Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez celebrit, nikomu ale nechybí. V sobotu vypukne v supermarketech podzimní Sbírka potravin. Jsou tu totiž děti, které si mohou na dobrou snídani jen hrát

19.11.2019
Bez celebrit, nikomu ale nechybí. V sobotu vypukne v supermarketech podzimní Sbírka potravin. Jsou tu totiž děti, které si mohou na dobrou snídani jen hrát

Foto: Sbírka potravin

Popisek: Buď na nákupu, ale lze i online... Každý bychom měli darovat podle svých možností - Krajské listy se přesvědčily, že potraviny a drogérie opravdu jdou potřebným

Všech patnáct hypermarketů Globus se zapojí do letošní podzimní Sbírky potravin, která proběhne v sobotu 23. listopadu. Globus je nejdéle fungujícím partnerem sbírek a letošní akci podpoří speciální akční nabídkou, platnou jen v den sbírky a pro vybrané trvanlivé potraviny nebo drogerii. Veřejné sbírce předchází i zaměstnanecká sbírka Globusu… Globus ale není sám, kdo dá víc, vycajchnovalo se letos i Tesco. Chvála ale patří všem, kdo se do akce zapojili. A to jsou všichni velcí hráči na trhu.

Co to vůbec je za akci? Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. Organizují ji ve všech krajích potravinové banky, Česká federace potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti, se sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE a Slezská diakonie a obchodními řetězci Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, ROSSMANN, Tesco a Rohlik.cz. Hlavním přepravním partnerem je Raben Logistics Czech.

Porazíme jarní rekord?

Jestli vás z toho výčtu rozbolela hlava, přidáme pár ´normálnějších´ informací. Tak třeba, že letos v jarním kole lidé darovali 235 tun zboží. V sobotu 18. května se podařilo vybrat celkem 212 tun potravin a 23 tun drogistického zboží. Sbírka, která se od letoška koná již dvakrát ročně (kromě jara - právě tehdy se v hojné míře účastnily celebrity - i na podzim), je jednou z největších charitativních akcí, do které jsou zapojeny po celé České republice přes tři tisíce dobrovolníků, dále pak zaměstnanci prodejen, neziskových organizací a další. „Všem jim patří velké poděkování za obětavost a nasazení. Díky nim se povedlo vybrat přes 423 000 porcí jídla pro lidi v nouzi,“ řekla k tomu na jaře Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Nezapomeňte, v sobotu...

Zatím vede Praha

Pomoc je zaměřena zejména na seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované či lidi bez domova a v nouzi a pokrývá celou Českou republiku. Největší upotřebení naleznou konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie. Ještě je zajímavé dodat, že v jarním kole Sbírky potravin nejvíce darovali lidé v Praze a ve Středočeském kraji, následovaly Jihomoravský a Jihočeský kraj. „Sbírka potravin je projevem solidarity s těmi, kterým nezbývá dostatek prostředků na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží. Přestože Česko patří k zemím s nejnižším podílem osob ohrožených sociálním vyloučením, stále u nás žije 1,5 milionu občanů pod hranicí chudoby. A právě těm Sbírka potravin pomáhá,“ zdůraznila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

 

Jak přispět?

Najděte si na mapě nejbližší obchod (v jihočeském kraji najdete 46 míst / obchodů, kde můžete přispět, podívejte se ZDE), ke svému nákupu přidejte trvanlivé potraviny či drogerii a za pokladnami je předejte dobrovolníkům. Ale pomoci můžete i z pohodlí svého domova online – zapojil se i Rohlik.cz a iTesco. Pomáhat lze ale i v těchto řetězcích: Albert, Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny, ROSSMANN.

 

Globus: Trvanlivé potraviny a drogerie pro Sbírku potravin levněji

Hypermarkety Globus usnadní výběr zboží pro podzimní Sbírku potravin viditelným označením a v den konání jej zákazníci pořídí o 20 procent levněji. „Věnovat potraviny a drogerii mohou zákazníci samozřejmě dle svého uvážení. Mají možnost ale zvolit i vytipované zboží. Pro letošní podzimní sbírku jsme znovu připravili doporučený sortiment trvanlivých potravin a drogerie s dvacetiprocentní slevou,“ řekla Rita Gabrielová, vedoucí korporátní komunikace hypermarketů Globus. Zákazníci hypermarketů Globus jsou v podpoře Potravinové sbírky rekordmany. Jen loni na podzim věnovali potřebným lidem skrze nákup přes 40 tun potravin a 4,5 tuny drogerie. Nejvíc zboží v rámci celé sbírky putovalo do potravinových bank loni na podzim z Globusu v Čakovicích, 7,82 tun, a na Zličíně, 5,43 tun.

