Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Nic vám neřeknu,“ práskl s telefonem... Uklízeli Albert i s hnízdy chráněných jiřiček, ptáčátka zahynula. Jak se k téhle ´PR katastrofě´ postavili jednotliví aktéři?

06.06.2020
„Nic vám neřeknu,“ práskl s telefonem... Uklízeli Albert i s hnízdy chráněných jiřiček, ptáčátka zahynula. Jak se k téhle ´PR katastrofě´ postavili jednotliví aktéři?

Foto: Facebook / Záchranná stanice pro živočichy Vlašim a Parazoo

Popisek: Tihle ´šikovní hoši´ z firmy Výškové práce České Budějovice uklidili Albert i s jiřičkami

FOTO Ve Vlašimi se s ochranou zvířat rozhodně nepárají. Údržba obchodního domu Albert se rozhodla čistit fasádu. A to se vším všudy. Tedy i s hnízdy zákonem chráněných jiřiček. V hnízdech byla mláďata. „Odpoledne shazovali na budově vlašimského Alberta hnízda jiřiček i s mláďaty. Na základě upozornění jsme tam vyrazili, ale bohužel už pozdě,“ uvedla místní záchranná stanice na svém facebookovém účtu.

Pracovníci záchranné stanice dorazili na místo, jak rychle jen mohli. Údržba se s nimi ovšem odmítla bavit. Neprozradila jim ani to, kde hnízda skončila: „A co hůře, pracovníci nám odmítli sdělit, kam tato hnízda vyhodili, a my jsme je v přilehlých kontejnerech neobjevili. Dá se předpokládat, že takto bylo k smrti hladem a žízní odsouzeno několik desítek mláďat jiřiček,“ doplnila stanice. Člověku se nad takovým chováním zvedá žaludek. Záchranná stanice pak vyzvala veřejnost, aby se přihlásili svědci celé události.

 

Chlapci mají na zádech logo firmy, jenže GDPR nedovoluje zveřejnit prakticky nic. Proto to začernění. Foto Facebook / Záchranná stanice pro živočichy Vlašim a Parazoo

Máte problém

Po oznámení případu na místo dorazila ředitelka paraZOO Vlašim Alena Konvalinová a s pracovníky údržby mluvila. „Říkali, že měl být problém s hygienou, protože hnízda byla nad nákupními vozíky. Já osobně mám největší problém s tím, že mi nebyli ochotní sdělit, kde mláďata jsou. Jiřičky jich můžou mít spoustu, ani nevíme, v jakém stupni vývoje byla. Pracovníci společnosti nám tvrdili, že když řeknou, že tam byla mláďata, ukážou nám to a my je uvidíme, tak z toho budou mít větší problém. Nemohli pochopit, že ten problém už mají,“ uvedla Konvalinová pro CNN Prima News.

 

Luděk Jeništa: Arogance, která nezná mezí

K celé věci zaujal velmi odmítavý postoj starosta Vlašimi Luděk Jeništa (na snímku), který svoje vyjádření publikoval na stránkách města. A protože jsou jeho slova velmi silná, dovolíme si je přetisknout všechna:

Foto Hans Štembera

„Je pravda, že stěhovaví ptáci někdy hnízdí na místech, která nejsou v souladu s působením člověka. Dobře to znám z dětství z naší vesnice, kde jiřičky hnízdily pod podbitými krovy a vlaštovky na prknech u stropů chlévů.

Ani v té době, kdy se žádná ochrana těchto lidských společníků neřešila, nikoho ani ve snu nenapadlo bránit jim v jejich životním cyklu.

Vždy se našlo řešení - prkno pod hnízdy, stále otevřené okno do chléva či stáje a pocit sice obyčejný a všední, ale přesto pocit radosti z přítomnosti těchto úžasných leteckých akrobatů.

Nechce se věřit, že dnes může dojít k události, která se stala dnes u Alberta. Násobně smutnější, že v době vyvádění mláďat.

Ani se mi to nechce komentovat. Snad jen vyjádřit smutek nad zbytečně uhynulými ptáčaty, ale ještě mnohem více údiv a vztek nad nepochopitelným jednáním lidí, jejich bezohledností lhostejností a neúctě k živé přírodě.

Nechť jednají orgány, kterým řešení události přísluší, a trestají podle zákona.

Ne, nejde o kriminální čin, dějí se horší věci a ptactvo daného druhu jistě tento zásah přežije, přesto určitá pachuť z absence potřebné lidskosti zůstane.

Doufejme, že nám poskytne poučení a trochu výchovy těm, kterým chybí!“

 

Co praví zákon

Jiřičky obecné jsou chráněné ze zákona. I odstranění jejich hnízd, obzvláště pak, jsou-li v hnízdě vajíčka či mláďata, se trestá pokutou do 10 000,- u fyzických osob. U právnických osob pak může výše pokuty vyšplhat až na jeden milion korun.

