Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odložil mačetu a uvázal kravatu… Stezka údolím Lužnice se dostala na prestižní evropský turistický seznam

06.12.2019
Odložil mačetu a uvázal kravatu… Stezka údolím Lužnice se dostala na prestižní evropský turistický seznam

Foto: Petr Mareš

Popisek: Stezka údolím Lužnice odkrývá nádherné pohledy na řeku

VIDEO, FOTOGALERIE Pěší Stezka údolím Lužnice, z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni do Týna nad Vltavou, se stala díky turistické oblasti Toulava první dálkovou pěší trasou, která je zařazena na seznam nejlepších stezek v Evropě. Co to znamená a co to obnáší? „Celých 55 kilometrů jsem prošel s mačetou,“ řekl nám Jan Sochor z OPS Toulava. „Práce teď ale teprve začíná,“ dodal. Toulava má tedy jako první u nás pěší stezku na prestižním evropském seznamu. A co je probůh Toulava? Na vše nám postupně pan Sochor odpověděl.

O co přesně jde? Toulava s Klubem českých turistů (KČT) totiž připravila trasu pod názvem ´Stezka údolím Lužnice Toulavou´ tak, aby jí byla udělena značka ´Leading Quality Trails Best of Europe´, což v překladu znamená ´Stezky špičkové kvality, nejlepší v Evropě´. V současnosti je v Evropě mimochodem 19 takových tras, a to především v Německu, Řecku, či Rakousku. Značku uděluje Evropská asociace turistických klubů – tedy jakýsi spolek klubů turistů z jednotlivých evropských zemí.

Stálo to 600 tisíc, na co ty peníze šly?

Projekt si vyžádal investici 600 tisíc korun, z čehož 480 tisíc tvořila dotace od Jihočeského kraje. „Musím se přiznat, že jsem už na podobné stezce byl v Německu před mnoha lety a říkal jsem si, jak asi bude dlouho trvat, než se dočkáme i v České republice. A podívejte, my ji teď otevíráme právě u nás v jižních Čechách. To je něco úžasného. A to obzvlášť v dnešní době, kdy si začínáme uvědomovat, jak blahodárný vliv má kvalitní využití volného času pro naše zdraví. Všem, kteří se na výlet kolem Lužnice vydají, přeji co nejlepší zážitky,“ uvedl náměstek hejtmanky Zdeněk Dvořák.

 

Aby totiž stezka mohla evropské označení získat, musí splňovat řadu náležitostí, které zaručí turistům patřičnou kvalitu. A to především – většina trasy jde mimo asfaltové povrchy přírodními pěšinami (80 % musí být mimo asfalt, beton či dlažbu), po celé délce nabízí přírodní a další atraktivity, člověk tu najde informační cedule, kde se najíst a napít, kde přespat, a také má možnost nechat si převézt svá zavazadla do místa, kde bude nocovat. Nesmějí chybět informační panely o zajímavostech přírodních i historických. Na konci i začátku etapy pak musí být dostupná veřejná doprava, nebo kontakt na taxislužbu A to vše do jednoho kilometru od stezky.

 

600 tisíc není málo, ale není ani málo toho, co musí stezka splňovat. „Napřed se musel zmapovat terén, každý metr, co je třeba udělat. Celou stezku prošli tedy školení členové Klubu českých turistů, zde byla první investice. Každý úsek se musel obodovat, tak vznikl plán, co je třeba udělat, co je třeba doplnit. Například, abychom splnili podmínku 80 procent mimo asfalt, museli jsme 12 kilometrů stezky přesunout jinam. Kde bylo nebezpečí bahna při deštích, dávali jsme hatě – to je dřevěný chodník, který zpevňuje terén. Přes potoky se musely stavět mostky. Také bylo třeba aktualizovat nebo nově umístit informační cedule,“ vysvětlil Jan Sochor s tím, že neměli moc peněz, ale právě naopak. „A když došly peníze, nenajaly jsme již firmy, ale udělali to sami,“ dodal pan Sochor s tím, že on osobně prošel celou stezku na samém počátku s mačetou. Když jsme naléhali, přiznal, že nebyla drahá, stála prý pár stovek a proplatit si ji nenechal. „Ta se ještě bude hodit,“ dodal.

Slavnostní předání certifikátu proběhlo 4. prosince v Táboře, Toulava stezku oficiálně otevře na jaře roku 2020. V praxi to znamenalo, že do Tábora prezident Evropské asociace turistických klubů, který sídlí v Kasselu v Německu, Srb Boris Mičič. Na starost ho dostal právě pan Sochor, který s ním prošel čtyři kilometry stezky. Bohužel, selfíčko si neudělal, tak máme jen oficiální foto Jihočeského kraje. Na něm certifikát z rukou Borise Mičiče přebírá ředitelka Toulavy Štěpánka Barešová, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Zdeněk Dvořák a generální sekretář Klubu českých turistů Petr Hrubec za účasti starostů měst Tábor, Bechyně, Planá nad Lužnicí, Týn nad Vltavou, městyse Stádlec a obce Dobronice u Bechyně, zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Czechtourism, JCCR a dalších hostů

Turistické UNESCO

„Je to vlastně takové turistické UNESCO. Zkušenosti ze zahraničí přitom ukazují, že právě taková nabídka je nástroj, jak nalákat do regionu turisty, kteří v něm zůstanou delší dobu, nepřehlcují zavedená turistická centra, utratí tam peníze a především prodlouží turistickou sezónu na méně exponované jarní a podzimní měsíce,“ vysvětlil obecně význam právě získaného evropského certifikátu Jan Sochor.

