Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jižní expres opět jede až do Lince, občas frčí i na alkohol. Obavy z koronaviru skončily, lidé se vrátili do vlaků

17.06.2020
Jižní expres opět jede až do Lince, občas frčí i na alkohol. Obavy z koronaviru skončily, lidé se vrátili do vlaků

Foto: Facebook

Popisek: Zase dojedeme po kolejích až do rakouského Lince

Vlna obav z onemocnění koronavirem Covid 19 pomalu opouští veřejnost. A ta se, společně s postupným, ale celkem rychlým takzvaným rozvolňováním přijatých opatření, začíná navracet zpět k normálnímu životu. Znát je to nejen v nákupních centrech a na silnicích, ale také v železniční dopravě. Vlaky se opět začínají plnit cestujícími a dopravci vracejí zpět zrušené spoje. Naposledy se tak stalo na jihu Čech, kdy České dráhy opět zavedly Jižní expresy směřující přes Tábor a České Budějovice do Lince.

Obnova železniční dopravy začala už na konci dubna, kdy byl obnoven provoz vlaků railjet Vindobona ve vnitrostátním úseku z Prahy do Břeclavi, Západních expresů z Prahy přes Plzeň do Chebu, Valašských expresů ve vnitrostátním úseku z Prahy přes Olomouc do Horní Lidče a spojů Krušnohor z Prahy přes Ústí nad Labem do Karlových Varů a Chebu.

Od neděle 14. června začaly jezdit i Jižní expresy

„Od 15. května začaly jezdí některé spoje SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem a některé Jižní expresy mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Od stejného data skončila omezení v provozu rychlíků na linkách R 9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno, R 17 Praha – Tábor – České Budějovice / Veselí nad Lužnicí – České Velenice a R 20 Praha – Ústí nad Labem – Děčín. Od 25. května byl obnoven provoz mezistátních vlaků linky Ex 5 v úseku Praha – Berlín, aktuálně jsou v provozu tři páry vlaků. Od neděle 14. června pak naplno začaly jezdit i Jižní expresy do Lince,“ uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Arriva v plné síle

Do svých pravidelných tras se navrátily i vlaky jiných dopravců. Přesně podle stanoveného jízdního řádu jezdí od poloviny června také soukromý dopravce Arriva, který některé linky z Českých Budějovic do Prahy končil v Písku. Prakticky plně byly také obnoveny spoje této společnosti mezi Prahou a Tanvaldem a Libercem a Turnovem. „Nejezdí už pouze některé školní vlaky, které Liberecký kraj znovu objednal až od září,“ uvedl k tomu jednatel společnosti Jan Schodlbauer.

S návratem cestujících začaly i obvyklé problémy

Práce tak znovu přibyla i průvodčím vlaků. Zatímco v dubnu jezdilo jednotlivými omezenými spoji jen pár cestujících a řada průvodčích musela být na nucených dovolených nebo pobírala jen část platu, dnes už jsou některé spoje opět přeplněné. „Cestující jsou zpět se vším pozitivním i negativním, co to přináší. Tedy s tím, že máme práci, lidé mají radost, že opět jezdíme, ale někteří si už opět cestování pletou s hospodami a do vlaků nastupují v opilém stavu nebo popíjejí přímo na cestách, což přináší i řadu komplikací,“ uvedla jedna z průvodčích soukromého dopravce Arriva.

Návrat vázaných jízdenek

Poslední novinkou, která je pro cestující ale veskrze příjemná, je návrat takzvaných vázaných jízdenek, které České dráhy v době koronaviru nepoužívaly a které dokážou cestu zlevnit až o desítky korun.   

Důvod dražšího cestování byl prostý, České dráhy zcela zrušily z nabídky takzvané vázané jízdenky, které nabízely nejlevnější cestování na konkrétní vlak, protože řada z nich byla zrušena nebo omezena. Jako příklad můžeme uvést jízdné na trati Praha – Plzeň, zatímco v době koronaviru se dala nejlevnější jízdenka pořídit za 125 korun, dnes už je možné ji získat i za 99 korun.

Zaplnila se také nádraží, kde už jsou otevřeny všechny obchody i občerstvení. Na své otevření zatím stále čekají takzvané čekárny Lounge, pro cestující první třídou či s místenkou na expresní vlaky, v nichž se v Praze, Brně a Olomouci dalo připojit k počítači, přečíst noviny a občerstvit kávou nebo čajem.

 

Vložil: René Flášar