Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I po 70 letech jsou místa z legendárního Měsíce nad řekou lehce k poznání. Nostalgie se vším všudy. Filmové stopy

01.02.2020
I po 70 letech jsou místa z legendárního Měsíce nad řekou lehce k poznání.  Nostalgie se vším všudy. Filmové stopy

Foto: ČT a René Flášar (snímky ve fotogalerii)

Popisek: Proslavené okno, odkud Dana Medřická a Eduard Cupák sledovali měsíc nad řekou Otavou, která protéká Pískem

FOTOGALERIE Jihočeský Písek, místo natáčení jednoho z nezapomenutelných filmů 50. let minulého století Měsíc nad řekou. Režiséru Václavu Krškovi se podařilo natočit i přes pohnutou dobu zcela apolitické dílo, vykreslující ideály mládí střetávající se s realitou obyčejného života. Nostalgický příběh, natočený podle stejnojmenné hry Fráni Šrámka, zachycuje a konfrontuje pohled na svět mladé a stárnoucí generace.

Film popisuje klidný život Jana Hlubiny, který žije se ženou a dcerou Slávkou v domku s výhledem na romantickou řeku. Hlubina byl kdysi nejlepším a nejnadanějším studentem gymnázia. Po maturitě však onemocněl, musel se proto vzdát mladistvých plánů a věnovat se všední práci v papírnictví, které mu zřídila jeho žena.

 

 mesic nad rekou

Písecké gymnázium a Roškotovi - Jiří Plachý st. a Eduard Cupák

Abiturientský sjezd 

Neklid do jeho rodiny vnese abiturientský sjezd, na který přijíždí také Hlubinův dávný nejlepší přítel Roškot v doprovodu svého syna Vilíka. Večer se Hlubinovi s Roškotem vydají na slavnostní setkání s bývalými spolužáky. „A zatímco před nimi Hlubina před spolužáky přiznává rezignaci a zároveň opěvuje krásu věčné vzpomínky na mládí, setká se Vilík v bytě Hlubinových s o sedm let starší Slávkou. V sugestivním kouzlu letního večera zalitého měsíční září prožívají oba mladí lidé chvíle sblížení. Slávka však nedovolí ani sobě a ani Vilíkovi, aby podlehli probouzejícímu se citu. Zásluhou Slávky se pak všichni nad ránem rozcházejí zmoudřelí a smíření,“ popisují děj filmu na filmovyprehled.cz.

„Nazval jsem Měsíc nad řekou původně komedií; když jsem však tenkrát chodil na zkoušky, čím dál tím víc jsem viděl, že je to vlastně smutná záležitost, hlavně Slávka. Tak jsem se pokoušel Kvapilovi ještě trochu smutku navíc do hry vpašovat,“ vzpomínal Fráňa Šrámek po letech na premiéru Měsíce nad řekou, která se odehrála v pražském vinohradském divadle roku 1922. Snad právě pro spojení opravdového lyrismu a citovosti s jemným humorným nadhledem a životní skepsí se Měsíc nad řekou stal nejuváděnější autorovou hrou, dodává ČRo. Dal jí atmosféru horké letní noci, kdy nad lidskými osudy dostává moc kouzelný měsíc plující nad řekou. Setkání dvou bývalých spolužáků z gymnázia Jana Hlubiny a Josefa Roškota a jejich dětí Slávky a Vilíka využil Šrámek k básnické úvaze na téma mládí a stáří, iluze a skutečnost, umělecké ambice a životní nároky všedního dne.

Excelentní herci: Štěpánek, Baldová, Medřická...

„Dominantní složkou kongeniálního Krškova filmu jsou herecké výkony. Hlubina, starý pán s mladistvými ideály, přesný Zdeněk Štěpánek (i když je poznat, že by mu spíše slušel orel v letu, než s ustřiženými křidélky). Roškot má v sobě více furiantství i sentimentu, Jiří Plachý st. i na malé ploše dokládá, jak výjimečným hercem byl. Zdeňka Baldová dovršila galerii filmových maminek, paní Hlubinová svou starostlivostí a obětavostí vyjadřuje to, co mohly prvorepublikové role jen naznačit. Šrámkovým zosobněním je Slávka, která si náhle uvědomuje ztracené mládí, právě v této scéně nejpřesvědčivější Dana Medřická, silně citová a přitom nohama na zemi. Šrámkovsko lyrický Eduard Cupák přesně ve službách textu i námětu jako svorník mezi generacemi," dokonale popsal brilantní, dodnes platné herecké výkony komentář na CSFD.cz. 

 

Hlubinovi: Zdeňka Baldová, Dana Medřická a Zdeněk Štěpánek 

Kdyby herci žili, místa natáčení by lehce poznali

Po téměř sedmdesáti letech se tak dnes vydáme do Písku, abychom zjistili, jak moc se proměnila místa, ve kterých se film před šedesáti osmi lety natáčel. Vzhledem k tomu, že město Písek je ve své staré části památkově chráněné a pečlivě se stará o odkaz svých předků, je řada míst téměř ve stejném stavu, jako v době natáčení filmu.

Vložil: René Flášar

Galerie