Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spící liduprázdné Budějovice nejsou jediné. Fotogenická ´korona´ přilákala filmaře, muzikanty, dokonce Rolling Stones

03.07.2020
Spící liduprázdné Budějovice nejsou jediné. Fotogenická ´korona´ přilákala filmaře, muzikanty, dokonce Rolling Stones

Foto: IS Produkce (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: „Vyliďnujeme ulice, děláme binec a tvoříme malou apokalypsu,“ píší tvůrci filmu Spící město na facebookovém profilu. Koronavirová karanténa jim to značně usnadnila…

FOTO, VIDEO Muzikanti, filmaři, fotografové. Ne každý se před nákazou koronaviru krčil doma v obýváku, někteří karanténu využili. Šlo hlavně o využití jedinečného okamžiku, kdy byla všechna města karanténou uspaná a po ulicích se pohybovalo jen naprosté minimum lidí. Atmosféra opuštěných měst, ulice, kde se nepohybovaly davy rozvášněných turistů, žádné pokřikující děti, žádné poutače k návštěvě restaurací, obchodů nebo galerií. Nic. Ticho. Mělo to něco do sebe.

Koronavirus na čundru po celém světě si došlápl i na České Budějovice a další jihočeská města. Karanténní opatření využili filmaři pro svůj nový fantasy film Spící město. I když první klapka padla teprve 14. června, filmaři vyrazili do ulic ještě v době tuhé karantény, kdy byly ulice měst prakticky liduprázdné. Proč? Ve Spícím městě totiž mají všichni… spát. Tedy skoro všichni. A k tomu se filmařům probíhající karanténa hodila. „Nemohli jsme si nechat ujít prázdné ulice Českých Budějovic v době koronavirové, což velmi konvenovalo s naším tématem spícího města,“ vysvětlil režisér Dan Svátek, který výrazně zasekl dráp do českého filmu před dvěma roky snímkem z prostředí protialkoholní léčebny Úsměvy smutných mužů.

 

Spící rodiče statečných dětí hrají Petra Bučková a Tomáš Měcháček

Spící hvězdy

Dan Svátek na filmové plátno přenáší námět knihy Martina Vopěnky, jenž zpracovává příběh čtyř sourozenců, kteří jednoho dne zjistí, že všichni rodiče na světě na neurčitou dobu usnuli. Pro sourozence najednou začíná každodenní boj, kdy se musí sami o sebe postarat ve světě, který slouží dospělým. Film naplněný dobrodružstvím. Do jižních Čech na natáčení zamíří řada známých herců, například Leoš Noha, Pavla Tomicová, Petra Bučková či Tomáš Měcháček. S filmařským týmem se nepotkáte jen v Českých Budějovicích, ale i v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Dačicích, v Nové Bystřici nebo v České Kanadě.

 

Letní trhák pro děti

Čtyři sourozenci, nejstarší Kryštof, dvojčata Ema a Kristýna a malý Samuel, žili ještě donedávna ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale probudili v hrozné situaci. Jejich rodiče upadli do záhadného spánku a oni si musí najednou poradit docela sami. Jak zjistili, usnuli všichni rodiče po celém světě. A co je ještě horší, malého Samuela jim unese neznámý muž! Pro sourozence začíná každodenní boj, v němž vítězí ti silnější, vychytralejší a bezohlednější. Zároveň ale poznávají, jak je důležité držet při sobě, pomáhat si a nedat se.

 

Dobročinnost

Film bude mít i svůj dobročinný přesah. Producent filmu Holiday Films se – ve spolupráci s konkrétními správci lesů – zavázal věnovat jednu korunu z každé prodané vstupenky na výsadbu stromů v konkrétních lokalitách. Současnému problému s lesy se totiž tvůrci věnují přímo v ději filmu. Premiéra snímku se očekává v létě 2021. A co my víme, třeba nám film Spící město dodá nějakou novou hereckou hvězdu, jen za dva dny natáčení si ve filmu zahrálo 25 dětí z komparzu.

 

Při natáčení tvůrci hojně využívají jihočeský komparz. Jen za dva dny před kamerou stanulo 25 dětí

Pražská divoká příroda

I v Praze si filmaři užili vyprázdněných ulic. Pod vedením režisérů Mariána Poláka a Jana Hoška v dubnu vznikal dokument Planeta Praha, kterým autoři navazovali na projekt Planeta Česko z roku 2018. Dokument se zabýval adaptací přírody na městskou zástavbu. To vše na konkrétních a známých místech Prahy, jako jsou například Petřínské sady, Valdštejnská zahrada, Olšanské hřbitovy, areál Thomayerovy nemocnice v Krči nebo zoologická zahrada v Tróji. Hlavní role si v dokumentu vystřihli špačci, kosi, sokoli, vodní ptáci, nutrie, brouci roháči, hrobaříci, motýli, netopýři, křečci nebo mufloni a mnoho dalších druhů.

 

Filmaři natáčí v liduprázdné metropoli dokument Planeta Praha - hlavními hrdiny jsou zvířata. Třeba mufloni v areálu Thomayerovy nemocnice. Foto Aerofilms

„Zavedená omezení volného pohybu osob nám paradoxně pomohla k naprosto unikátním záběrům prázdných ulic, které využijeme jako podklady k trikovým záběrům zástavby, mizející v divoké vegetaci. Příroda nám virovou epidemií pomáhá víc, než bychom si přáli. A ještě na tom ušetříme," uvedl pro Ekolist producent Radim Procházka. Dokument se bude natáčet do konce příštího roku a premiéra je plánovaná na jaro 2022.

Koronaviroví muzikanti

Rolling Stones natočili výborný klip ke karanténě v Londýně. Mick Jagger s Keithem Richardsem napsali písničku Living In a Ghost Town dávno předtím, než se začal koronavirus natřásat v médiích. Na počátku karantén po celém světě jim došlo, že skladba je přesně v duchu koronaviru, a vyslali do liduprázdných ulic kameramana s takzvaným rybím okem. Vznikl tak výborný, až mrazivý klip jako podklad pro výbornou skladbu. Stounům to prostě pořád hraje výborně, to je bez debat.

 

Koronaviru využil i český bluesman. Legendární píseň „Sejdeme se na pitevně“ Petera Jurkoviče v novém klipu s Jiřím Schmitzerem a Robertem Nebřenským se očividně natáčela také při karanténě. Liduprázdný Karlův most v Praze během dne? Věc nevídaná, pokud si jako kompars neobjednáte právě akutní pandemii koronaviru. Tvůrci klipu Michal Rákosník, Václav Tlapák a Boris Machytka se sešli po roce od spolupráce na celovečerním dokumentárním filmu Bluesman, který vznikl na motivy životního příběhu Petera Jurkoviče v koprodukci s Českou televizí a byl uveden do kin na podzim 2019.

 

Apokalyptický svět ticha

Fotografové zpravodajské agentury Reuters 31. března přesně s úderem poledne vyfotili nejikoničtější místa světových metropolí, která jsou jinak přecpaná turisty. Obrázky svou liduprázdností získaly mnohdy až mystickou atmosféru. Člověk ze snímků cítí jistou stísněnost, nejistotu a smutek. Mnohé snímky jsou důkazem, že i obrazem jde vyfotit ticho. Jak se zdá, celosvětovou karanténu budeme mít zaznamenanou skutečně důkladně.

Vložil: Kamil Fára