Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

30 procent na ubytování, až 50 % na vstupné. Dovča přes plexisklo, zato se zajímavými slevami, Jihočeši se plácli přes kapsu

29.05.2020
30 procent na ubytování, až 50 % na vstupné. Dovča přes plexisklo, zato se zajímavými slevami, Jihočeši se plácli přes kapsu

Foto: Facebook / JCCR (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Lázně Hotel Vráž na Písecku. Vezměme si je jako příklad. Lázně nabízejí různé pobytové balíčky, my jsme zvolili ten týdenní, který stojí (již po slevě; jde o ubytování na 8 dnů a 7 nocí s polopenzí, snídaně formou švédských stolů a večeře výběr ze čtyř menu) 10 392,- Kč na osobu. Vyrazí-li do lázní čtyřčlenná rodina, bude ji to stát 41 568 Kč. Když odečteme oněch 300 Kč za osobu a den, které bude lázním refundovat Jihočeský kraj, cena by se snížila o 8 400, čili rodina zaplatí jen 33 168 korun. To už stojí zato, nemyslíte?

ROZHOVOR Dopady koronavirové pandemie na Jihočeský kraj mohou být hrozivé. Veřejné rozpočty mohou přijít o 3,4 miliard, 4,2 tisíce pracovníků z oblasti cestovního ruchu přijdou o místo stejně jako dalších 9,7 tisíc lidí, jejichž činnost je na oblast cestovní ruch přímo navázána. A proti tomu se rozhodl Jihočeský kraj bojovat. A to tím, že schválil slevy na ubytování a vstupné vybraných akcí. Začne rozdávat vouchery ve výši 30% slevy.

„Bohužel stát dosud cestovní ruch nijak nepodpořil, a proto jsem velmi rád, že se Jihočeský kraj rozhodl cestovní ruch, a především podnikatele v cestovním ruchu podpořit. Jsme společně s jihočeskými turistickými oblastmi samozřejmě připraveni celou podporu organizačně zajistit,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR).

 

Jižní Čechy jsou kraj rybníků. Na snímku je okolí rybníka Káňov, který je rozlohou jedenáctý největší rybník na Třeboňsku. Rybník samotný vybudoval Štěpánek Netolický, později se na jeho zvětšení podílel také Mikuláš Ruthard či Jakub Krčín

Zajímavý návrh

„Již v době nouzového stavu jsme začali připravovat řadu opatření na oživení jihočeské ekonomiky po krizovém období, zejména v oblasti cestovního ruchu. Při těchto diskusích o úpravě rozpočtu přišla ODS se zajímavým návrhem na podporu ubytovacích zařízení. Jihočeská centrála cestovního ruchu má důkladně zpracované analýzy, takže pan ředitel Polášek velice snadno rozpracoval projekt, který dnes předkládáme ke schválení zastupitelstvu kraje,“ řekla po zasedání zastupitelstva jihočeská hejtmanka Ivana Stráská, kde k projednávání slev došlo. 

 

Jednou z jihočeských perel je rozhodně vodní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku

A rozhodně takové opatření stojí za pozornost. Slevy jsou určené převážně pro rodiny s dětmi, které se v Jihočeském kraji ubytují na dvě více nocí. Na ubytování tak mohou uplatnit slevu 30 % na každou osobu a den. A to do maximální výše 300,-. Stojí-li tak noc v hotelu pro jednu osobu 1000,-, kraj vám jej zadotuje 300,- a platit budete jen 700,-. Dovolenou v Jihočeském kraji si tak užijete se slevou. Vouchery na ubytování platí až do 30. 11.

 

Slevy na vstupné do galerií i muzeí

Kraj také nabízí návštěvníkům, kteří se na území Jihočeského kraje ubytují na dvě a více nocí, 50% slevu na vstupném ve svých organizacích. Konkrétně se jedná o tato kulturní zařízení: 

  • Alšova jihočeská galerie 
  • Divadlo Oskara Nedbala Tábor 
  • Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou 

 

  • Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích 
  • Muzeum Jindřichohradecka 
  • Muzeum středního Pootaví Strakonice 
  • Prachatické muzeum 
  • Prácheňské muzeum v Písku 
  • Regionální muzeum v Českém Krumlově

 

Kolik a kde?

Celkem bylo schváleno 39,5 milionu, které k vám poputují formou slev poskytnutých na ubytování. Z toho 9,5 milionu bude použito na vstupné do vybraných subjektů cestovního ruchu. Slevy budou k dispozici od půlky června. Na webovém portálu www.leto.jiznicechy.cz si můžete projíždět stále aktualizovaný seznam ubytování a akcí, kde můžete slevu uplatnit. Je nutné podotknout, že seznam rozhodně není finální. Nové a nové služby budou přibývat.