Jan Sochor hledí do budoucnosti plné milých, ohleduplných turistů?😊

 

Na co se tedy mohou turisté těšit? Na 55 km dlouhou pěší trasu, která je rozdělena do čtyř denních etap. A to Planá - Tábor, Tábor - Bečice-Lužničanka, Bečice-Lužničanka - Bechyně, Bechyně - Týn nad Vltavou. Na trase leží historická města Tábor a Bechyně, zříceniny Příběnice a Dobronice, Stádlecký řetězový most, zámek Koloděje nad Lužnicí, ale především překrásné hluboké údolí Lužnice. Stezka se vine kolem skalních stěn i tunelem ve skále, po starých cestách, které KČT s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899, kolem mlýnů a peřejí. Stezka je vedena po stávajícím značení KČT, které se kvůli certifikaci v některých místech muselo upravit a přeložit na jiné cesty. Celou trasou provázejí také informační cedule o zajímavostech kolem řeky (těch je celkem 18), jejichž součástí je i vědomostní kvíz, aby spolu turisté mohli během cesty soutěžit. Duchovním průvodcem na stezce se potom stal spisovatel Zdeněk Šmíd (1937-2011), autor legendární vodácké knížky Proč bychom se netopili, jehož poetické citáty z knihy ´Lužnice-putování s řekou´ provázejí turisty po celé trase. Všechny trasy najdete ZDE.

 

Co je to ta Toulava?

Tak to je zajímavé. Toulava je totiž smyšlený region, který vznikl velmi nedávno, v roce 2013. Tehdy jeho základy položily svazky obcí a podnikatelé v cestovním ruchu. V lidštině to znamená, že se sešli starostové obcí a majitelé místních hospod a penziónků a podumali, jak by nádhernou krajinu na pomezí jižních a středních Čech kolem měst Tábor, Bechyně, Milevsko, Soběslav, Sedlec-Prčice a Sedlčany se svou slavnou historií a množstvím památek, romantickými zákoutími i nepoznamenanou zachovalou přírodou zviditelnili a přilákali do ní více turistů.

Aby mohli podnikat takové špumprnágle, jako je právě získaný evropský certifikát pro stezku kolem Lužnice, potřebovali vytvořit nějakou ´střechu´. Nějakou organizaci, která může na tomto pracovat a jednat za všechny. Vznikla tedy ´Toulava´, dnes již oficiální turistická oblast na pomezí jižních a středních Čech. Rozprostírá se v širokém okolí města Tábor, které je jejím centrem ( a kde OPS Toulava sídlí), od Sedlčanska po Bechyňsko a Soběslavsko, od Milevska přes Jistebnicko po Mladovožicko. Hrdě leží mezi zelenými vrchy střídajícími údolí řek a svažujícími se až k blatským mokřinám, mezi městečky a malebnými vískami. Pikantní je, že jméno vymyslel pan Luboš Mudra z Votic, ale Votice se do regionu nepřidaly, neboť jsou v sousední ´oblasti blanických rytířů´.

 

Toulava pokrývá oblast o rozloze přes 2000 km2, má 155 obcí, 11 hradů a zřícenin, 18 rozhleden a věží, 7 přírodních parků, 8 národních kulturních památek, 15 památkově chráněných měst a vesnic, přes 1000 km cyklo a turistických tras, přes 200 km naučných stezek a 150 km běžeckých tras, k tomu přes 30 muzeí, 4 zpřístupněné zámky, 2 golfová hřiště, 5 pivovarů a jednu zoo. V Toulavě najdete i lázně, regionální produkty a gastrozážitky, tradice v podobě festivalů i staročeského skanzenu, přírodní koupání v Lužnici, Vltavě a četných rybnících a lomech, jedinou jihočeskou jeskyni i adrenalin v lanovém parku a dalších atrakcích a atrakce pro děti jako je muzeum čokolády, lega, zážitkový park a středověký skanzen.

 

A proč pan Sochor soudí, že práce převzetím certifikátu nekončí, ale právě začíná? Právě proto, že se musí odteď stezka ustavičně propagovat, zapojit všechny hospody a penziónky v okolí, musí se také udržovat, aby vysoká kvalita stezky zůstala… A proto my píšeme, že pan Sochor odložil mačetu, neboť nyní bude jeho práce produktového manažera Toulavy (tato OPS je dvoučlenná, abyste si nemysleli bůhvíco 😊) spočívat více ve vyjednávání s hoteliéry a restauratéry: „Budeme připravovat různé nabídky pro rodiny s dětmi, seniory apod. ve spolupráci s místními podnikateli, městy a obcemi; prostě jak co nejzajímavěji trávit čas na stezce a v jejím okolí,“ zakončil Jan Sochor. Ono, nic není zadarmo, ostatně ani ten certifikát. Ten stál 80 tisíc Kč, jak nám pan Sochor prozradil, a je na tři roky.

Vložil: Markéta Vančová