Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Až čtyři tisíce propuštěných v cestovním ruchu; smutná bilance koronaviru v jižních Čechách. Filharmonici zvou na krásnou dovolenou doma

26.04.2020
Až čtyři tisíce propuštěných v cestovním ruchu; smutná bilance koronaviru v jižních Čechách. Filharmonici zvou na krásnou dovolenou doma

Foto: Facebook / Jihočeská filharmonie

Popisek: Jihočeská filharmonie v době předkoronavirové

Celá pandemie nového typu koronaviru dopadne nejtvrději na cestovní ruch a turistiku. A nejde jen o opatření vlád napříč světem, které uzavřely hranice a na bezcílné potulování po památkách a turistických destinacích uvalily dočasné embargo. Jde i o strach lidí, kteří si nechtějí z dovolené vedle zážitků a suvenýrů dovézt i nákazu. A tak může začít renesance domácího turismu a cestování. Do tématu naplno skočila Jihočeská filharmonie, která prostřednictvím videí ukáže, že naše země je krásná a stojí za to ji objevovat.

„V příštím týdnu začneme natáčet naživo videoklipy v reálných kulisách krásných jihočeských míst,“ přiblížil akci ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda. „Záleží dost na počasí. Začít bychom chtěli na Dívčím Kameni. Ještě řešíme, jakým způsobem to pojmeme, zda musíme mít roušky, budou rozestupy. Zvuk bude profi, ale přiznáme, že jsme v přírodě,“ vysvětluje ředitel.

 

Dívčí kámen (též Maidstein nebo Menštein) je zřícenina gotického hradu u městečka Křemže v okrese Český Krumlov. Stojí v nadmořské výšce 470 metrů na skalnatém vrchu, ze tří stran obtékaném Křemžským potokem u jeho soutoku s Vltavou. Foto Wikimedia Commons

Na Dívčím Kameni se odehraje první akce, kde zazní část z Vivaldiho Čtvera ročních období. Jihočeská filharmonie plánuje na Dívčím Kameni odehrát kousek Vivaldiho Jara. V hledáčku mají muzikanti ještě hrady Pořešín nebo Landštejn a z hudby Baladu pro banditu, klasiku či spolupráci s kapelou Nezmaři.

Domácí turismus

Snímky vzniknou také pro Jihočeskou centrálu cestovního ruchu. „V létě se nebude jezdit do zahraničí, ale po Čechách, tak upozorníme na krásná místa na jihu,“ řekl Otakar Svoboda. Vláda sice svá tvrdá opatření na vycestování z republiky rychle stahuje, do zahraničí se tedy v létě nejspíš podíváme, ale ne každý po něčem takovém zatouží. Ze strachu, nebo i z finančních důvodů.

 

Jihočeská filharmonie má v plánu do svých videí z jihočeských památek zlanařit i Ivu Bittovou. Foto Facebook

Otakar Svoboda ovšem nekončí s plánováním jen u pěti nebo šesti videí z jihočeských památek. V hlavě má plány na hraní s akordeonistou Richardem Gallianem, nebo s ve světě nejslavnější českou houslistkou a zpěvačkou Ivou Bittovou. „A až bude po všem, rádi bychom připravili vzpomínkový koncert na tuto dobu, na oslavu, že jsme to přežili,“ doplnil Svoboda. Tradiční Letní festival Jihočeská intermezza, s kterým Jihočeská filharmonie vodí posluchače po českých památkách, se přesouvá na podzim.

 

Na dovolenou v ČR

Až pětina populace kvůli zásahu koronaviru zrušila nebo přestala plánovat svou dovolenou. Osm procent lidí odložilo dovolenou na jiný termín a devatenáct procent ji prozatím nechalo zarezervovanou v původním termínu, zmiňuje se výzkum CzechTourism. „Přes čtyřicet procent Čechů nezačalo před vypuknutím pandemie letní dovolenou vůbec plánovat. Ti představují příležitost pro naplnění volných kapacit v regionech a na ně bude po uvolnění vládních opatření, omezujících volný pohyb, zaměřena naše marketingová kampaň na propagaci cestovního ruchu v Česku,“ uvedl Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism.

Domácí dovolenou či výlet plánují více mladí ve věku 18–26 let (72 %) a vysokoškolsky vzdělaní lidé (76 %). Rozhodně přesvědčeni, že na tuzemskou dovolenou vyrazí, jsou pak častěji lidé z Prahy (36 %). Na domácí dovolenou či výlet nepojedou častěji lidé ve věku 54–65 let. Ti také častěji uvádí, že nebudou mít vzhledem k současné situaci na dovolenou dostatek financí.

 

Na dovolenou on-line?

Bezcílné potulování je s karanténou zakázané. Nějaké volnočasové aktivity? Vždyť ani malí caparti nesmí na fotbalový trénink. A tak připravilo Budějovicko s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu výpravy za jihočeskými památkami on-line. Proč ne? Na internet se přesouvá všechno, proč ne i cestování. Přímé přenosy z nejkrásnějších vyhlídek si tak můžete pustit ve facebookové skupině Jižní Čechy.