 

Za návštěvu rozhodně stojí i jihočeská metropole České Budějovice

A kam, hlavně kam

Vyrazit se slevou můžete například na Vodárenskou věž v Českých Budějovicích, která zásobovala město od 18. století a je jednou z technických památek města. V Hluboké nad Vltavou si můžete provětrat svalovou i nervovou soustavu ve sportovně relaxačním areálu, kde najdete lanové centrum, golf, nafukovací trampolíny, atrakce s tekoucí vodou, Špuntárium pro nejmenší a mnoho dalšího. Pro technicky naladěné je tu jaderná elektrárna v Temelíně. Reaktor si zevnitř nejspíš neprohlédnete, ale návštěvnické centrum s technickým výkladem si určitě užijete.

 

Ing. Jana Píchová z JCCR: Doporučuju pěší turistiku, výhledy na krásnou jihočeskou krajinu vás nebudou stát ani korunu

 

V exkluzivním rozhovůrku pro Krajské listy.cz upozornila inženýrka Píchová na fakt, že pěší procházky jsou zdravé, nestojí ani kačku a lze při nich nejlépe obdivovat krásné výhledy

Kde se sežene voucher na slevu a od kdy a do kdy platí?

Vouchery na slevu na ubytování se budou vystavovat od 15. 6. prostřednictvím portálu leto.jiznicechy.cz. Vouchery bude nutné uplatnit do 48 hodin od vystavení, ale můžete si s nimi rezervovat termíny na ubytování až do 30. 11. Vouchery budou poskytovány rodinám s dětmi – nemusí se přitom jednat pouze o rodiče s dětmi, ale např. i prarodiče s vnoučaty. Slevy na vstupné bude možné získat již od 1. 6. 2020. Seznam atraktivit poskytujících slevy na vstupné najdete rovněž na portálu leto.jiznicechy.cz.

Lze voucher uplatnit opravdu všude na území Jihočeského kraje?

Voucher lze uplatnit u ubytovatelů a atraktivit zapojených do kampaně Léto v jižních Čechách. Soupis všech zapojených subjektů zatím není kompletní a bude postupně doplňován na portál leto.jiznicechy.cz.

Pochopili jsme správně, že sleva činí 30 % na osobu a den, maximálně však 300 Kč – na osobu a den?

Ano, přesně tak. Pokud tedy ubytování stojí např. 1000 Kč/osoba/den, návštěvník získá slevu 300 Kč/osoba/den. Pokud by však původní cena za ubytování byla vyšší, výše slevy se zastaví na částce 300 Kč.

Jak návštěvník získá slevu na vstupné?

Slevu na vstupné může získat každý návštěvník ubytovaný na 2 či více nocí v některém z ubytovacích zařízení uvedených na portálu leto.jiznichechy.cz. Voucher na slevu na vstupné vám vystaví na recepci ubytovatele a uplatníte jej při nákupu vstupenek přímo v muzeu, galerii či jiné atraktivitě, kterou navštívíte.

Kdybychom si plánovali týdenní rodinnou dovolenou, co byste nám v kraji doporučila? Kde se ubytovat, cestovat či zůstat na jednom místě, ze kterého vyrážet na výlety;  kam výletovat, abychom viděli co nejvíce za co nejméně peněz?

Jižní Čechy jsou natolik pestrým a různorodým regionem, že si u nás vybere opravdu každý, záleží jen na vašich preferencích. Na své si tu přijdou jak milovníci krásné přírody a venkovské pohody, tak příznivci městské turistiky a historických památek. Jižní Čechy jsou také skvělým místem pro trávení aktivní dovolené: cyklisté, vodáci i zastánci adrenalinových sportů tu mají zelenou.

V posledních letech vzrůstá obliba pěší turistiky, jedna z turistických tras jižních Čech, a to Stezka údolím Lužnice Toulavou, se dokonce jakožto první česká trasa dostala na prestižní seznam nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Chůze je považována za nejpřirozenější způsob pohybu, nepotřebujete k ní žádné speciální vybavení a výhledy na krásnou jihočeskou krajinu vás nebudou stát ani korunu (úsměv). Spoustu tipů na výlety za zážitky na známější i méně známá místa a na nejen prázdninové akce najdete na webu jiznicechy.cz.

