Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šumava se otevře pro zdravotně postižené

01.09.2013
Šumava se otevře pro zdravotně postižené

Foto: P.Pechoušek

Popisek: Václav Krása a Jiří Mánek, podpis memoranda

Správa NP a CHKO Šumava uzavřela memorandum s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR. Toto je skvělá zpráva pro všechny vozíčkáře, zrakově i sluchově postižené či jinak zdravotně handicapované turisty, pro které byly krásy Šumavy až dosud většinou zapovězené.

Správa NP a CHKO Šumava uzavřela memorandum s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR. Na jejím základě se Šumava začne více zpřístupňovat i osobám se zdravotním postižením. Návštěvníci se zdravotním postižením se tak mohou těšit na nový areál lesních her pro nevidomé, mluvící stromy nebo knihu v Braillově písmu. Jihoceskenovinky.cz informoval Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Toto je skvělá zpráva pro všechny vozíčkáře, zrakově i sluchově postižené či jinak zdravotně handicapované turisty, pro které byly krásy Šumavy, až do teď většinou zapovězené. V roce 2013 se i pro ně do široka otevře brána Šumavy!

„Správa šumavského národního parku se chce zařadit mezi organizace, které si uvědomují zvýšenou odpovědnost za odstraňování bariér bránících občanům se zdravotním postižením, v plnohodnotném využití území Národního parku Šumava,“ říká Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava, který se tomuto tématu věnuje již 7 let.

Ekologická přeprava vozíčkářů již od podzimu

Už na podzim bude v národním parku jezdit speciální ekologická vozidla upravená pro přepravu vozíčkářů. Pro ně je připraveno 15 okruhů - po druhých zónách národního parku. Trasy jsou tematicky zaměřené – na zpracování a plavení dřeva, rašeliniště, pašeráky.

„Handicapovaní tak nově dostanou jedinečnou a dříve nemyslitelnou možnost dostat se například na Černé jezero, jezero Laka, Březník, Poledník, Plešné jezero,“ vyjmenovává Tomáš Fait, náměstek ředitele pro vztahy s veřejností. „Doufáme, že první skupiny vyrazí již příští rok,“ doplňuje Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

To je jen jeden z projektů, kterým chce Správa NP a CHKO Šumava zpříjemnit život na Šumavě i pro návštěvníky se zdravotním postižením. Připravených je řada dalších. Například – otevření zcela nového areálu lesních her, který bude určený primárně pro nevidomé nebo neslyšící turisty.

Projekt za miliony bude hrazen z dotací a grantů

„Dále chystáme informační kiosky, brožury a travel manuály, nabídku jednodenních i několikadenních tipů na výlet, jako průvodce pro zdravotně postižené cestovatele a jejich doprovod, knihu z produkce Správy NP a CHKO Šumava vydáme v Braillově písmu, zřídíme půjčovnu elektrických vozíků pro zdravotně postižené a seniory nad 60 let s vytipovanými trasami, kam by toto vozítko dokázalo dojet,“ jmenuje ředitel Mánek. Projekt počítá s investicemi v řádech  milionů korun. Většina bude hrazena z různých grantů či dotací.

Protože Správa NP a CHKO Šumava myslí svůj záměr vážně, ztvrdila jej ohlášením průlomové spolupráce s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR. Ředitel Jiří Mánek a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása podepsali „Memorandum o spolupráci při zlepšování podmínek cestování osob se zdravotním postižením v Národním parku Šumava.“

Z obsahu Memoranda vyplývají další projekty, které chce Správa NP a CHKO Šumava zrealizovat - například areál lesních her pro nevidomé. Jehož hlavní atrakcí budou dřevěné repliky zvířat.

Areál lesních her

„Je skvělé, že teď si budeme moci Šumavu osahat. Nevidomí lidé si třeba nedokáží představit velikost rysa, vlka nebo jelena. Kolikrát ani netuší, že má jelen parohy a jak vypadá,“ popisuje Jiří Vencl, místopředseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, který je sám téměř nevidomý. Areál lesních her, který bude podobný tomu na Stožci, vznikne již příští rok.

„Nové bezbariérové stezky umožní mnoha vozíčkářům se podívat hlouběji do Národního parku Šumava. Je dobře, že správa parku začala odstraňovat ty největší bariéry. Předělává informační střediska tak, aby byla bezbariérová, plánuje stezky v divočině, které budou dostupné opravdu pro všechny,“ uvádí Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Přínosný a navíc atraktivní bude také projekt - Mluvící stromy - unikátní informační systém, který poslouží jak turistům se zdravotním postižením, tak cizincům. Na vytipovaných místech - podél nejzajímavějších turistických cest – nechá správa parku před příštím létem umístit mluvící stromy - čtyř metrové, vztyčené kmeny, osazené elektronickým informačním systémem.

„Navážeme na již zajeté programy“ vysvětluje Lenka Dvořáková

„To vše naváže na programy, které správa parku pro osoby se zdravotním postižením připravovala již v minulosti. Především projekt Dostupná Šumava – již tradiční jarní a podzimní série celodenních autobusových zájezdů s průvodcem, určená pro seniory a osoby se sníženou mobilitou nebo výběr turistických tras vhodných pro návštěvníky s pohybovým handicapem s názvem Šumava pro všechny,“ uvádí Lenka Dvořáková ze Správy NP a CHKO Šumava, která za tento projekt zodpovídá.

Zodpovědní pracovníci Správy NP a CHKO Šumava ve spolupráci s občanským sdružením Trianon Čechy, které se péčí o zdravotně postižené zabývá, připravili speciální brožuru a letáky, plné tipů na výlety na české i německé straně Šumavy pro osoby se zdravotním postižením. Součástí brožury je i soupis bezbariérových penzionů a hotelů na stejném území.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL