Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klecový chov slepic je prostě prasárna. A jak se poslanci za ANO vylhávají z jeho zákazu? Ať si prý zákazník vybere. A ten velký ´vaječný podvod´…

25.06.2020
Klecový chov slepic je prostě prasárna. A jak se poslanci za ANO vylhávají z jeho zákazu? Ať si prý zákazník vybere. A ten velký ´vaječný podvod´…

Foto: OBRAZ (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Chudinka slepice v koncentráku, jinak se klecový chov prostě nazvat nedá

FOTO, VIDEO Asi již nikdo nepochybuje, že klecové chovy slepic jsou mimořádně kruté, odporné, 21. století zcela nedůstojné koncentráky pro chudáky slepice. A vypadá to, že budou trpět dál, k naší velké hanbě. Poslanci vládní koaly jim očividně nepomohou…

Reportéři ČT před týdnem odvysílali reportáž, kde využili detektivní práce aktivistů, Obránců zvířat, čili tak zvaného OBRAZu. Ti ke všemu špatnému, při získávání dalších důkazů o otřesných podmínkách klecových chovů navíc zjistili, že drůbežárny podvádějí. Míchají klecová a podestýlková vejce, která pak prodávají za cenu podestýlkových, čili dráž. Takže zákazník může jen těžko něco rozhodnout, jak mu laskavě nyní navrhují poslanci, náhle liberální až na půdu, což ostře kontrastuje s jejich setrvalou snahou regulovat v této zemi vše, snad i chození na stranu. Poslanci vládní koalice, jak se dalo čekat, vždyť Agrofert je sám velkým producentem vajec…

 

Velkovýrobna vajec: Takhle vypadá obří hala s klecemi pro slepice. Trochu to připomíná Matrix

Prachy na prvním místě

Proč jsme článek zařadili do Jihočeského kraje? ´V nedbalkách´ byla přistižena hlavně firma Bohemia Vitae Jindřichův Hradec. Také ale Drůbežárny Osík (provozuje ji společnost Agropodnik Hodonín z koncernu Agrofert) na Pardubicku, zde ovšem kontrola Státní veterinární správy neshledala žádné pochybení. Až si přečtete, jak ke kontrole došlo a jak byla provedena, no, co dodat, je to zlé, prachy holt až na prvním místě.

 

Snímek z katalogu firem

 

Nedostatek prostoru, hromadné oklovávání, oškubané slepice stojící v malé kleci na těle už mrtvé družky. To je krutá každodenní realita více než 4 milionů slepic v České republice. Čtyřicet minut dlouhé video OBRAZu pořízené v jedné z klecí produkční Farmy Svinčany v Pardubickém kraji provozované společností Vejce.cz ukazuje každodenní život nosnic v tomto zařízení. K němu patří strádání i boje o životní prostor.

Ať vám míchaná vajíčka lépe chutnají

V malé kleci jsou oškubané slepice namačkané jedna na druhé, šlapou po sobě, krčí se na bidýlku, kde se nemohou vzpřímit, protože k tomu jednoduše nemají prostor. Na ´zemi´, kterou v kleci tvoří pouhé dráty, leží mrtvá slepice, ostatní ji oklovávají. Na konci dlouhého záběru ještě dochází k hromadné bitce. „Toto unikátní video podává věrné svědectví o každodenním životě slepic v klecových chovech. Slepice jsou vystresované, agresivní a o kus životního prostoru doslova bojují i přesto, že snímaná klec byla naplněna jen ze tří čtvrtin. Takové zacházení se zvířaty do 21. století rozhodně nepatří,“ dodává předseda spolku OBRAZ Marek Voršilka.

 

V ČR jedou klece

„Před dvěma lety se po zveřejnění záběrů z klecových chovů začali spotřebitelé zajímat o to, jak se drůbežáři k nosnicím chovají. Aktivisté letos pronikli přímo do chovů a objevili další problém: míchání dražších a levnějších vajec do jednoho balení, které se přitom prodává za vyšší cenu,“ píše ČT 16. 6. na svém webu s tím, že kauzou se zabýval Ondřej Golis z Reportérů ČT.

