu INSPIRE a na evropském portálu kvality koupacích vod.

„Kontrola je prováděna krajskými hygienickými stanicemi či provozovateli koupališť alespoň jednou měsíčně. V rizikových lokalitách, kde hrozí rozmnožení sinic, je jakost vody posuzována častěji. Koupací sezóna probíhá zpravidla v období od 30. května do 1. září nebo v období, během kterého lze očekávat velký počet koupajících se osob. Pro rok 2020 je koupací sezóna stanovena na tradiční období, tedy právě od 30. května do 1. září,“ řekla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

 

Snaha o záchranu léta

V České Krumlově ovšem nečekají se založenýma rukama. Snaží se o záchranu oblíbeného Hornobránského rybníka. Jak? „Do Hornobránského rybníka se přivaděčem z drahoslavických rybníků začne napouštět voda. Voda se tak obmění a pokusíme se eliminovat sinice, což vnímáme jako pozitivum, nicméně cerkárií se tím nezbavíme a stále bude koupání na vlastní nebezpečí," řekl místostarosta města Martin Hák. A je proč se obávat. Analýza vzorků vody Státním zdravotním ústavem v Praze potvrdila dokonce i výskyt cerkárií ptačí motolice, které způsobují tzv. cerkáriovou dermatitidu. Cerkáriová dermatitida je parazitární onemocnění, které se u člověka projevuje tvorbou skvrn, puchýřů a zarudnutím kůže. Je doprovázena intenzivním svěděním, které trvá obvykle několik dní. Způsobují ho drobní parazitičtí živočichové, jejichž životní cyklus je vázán jednak na vodní plže a dále na vodní ptáky, např. divoké kachny. Nic, co by si chtěl člověk vyfotit a vystavit na svém facebookovém profilu, že?

 

Hornobránský rybník, foto Facebook / město Český Krumlov

Nepříjemnosti

A jaké jsou důsledky toho, když se i přes varování vyhrnete do sinicemi načechraných vod? Nejčastějším onemocněním jsou střevní a žaludeční potíže. Dalšími projevy spojené s koupací vodou mohou být různá horečnatá onemocnění a zánětlivá onemocnění uší a očí. Onemocnění z vody způsobují viry, bakterie či prvoci. Tyto patogenní organismy vstupují do těla většinou při náhodném polknutí i malého množství vody.

Jak to jde poznat? Od oka velmi špatně. Voda samotná nezapáchá, proto je potřeba spolehnout se na testy z laboratoří. Přeci jenom je ale dobré se vyvarovat koupání v rybnících, kde zjistíte výpusť odpadních vod, nebo kde probíhá intenzivní rybí chov. V takové vodě je mnohem vyšší možnost výskytu patogenů. Koupání ve volné přírodě je krásné, ale měli bychom před ním provětrat hlášení o bezpečnosti koupání. To naleznete ZDE.

Vložil: Kamil Fára