Sobotní veřejné sbírce předchází ještě zaměstnanecká sbírka Globusu, kterou společnost vyhlašuje v týdnu od pondělí 18. listopadu jako další potravinovou podporu pro potřebné. Někteří zaměstnanci se navíc zapojují i v sobotu 23. listopadu, kdy tvoří jeden tým s dobrovolníky z regionálních potravinových bank. „Už teď bychom rádi poděkovali našim zaměstnancům za obětavost a za štědrost, se kterou při sbírce pomáhají nebo pro sbírku nakupují,“ doplňuje Rita Gabrielová.

Cesta darovaných potravin je krátká. Darující pomáhá přímo ve svém regionu. Podívejte se na videa:

 

 

Co nakoupit?

Nejvíce pomůžete nákupem základních trvanlivých potravin a drogerie. Těchto produktů je v potravinových bankách stále nedostatek. Jde o konzervy, dětskou výživu, polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny, základní a dětská drogerie… Podívejte se na takzvaný nákupní seznam.

 

Tesco přidává peníze v hotovosti

„Letos se do sbírky zapojí 100 obchodů Tesco po celé republice,“ napsal nám Václav Koukolíček z firmy. „Tesco každoročně navyšuje dar svých zákazníků o 20% v hotovosti. Tyto finanční prostředky pak předává přímo Federaci potravinových bank. Darovat lze i prostřednictví služby Tesco online nákupy a běží od středy 20.11. do úterý 3.12., pro zákazníky jsou předpřipravené balíčky potravin, které připojí jen ke svému běžnému nákupu,“ dodal. Minulý rok toto navýšení činilo úctyhodných 640 000 Kč. A samotné Tesco v uplynulém roce darovalo potravinovým bankám přes 1 125 tun potravin, což představuje přes 2,5 milionů porcí jídla pro lidi v nouzi.

Chcete darovat z pohodlí domova?

Věnujte jídlo potřebným i přes Tesco Online nákupy. Abyste mohli pomoct těm, kteří to nejvíce potřebují, nemusíte během Sbírky potravin chodit do obchodů. Přispět můžete i přes Tesco Online nákupy a bude to stejně jednoduché, jako služba samotná. Balíčky pomoci jsou speciální balíčky potravin, které sestavilo Tesco společně s Českou federací potravinových bank na základě aktuálních potřeb charitativních organizací a jejich klientů. Tesco nabízí tyto balíčky: Základní balíček pomoci, velký balíček pomoci, balíček pomoci do domácnosti, balíček pomoci pro rodiče samoživitele, balíček pomoci pro rodiny v nouzi a balíček pomoci pro znevýhodněné seniory. Prostřednictvím Tesco Online nákupy můžete pomáhat v těchto městech: Praha, Brno, Ostrava, Mladá Boleslav, Kladno, Kolín, Hradec Králové, Pardubice, Liberec, Jablonec nad Nisou, Plzeň, Břeclav, Hodonín a Benešov. 

Zapojit se do Sbírky potravin můžete i na Rohlíku.cz, ten má ale rozvoz potravin jen v Brně, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Kladně, Kralupech nad Vltavou, Liberci, Mníšku pod Brdy, Olomouci, Pardubicích, Plzni, Praze, Slaném a ve Vyškově. Od 20. listopadu do 3. prosince můžete u nich zakoupit charitativní balíčky. Na Rohlíku si můžete vybrat z pěti balíčků, kterými nejen uděláte radost, ale především zajistíte to nejpotřebnější pro důstojný život.

 

Základní potravinová a drogistická pomoc v balíčku je v hodnotě 500 Kč. Balíček Základní potravinová pomoc obsahuje trvanlivé potraviny pro přípravu jednoduchých a sytých jídel. Tedy těstoviny, mouku, rýži, čočku, olej a masové konzervy. Balíček Základní hygiena obsahuje hygienické potřeby, jako vložky, mýdlo, šampón, zubní pasta, zubní kartáček a toaletní papír. Balíček Čistá domácnost obsahuje základní čisticí prostředky pro udržení hygieny v domácnostech, ústavech, dětských domovech nebo pečovacích zařízeních. Obsahuje prací prášek, prostředek na mytí nádobí a univerzální dezinfekci. Balíček Voňavé miminko obsahuje základní hygienické potřeby pro nejmenší děti. Spadají do něj plenky, vlhčené ubrousky, krém na opruzeniny, olejíček a mýdlo. Vše následně poputuje do Klokánků, azylových domovů, charit a dobročinných organizací, které se starají o maminky samoživitelky, sociálně slabé rodiny a opuštěná miminka. Balíček Plné bříško pro miminko (jediný v ceně 300 Kč) obsahuje základní výživu pro kojence a malé děti. Patří do něj mléčná kojenecká výživa, ovocná přesnídávka a nemléčná kaše. Tyto potraviny pomohou těm nejmenším v dětských a azylových domovech, v Klokáncích a v nekompletních či sociálně slabých rodinách.

Vložil: Markéta Vančová