Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na vlastní kůži. Zvýšená hygiena v železničních vozech je zatím jen na papíře. A panika kolem koronaviru ve vlacích a autobusech?

18.03.2020
Na vlastní kůži. Zvýšená hygiena v železničních vozech je zatím jen na papíře. A panika kolem koronaviru ve vlacích a autobusech?

Foto: René Flášar (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: K řidiči se nedostanete, je za páskou

Panika kolem nemoci COVID-19, lidově nazývané koronavirus, postihla prakticky všechny oblasti našeho života. Česká republika se ocitla v karanténě, do dopravních prostředků mohou cestující většinou nastupovat pouze s rouškami či šátky přes obličeje.

Do autobusů veřejné dopravy se nesmí nastupovat předními dveřmi, řidiči jsou od cestujících odděleni páskou se zákazem vstupu, která je umístěna za druhými či třetími sedačkami. Autobusy údajně prochází pravidelnou hygienou. „Dvakrát denně vytřu celý autobus savem, speciálním desinfekčním prostředkem otírám i madla dveří,“ popisuje přijatá opatření jeden z řidičů jezdící výluku na vlakové trati z Prahy do Tanvaldu.

 

Liduprázdné Hlavní nádraží v Praze

Pozor na klimatizace?

V mnohem horší situaci se ocitli ale pracovníci vlakových doprovodů, tedy průvodčí. Ti se musí přímo pohybovat mezi cestujícími, z nichž může být každý nositelem nebezpečného viru.  Dopravci se v tiskových prohlášeních chlubí, jaká zavedli opatření pro eliminování rizik. Na konkrétní otázky ohledně dezinfekce klimatizace, která může být jedním z hlavních šiřitelů koronavirové infekce, ale Krajským listům.cz neodpověděl ani jeden z hlavních železničních dopravců. Sám náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula přitom v jednom z rozhovorů pro média přiznal, že on osobně považuje klimatizace za jedno z největších nebezpečí při šíření jakékoliv virové nákazy.

 

Klimatizace může být v dopravních prostředcích jedním z hlavních šiřitelů koronaviru, foto Facebook

Vše vyřeší dezinfekce a samolepka

Jaká je ale skutečnost v železničních dopravních prostředcích? Nejspíš úplně jiná, než jak je deklarováno. Relativně nejlépe jsou na tom vlakvedoucí a průvodčí Českých drah, kteří byli zbaveni povinnosti přímé kontroly jízdních dokladů ve vlacích. Ani oni ale do úterního rána nebyli vybaveni bezpečnostními rouškami. Jedinou výbavou, která jim byla přidělena, tak byla malá lahvička dezinfekčního gelu, vitamín C a samolepka biologické nebezpečí, kterou mají případně vylepit na kupé, do kterého by separovali cestujícího s příznaky koronaviru.

 

A jaké rady doporučují při cestování odborníci?

  • Snažte se cestovat ve vozech které jsou dobře větratelné a pokud možno nejsou klimatizované. Případně požádejte o vypnutí klimatizačního zařízení.
  • Vybírejte kupé nebo velkoprostorové vozy, kde je menší počet cestujících
  • Noste při sobě dezinfekční gel či ubrousky, kterými si otřete stolek a případně i své místo k sezení
  • Pokud sedíte v kupé, pravidelně větrejte
  • Pokud je vás ve voze více, používejte ochrannou roušku nebo šátek.

 

Průvodčí dezinfikovali vlaky vlastními prostředky

V ještě horší situaci se ocitli zaměstnanci některých soukromých dopravců, po kterých bylo ještě v pondělí večer vyžadováno prodávání jízdenek cestujícím přímo ve vlacích. Průvodčí přitom nebyli vybaveni rouškami ani rukavicemi. Stejně tak nedocházelo ke slibovanému zvýšenému úklidu a dezinfekci vlaků. Právě naopak. „Na vlacích nám chyběly jakékoliv dezinfekční prostředky, kterými bychom mohli eliminovat riziko nákazy. Někteří z nás si proto dezinfekci sehnali na svoje náklady, aby alespoň otírali kliky nástupních dveří,“ říká pod podmínkou anonymity jeden ze zaměstnanců soukromé dopravní společnosti, která provozuje dopravu na několika regionálních i rychlíkových tratích.

 

České dráhy informují, že vlakový personál až do odvolání neprodává jízdní doklady. A do odvolání jsou zrušeny následující služby ve stanicích: úschova zavazadel ve stanicích, půjčovny kol ČD Bike, čekárny ČD Lounge (na snímku), směnárny ČD, prodej zboží u pokladních přepážek. Ani ve vlaku se nenajíte, ve vlacích jsou zrušeny cateringové služby ČD Minibar, ČD Restaurant a prémiové a bonusové služby 

Odmítli nařízení zaměstnavatele

On, i řada jeho kolegů proto neuposlechli, s odvoláním na zákoník práce, který říká, že zaměstnanec nemusí vykonat nařízenou práci, pokud ohrožuje jeho zdraví nebo život, nařízení svého zaměstnavatele a jízdenky cestujícím ve vlaku nevydávali. „Zatím je to bez následků a pevně věřím, že to takto i zůstane, situace je mimořádná a myslím, že všem by nám mělo jít o stejnou věc, zajištění co největšího bezpečí pro cestující i zaměstnance,“ dodává průvodčí soukromé železniční společnosti.

Vložil: René Flášar