 

Objevovat Stezku Vltavy po splavněném úseku řeky mezi Budějovicemi a Týnem nad Vltavou můžete také na obytném hausbótu. Kapitánem lodi se můžete stát dokonce i bez řidičských oprávnění. Stačí krátké zaškolení a můžete vyplout. Slevu dostanete v Zoo Hluboká, kde jsou k vidění i tygři ussurijští. Můžete si prohlédnout Vrbenské rybníky nebo zabloudit do parku Bosonoha. V Hluboké u Borovan nedaleko od Budějovic naleznete Safari Park s 20 druhy zvířat. Pokud vás táhnou spíše vědomosti, zamiřte jednoznačně do Jihočeského muzea nebo do Planetária v Českých Budějovicích. A pokud chcete skloubit přírodu a vědu, nevyhýbejte se přírodovědnému muzeu na vrchu Semenec.

 

Hausbótem po Vltavě? To je romantika

Stezky podél Vltavy

Pěšky po jižních Čechách je možné se vydat například Budějovickem z Lišova na Hlubokou, Fritschovou stezkou údolím řeky Vltavy, Jeníkovou cestou do školy z Husince do Prachatic, Okolím kadovského viklanu, Po modré na Knížecí stolec, Po stopách posledního šumavského medvěda okolím Nové Pece, Z Jindřichova Hradce na vyhlídku, na Přechod Slepičích hor, Přes horu Kleť a dvě rozhledny do Zlaté Koruny, Údolím Židovy strouhy z Týna do Bechyně či Srdcem Třeboňska z Třeboně do Vlkova.

Příběnická stezka údolím řeky Lužnice slibuje nádherné údolí, strmé skalnaté břehy, hluboké lesy i klidná zákoutí s vodou valící se po kamenech a jezech. Jednu z nejkrásnějších pěších tras na Táborsku pomáhal vybudovat už v roce 1899 hrabě Harrach. Romantická stezka kolem Borotína pak nadchne atmosférou Jistebnické vrchoviny, krajiny kopců, luk a kouzelných výhledů, která se stala inspirací pro takové umělce, jako byli Vladislav Vančura, Oskar Nedbal nebo Karel Hynek Mácha. Vyzkoušet si lze také Švejkovu jihočeskou anabázi z Písku do Putimi a prohlédnout To nejhezčí z České Kanady okolím Českého Rudolce. A je toho mnohem víc.

 

Vltavská stezka. Pěší stezka vede malebným přírodním prostředím podél řeky Vltavy. Je 2 km dlouhá a je zde připraveno 17 stanovišť určených k relaxaci, aktivnímu odpočinku, ale také k poznávání místního biotopu díky naučným tabulím. Hlavním tématem pěší stezky je řeka - voda, rostliny a živočichové zde žijící. Svou nenáročností je vhodná pro všechny věkové kategorie, zejména pak pro rodiny s dětmi

„Samostatnou pozornost si určitě zaslouží Zlatá stezka, která od středověku spojovala Čechy s Podunajím. Historická trasa dostala jméno podle bohatství, jež přinášela. Její systém se na našem území ustálil v podobě tří hlavních větví: prachatické, vimperské a kašperskohorské,“ připomněl ředitel JCCR, která byla v roce 2018 garantem projektu zpřístupnění 631 kilometrů nově vyznačených tras Zlaté stezky na území Jihočeského a Plzeňského kraje. Zlatá stezka je propojená i s bavorskou stranou, kde na ní navazují tamní stezky. Tam nyní ovšem stále nesmíme.

Lipensko v karavanu

Kempy na Lipensku se letos nejspíš zaplní hlavně karavany a obytnými auty. Prý kvůli strachu z rozšiřování nákazy. „Karavany a obytná auta jsou jednoznačný trend této postkoronavirové doby. Mediální masáž v lidech vyvolala obavy a v karavanu mají své soukromí, svoji hygienu, své dezinfekce a své bezpečí. Zaznamenáváme to již tři týdny, kdy se sice nemohli lidé ubytovávat v ani v kempech, ani v hotelích a penzionech, ale kde jaké parkoviště bylo doslova obležené karavanisty. Zdá se, že bez ohledu na cokoli si lidé nyní karavany oblíbí na mnohem delší čas, než je jen doba po koronaviru,“ říká Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj turistického ruchu od Stožce po Rožmberk.

 

Karavany a stany na Lipensku - takovouhle hvězdnou oblohu ve městě neuvidíte

Ale všechno se nadále řídí opatřeními a nařízeními vlády: „Na recepci máme plexisklo, které bude chránit naše zaměstnance i hosty, všude jsou dezinfekce a navíc jsme koupili ozónový generátor, kterým budeme čistit prostory, kde ubytujeme naše hosty,“ uvádí Hanne Wilzing, provozovatel Camping Resortu Frymburk, který patří k největším na Lipensku. Jen pro karavany je zde 140 stání, které se podle Wilzinga letos znovu naplní.

Vložil: Kamil Fára