 

Nejlepší je kupovat vajíčka s kódem 0 nebo 1, pokud jsou pro vás moc drahá, alespoň dvojku

Odkud vejce pochází se pozná podle kódu na každém vajíčku. Kód 0 – vejce z nosnic v ekologickém bio chovu, Kód 1 – vejce z nosnic ve volném výběhu, Kód 2 – vejce z nosnic v podestýlkovém chovu, Kód 3 – vejce z nosnic v klecovém chovu. A v jakém poměru produkují naše drůbežárny? 80 % produkce vajec má na sobě kód 3, tedy klecový chov.

Vzpoura zákazníků

Po odvysílání videa přímo ze drůbežárny s klecovým chovem se sami zákazníci vzbouřili a začali vyžadovat lepší podmínky pro slepice. Dali tak najevo, že jim osud nosnic není lhostejný. „Poté, co se odvysílaly záběry z klecových chovů, se odbyt zlepšil a bylo znát, že veřejnost má o kvalitu života nosnic zájem. Podestýlkový chov se od klecového liší hlavně tím, že slepice se mohou pohybovat po celé hale volně, tím jsou zdravé, pohybem své tělo čistí a mají kondici. Skáčou, lítají, jak je jim přirozené v přírodě, cítí se dobře,“ popsal pro ČT chovatel slepic v podestýlce Jan Král.

 

Člověk si říká, jaké by to bylo, kdyby byl sám nacpán do takovéhle klece...

Jenže…

Běžně se ovšem podestýlková vejce s těmi klecovými míchají na pásu v balírně. „Míchání klecových a podestýlkových vajec se tam děje každý den. Na velkých pásech přijíždí vajíčka z klecového chovu a potom v půlce směny nebo ke konci směny se přisypou z palet podestýlková vajíčka,“ popisuje pro ČT autorka zveřejněných záběrů, která v drůbežárně v Jindřichově Hradci krátce pracovala. Tuto nekalou praktiku provádějí podle záběrů OBRAZu v Bohemia Vitae. Lidé si tak připlácí za kvalitnější vejce z podestýlky, ale dostávají podvodem klecová. A to je, jak jistě každý uzná, nepřípustné.

 

„Vejce je identické. Nikdo není schopen rozeznat, jestli je to z podestýlky, nebo je to z klece,“ konstatovala pro ČT Martina Lichovníková z Ústavu chovu a šlechtění zvířat Mendelovy univerzity.

„Pokud se k tomu (míchání) uchylují, je to podvod na spotřebiteli, protože ten očekává, že když chce vejce z dané technologie, tak ho dostane. Tady je po prokázání možno uložit sankce do milionu korun,“ dodává ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Není to pravda, tvrdí…

Proti celé kauze se ohradil předseda představenstva dotčené jindřichohradecké drůbežárny Miroslav Ondřej: „Já si myslím, že se to neděje, já žádné takové záběry k dispozici nemám. Naše produkce vajec z podestýlky je větší, než kolik máme objednávek od našich zákazníků.“ Na to byl konfrontován s videozáznamem a začal se rozhořčovat nad tím, že člověk, který záběry pořídil, se nechal zaměstnat s nekalými úmysly, a je tedy na firmě, aby se právně bránila: „Ponechávám bez komentáře způsob, jakým byl materiál pořízen. Pokud se někdo nechá zaměstnat za zcela jiným účelem než výkon závislé činnosti a takto pořizuje záběry skrytou kamerou, zasahuje tak do práv našich zaměstnanců i firmy. Dojde-li tak k poškození pověsti firmy a jejích obchodních partnerů, bude se muset naše společnost hájit, bránit a požadovat přiměřené zadostiučinění,“ napsal v odpovědi České televizi.