 

Jiřička obecná v letu, foto ČSO / Petr Šaj

Omluva. A dál?

Řetězec supermarketů byl po zveřejnění celé kauzy pod velkým nátlakem. Lidé napříč republikou sdíleli otřesnou událost a volali, aby se Albert k problému postavil čelem. Ten, teprve po šesti hodinách kanonády, přišel s omluvou: „Velice se za tuto situaci omlouváme, a to jak za naši firmu, tak za dodavatele, který prováděl úklid okolí prodejny. Jak na naší straně, tak na straně dodavatele vyvodíme pracovněprávní důsledky pro odpovědné zaměstnance. Jedná se o zcela nepřijatelné jednání, které je v přímém rozporu s firemními hodnotami. Omlouváme se,“ stojí na jeho Facebooku.

Investigace

Jenže kdo byla ona smluvní údržbová společnost? Nepatřila pod řetězec Albert, kde je tedy její jméno? A tak jsme se pustili do pátrání. A z něho vzešlo, že se jedná o dodavatelskou společnost OKIN FACILITY, jejímž subdodavatelem je společnost Výškové práce České Budějovice. A protože je firma Výškové práce České Budějovice jen subdodavatelem, nemá řetězec Albert páky na to, aby s nimi okamžitě rozvázal spolupráci.

 

Pár jiřiček odpočívající v nedostavěném hnízdě. Foto ČSO / Martin Strnad

Řetězec Albert na naše otázky odpověděl: „Se společností OKIN FACILITY samozřejmě vzniklou situaci řešíme a požadujeme, aby z toho vyvodili pracovněprávní důsledky, stejně jako to uděláme my, a člověk, který je za to zodpovědný jak na naší straně, tak na straně dodavatele, bude potrestán.“ Rozhodli jsme se tedy oslovit i firmu Výškové práce České Budějovice. A reakce? „K tomu nebudu vůbec nic říkat. Nashledanou,“ práskl s mobilem pan Zelený, jednatel firmy. Dobrá PR strategie, pane Zelený.

 

Jiřičky doma

Dovolím si malou osobní zkušenost. Letos na jaře jsem větral místnost. Bylo hezky, otevřel jsem okno a nechal proudit vzduch. Když se po týdnu schylovalo k dešti, vyrazil jsem okno zavřít. A jaké bylo mé překvapení – mám nové nájemníky. Do místnosti mi při mé nepozornosti vlétl párek jiřiček a stihl si udělat hnízdo a do něj naklást vajíčka. A ne, rozhodně jsem jim hnízdo nestrhl, létají tam doposud, teď z místnosti slyším křičet ptáčata, když přilétá jeden z rodičů s krmením. A když do místnosti vstoupím, nalétávají na mě jiřičky a křičí, ať je neruším. A tak je radši neruším. Místnost je nepoužívaná, tak alespoň na tento rok našla své uplatnění. Bydlí v ní jiřičky. Je to takové milé a radostné. Jen jsem jim, za účasti mnohého křiku a nalétávání rodičů, přidělal pod hnízdo místo na… vy víte co. Konec osobního hlášení.

 

Volba na celý život

Lukáš Viktora, odborník České společnosti ornitologické na ochranu ptáků v zástavbě, mluvil o tom, jak je to s cykly jiřiček: „Na svá hnízdiště jsou silně vázané. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Pokud tedy mají příležitost. Bohužel se setkáváme s tím, že někteří lidé se snaží jiřičkám v hnízdění zabránit, a dokonce hnízda shazují i v hnízdní době, kdy jde o zcela nepochopitelný a barbarský čin. A navíc v rozporu se zákonem. Krmení mladých jiřiček a jejich vyvádění z hnízda je přitom krásná a poučná podívaná. Pokud někdo jiřičkám hnízdo shodí, znamená to pro ně předčasný konec sezóny. Jiné místo k hnízdění už si nezvládnou najít,“ sděluje Viktora. Co vy na to, pane Zelený?

 

Na zem jiřičky slétají zpravidla jen tehdy, když sbírají bláto pro stavbu hnízda. Foto ČSO / Jiří Bohdal

Česká společnost ornitologická zvolila jiřičky ptákem roku 2020. A to z jednoduchého důvodu. Jiřičkám, ač chráněným zákonem, ubývá míst pro hnízdění. Lidé se jejich přítomnosti brání. „Víme o případech, kdy se lidé snažili jiřičkám zabránit například umisťováním ostrých bodců do oken. Takové mechanické zábrany jsou pro jiřičky nejhorší. Zraňují je a v některých případech i způsobují smrt. Pokud lidé mají obavy z trusu, který se bude hromadit pod hnízdem, stačí pod něj umístit podložku, která trus zachytí,“ upozornil Lukáš Viktora. Opravdu nám to za to stojí?

Vložil: Kamil Fára