 

Výhled do krajiny a pozitivní energii tak můžete v době řádění koronaviru vpustit i do svého obýváku prostřednictvím sociálních sítí. Všechny přenosy z nejkrásnějších vyhlídek na Jihočesku najdete ZDE. Foto Jihočeská centrála cestovního ruchu

„Celá řada lidí tráví v těchto dnech čas doma, ať už s dětmi, nebo v home office, a ne každý má možnost vyrazit snadno do přírody. Proto jsme se rozhodli, že jim oblíbené výhledy z jižních Čech zprostředkujeme alespoň virtuálně a skrze živé vysílání pošleme trochu té pozitivní energie. Vysíláme 30 minut a je to takový slow TV styl, jako kdybyste se tam posadili a kochali se výhledem. Lidé nám psali, že si to pustili třeba jako zpestření při práci a že je to potěšilo,“ popisuje myšlenku marketingový manažer Budějovicka Vojen Smíšek.

 

Největší propad hrozí metropoli

Největší koronavirový propad, spojený s cestovním ruchem, zažije podle CzechTourism město Praha. Tam se výdělky mohou propadnout až o 64 miliard korun. To rozhodně není zanedbatelná částka. Bit bude také Karlovarský kraj. Ten může kvůli útlumu turismu přijít při nejčernějším scénáři až o osm tisíc pracovních míst. O čtyři tisíce pracovních míst může přijít Jihočeský kraj. Praha a Karlovarský kraj jsou navíc ohrožené i tím, že cílí převážně na zahraniční turisty. Těch v letošním roce výrazně ubylo a ubude.

„Pokud se povede rozpohybovat cestovní ruch před prázdninami, tak ekonomika přijde o 142 miliard a do státního rozpočtu přiteče o 60 miliard méně. Bohužel hrozí i ztráta 80 tisíc pracovních míst v cestovním ruchu. Varianta, která počítá s oživením cestovního ruchu až v září, po skončení hlavní turistické sezóny, je ještě hrozivější. Propad cestovního ruchu o více než 200 miliard, propad příjmů státního rozpočtu o 85 miliard a ztráta 140 tisíc pracovních míst v cestovním ruchu,“ komentuje výsledky průzkumu Jan Herget.

 

Turisty na Lipně bude vozit nová loď s vyhlídkovou palubou, Smetana 

A co je na jihu Čech k vidění? Je toho spousta, pro vás máme ale jednu horkou novinku - na největší přehradní nádrži u nás přibude další velká osobní loď s vyhlídkovou palubou. Provozovatel doufá, že první cestující si užijí plavbu po hladině lipenského jezera již v květnu. Samozřejmostí je dodržení všech aktuálních hygienických pravidel. Ceny jízdenek se zvyšovat nebudou. V provozu tu zůstanou další dvě lodi – Adalbert Stifter a Vltava.

 

Loď Smetana, foto Rosenberger - Lipno – Line

Lapajíce po dechu si o to více budeme hostů vážit

„Celé Lipensko se snaží vyjít maximálně vstříc požadavkům jeho návštěvníků. Jsme rádi, že sem letos přijedou tuzemští hosté, a chtěli bychom je všichni pěkně přivítat a zpříjemnit jim pobyty. Přeci jenom je turismus to jediné a poslední, co našemu příhraničnímu regionu zbylo k obživě. Koronavirus nás všechny přiškrtil, ale lapajíce po dechu si o to více budeme našich hostů vážit,” uvedl Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu od Stožce po Rožmberk.

Cestujícím přibudou nové trasy. Připravený je bohatý kulturní program a ceny zůstanou na stejné úrovni jako loni. Nová loď se bude pravděpodobně jmenovat Smetana, podle světoznámého českého hudebního skladatele. Lodní společnost tak bude na Lipně provozovat tři osobní lodě - Adalbert Stifter, Vltava a Smetana. Nabízí také možnost individuální dopravy v menších člunech pro šest, případně osm osob.

 

Tady loď Smetana ještě brázdí Dunaj v rakouském Linci. Foto Rosenberger - Lipno – Line

Loď Smetana bude na Lipně a v ČR nová. Momentálně je na cestě z Německa, kde byla vyrobena a ještě v minulém roce vozila turisty v okolí historického města Špýr (Speyer). Na Lipně si cestující během plavby užijí i výhled na kapitána lodi na můstku. Především pro děti tak bude atraktivní pozorovat, jak se taková loď řídí.

 

Společnost Rosenberger - Lipno – Line, která na Lipně lodní dopravu provozuje, zachová pro tuto sezónu tradiční počet pěti míst, kde bude zastavovat: Lipno nad Vltavou, Frymburk, Dolní Vltavice, Černá v Pošumaví, Horní Planá. Nová loď popluje po tzv. severním okruhu mezi Horní Planou, Dolní Vltavicí a Černou v Pošumaví. Adalbert Stifter bude mít hlavní zastávky v Lipně, Frymburku a Dolní Vltavici. Třetí loď Vltava bude tyto dva okruhy propojovat. „Počítáme i s dopravou turistů a jízdních kol oběma směry přes celou lipenskou přehradu. Cestující budou mít možnost přestupovat mezi jednotlivými loděmi. Chceme více spolupracovat s ubytovacími zařízeními, například s novým rekreačním resortem Lakeside-Village u Frymburku, máme připravené slevy pro návštěvníky Lipenska a chceme rozšířit spolupráci s Turistickým spolkem Lipenska,“ uvedl manažer společnosti Karel Andrle.

Vložil: Kamil Fára