Stejná praxe

Stejnou praxi prý provádějí i v drůbežárně v Osíku u Litomyšli. „Během asi prvních deseti minut se mi paní vedoucí farmy přiznala, že tam vajíčka takto míchají, i když ví, že by to dělat neměli. Potom mi to potvrdila i další zaměstnankyně, která říkala, že se to takhle míchá, že to nikdo neřeší,“ líčí autor záběrů z Litomyšle.

Výpověď je zachycena na skryté kameře: „Tak samozřejmě, že když jsou nějaké objednávky, jako velké, že chtějí třeba podestýlku, tak nejsme schopni to dát. Takže se jedou normální klecové do toho, vůbec se to nedělí. To nepoznáš, prostě tam máš akorát šarži, že podestýlka je označena dvojkou a klecovina trojkou. Jenom podle toho poznáš, že je to podestýlka, nebo klec. Když jsou velký objednávky, tak se to nedá udělat, takže naše mašina to značí na dvojku všechno a jede se.“ Co na to říct? No jasně, prachy jedou.

A kontrola? Tak ta proběhla. Jaký je výsledek? V Drůbežárnách Osík nebyla odhalena žádná pochybení. A v jižních Čechách není kontrola dosud uzavřená. Aktivisté na to reagovali tak, že jejich záběry zachycují realitu drůbežáren, kterou oficiální kontrola nemůže odhalit. „Nelze s jistotou říct, kolik let tahle praxe trvá a kde všude se odehrává. Jediná věc, která to může vyřešit, je, když klecová vejce a klecové chovy v Česku prostě nebudou,“ je přesvědčen tiskový mluvčí spolku OBRAZ.

Zatímco ve sněmovně…

Zákaz klecových chovů je právě v jednání sněmovny. Premiér Babiš na začátku roku přislíbil, že pro zákaz zvedne ruku, ovšem při projednávání právě poslanci za ANO byli zdrženliví. Hlavním argumentem poslanců bylo, že zákaz klecového chovu by se měl zavést po celé Evropské unii, jinak budou naši zemědělci znevýhodněni. „Náš názor je, že bychom měli nechat spotřebitele, ať rozhodne, z jakého chovu vejce preferuje. Pokud by mělo dojít k zákazu klecových chovů, domnívám se, že by měl být stanoven jednotně v celé Evropské unii, protože zákaz stanovený pouze pro Českou republiku zhorší konkurenceschopnost našich zemědělců a vejce z klecových chovů se budou do České republiky dovážet,“ argumentoval při projednávání ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Stejného mínění byl nepřekvapivě i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL.

 

Pročpak se poslanci vládní koaly tak vytáčejí? Oni snad nechtějí šťastné slepice?

Druhý nejčastější argument byl zákaznický. Nechť o věci rozhodnou zákazníci tím, jak nakupují. Pokud nechtějí klecová vejce, trh to brzy zjistí. „A není to škoda, nebo zbytečné řešit to zákony? Není to na našich občanech, aby si to rozhodli sami? Mají to úplně jednoduché. Přestanou-li kupovat vejce z klecových chovů, bude vyřešeno,“ sdělil na jednání poslanec za ANO Jiří Bláha. Poslanci poté projednávání přerušili s tím, že bude pokračovat na příští schůzi sněmovny, nejdříve za dva týdny. Každý, kdo považuje klecový chov slepic za hnusné barbarství, může apelovat na poslance pomocí e-mailů; Krajské listy.cz tak určitě učiní. Email na soucitem s němou pernatou tváří překypujícího ministra Tomana je pro případ potřeby . Chcete-li si vybrat jiného poslance a sdělit mu své mínění, ZDE naleznete všechny členy PS PČR a po rozkliknutí vpravo nahoře naleznete kontakt. Ne že bychom vás snad přemlouvali 😊…

Vložil: Kamil Fára