Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez celebrit, nikomu ale nechybí. V sobotu vypukne v supermarketech podzimní Sbírka potravin. Jsou tu totiž děti, které si mohou na dobrou snídani jen hrát

19.11.2019
Bez celebrit, nikomu ale nechybí. V sobotu vypukne v supermarketech podzimní Sbírka potravin. Jsou tu totiž děti, které si mohou na dobrou snídani jen hrát

Autor: Sbírka potravin

Popisek: Buď na nákupu, ale lze i online... Každý bychom měli darovat podle svých možností - Krajské listy se přesvědčily, že potraviny a drogérie opravdu jdou potřebným

Všech patnáct hypermarketů Globus se zapojí do letošní podzimní Sbírky potravin, která proběhne v sobotu 23. listopadu. Globus je nejdéle fungujícím partnerem sbírek a letošní akci podpoří speciální akční nabídkou, platnou jen v den sbírky a pro vybrané trvanlivé potraviny nebo drogerii. Veřejné sbírce předchází i zaměstnanecká sbírka Globusu… Globus ale není sám, kdo dá víc, vycajchnovalo se letos i Tesco. Chvála ale patří všem, kdo se do akce zapojili. A to jsou všichni velcí hráči na trhu.

Co to vůbec je za akci? Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. Organizují ji ve všech krajích potravinové banky, Česká federace potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti, se sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE a Slezská diakonie a obchodními řetězci Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, ROSSMANN, Tesco a Rohlik.cz. Hlavním přepravním partnerem je Raben Logistics Czech.

Porazíme jarní rekord?

Jestli vás z toho výčtu rozbolela hlava, přidáme pár ´normálnějších´ informací. Tak třeba, že letos v jarním kole lidé darovali 235 tun zboží. V sobotu 18. května se podařilo vybrat celkem 212 tun potravin a 23 tun drogistického zboží. Sbírka, která se od letoška koná již dvakrát ročně (kromě jara - právě tehdy se v hojné míře účastnily celebrity - i na podzim), je jednou z největších charitativních akcí, do které jsou zapojeny po celé České republice přes tři tisíce dobrovolníků, dále pak zaměstnanci prodejen, neziskových organizací a další. „Všem jim patří velké poděkování za obětavost a nasazení. Díky nim se povedlo vybrat přes 423 000 porcí jídla pro lidi v nouzi,“ řekla k tomu na jaře Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Nezapomeňte, v sobotu...

Zatím vede Praha

Pomoc je zaměřena zejména na seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované či lidi bez domova a v nouzi a pokrývá celou Českou republiku. Největší upotřebení naleznou konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie. Ještě je zajímavé dodat, že v jarním kole Sbírky potravin nejvíce darovali lidé v Praze a ve Středočeském kraji, následovaly Jihomoravský a Jihočeský kraj. „Sbírka potravin je projevem solidarity s těmi, kterým nezbývá dostatek prostředků na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží. Přestože Česko patří k zemím s nejnižším podílem osob ohrožených sociálním vyloučením, stále u nás žije 1,5 milionu občanů pod hranicí chudoby. A právě těm Sbírka potravin pomáhá,“ zdůraznila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

 

Jak přispět?

Najděte si na mapě nejbližší obchod (v jihočeském kraji najdete 46 míst / obchodů, kde můžete přispět, podívejte se ZDE), ke svému nákupu přidejte trvanlivé potraviny či drogerii a za pokladnami je předejte dobrovolníkům. Ale pomoci můžete i z pohodlí svého domova online – zapojil se i Rohlik.cz a iTesco. Pomáhat lze ale i v těchto řetězcích: Albert, Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny, ROSSMANN.

 

Globus: Trvanlivé potraviny a drogerie pro Sbírku potravin levněji

Hypermarkety Globus usnadní výběr zboží pro podzimní Sbírku potravin viditelným označením a v den konání jej zákazníci pořídí o 20 procent levněji. „Věnovat potraviny a drogerii mohou zákazníci samozřejmě dle svého uvážení. Mají možnost ale zvolit i vytipované zboží. Pro letošní podzimní sbírku jsme znovu připravili doporučený sortiment trvanlivých potravin a drogerie s dvacetiprocentní slevou,“ řekla Rita Gabrielová, vedoucí korporátní komunikace hypermarketů Globus. Zákazníci hypermarketů Globus jsou v podpoře Potravinové sbírky rekordmany. Jen loni na podzim věnovali potřebným lidem skrze nákup přes 40 tun potravin a 4,5 tuny drogerie. Nejvíc zboží v rámci celé sbírky putovalo do potravinových bank loni na podzim z Globusu v Čakovicích, 7,82 tun, a na Zličíně, 5,43 tun.

Sobotní veřejné sbírce předchází ještě zaměstnanecká sbírka Globusu, kterou společnost vyhlašuje v týdnu od pondělí 18. listopadu jako další potravinovou podporu pro potřebné. Někteří zaměstnanci se navíc zapojují i v sobotu 23. listopadu, kdy tvoří jeden tým s dobrovolníky z regionálních potravinových bank. „Už teď bychom rádi poděkovali našim zaměstnancům za obětavost a za štědrost, se kterou při sbírce pomáhají nebo pro sbírku nakupují,“ doplňuje Rita Gabrielová.

Cesta darovaných potravin je krátká. Darující pomáhá přímo ve svém regionu. Podívejte se na videa:

 

 

Co nakoupit?

Nejvíce pomůžete nákupem základních trvanlivých potravin a drogerie. Těchto produktů je v potravinových bankách stále nedostatek. Jde o konzervy, dětskou výživu, polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny, základní a dětská drogerie… Podívejte se na takzvaný nákupní seznam.

 

Tesco přidává peníze v hotovosti

„Letos se do sbírky zapojí 100 obchodů Tesco po celé republice,“ napsal nám Václav Koukolíček z firmy. „Tesco každoročně navyšuje dar svých zákazníků o 20% v hotovosti. Tyto finanční prostředky pak předává přímo Federaci potravinových bank. Darovat lze i prostřednictví služby Tesco online nákupy a běží od středy 20.11. do úterý 3.12., pro zákazníky jsou předpřipravené balíčky potravin, které připojí jen ke svému běžnému nákupu,“ dodal. Minulý rok toto navýšení činilo úctyhodných 640 000 Kč. A samotné Tesco v uplynulém roce darovalo potravinovým bankám přes 1 125 tun potravin, což představuje přes 2,5 milionů porcí jídla pro lidi v nouzi.

Chcete darovat z pohodlí domova?

Věnujte jídlo potřebným i přes Tesco Online nákupy. Abyste mohli pomoct těm, kteří to nejvíce potřebují, nemusíte během Sbírky potravin chodit do obchodů. Přispět můžete i přes Tesco Online nákupy a bude to stejně jednoduché, jako služba samotná. Balíčky pomoci jsou speciální balíčky potravin, které sestavilo Tesco společně s Českou federací potravinových bank na základě aktuálních potřeb charitativních organizací a jejich klientů. Tesco nabízí tyto balíčky: Základní balíček pomoci, velký balíček pomoci, balíček pomoci do domácnosti, balíček pomoci pro rodiče samoživitele, balíček pomoci pro rodiny v nouzi a balíček pomoci pro znevýhodněné seniory. Prostřednictvím Tesco Online nákupy můžete pomáhat v těchto městech: Praha, Brno, Ostrava, Mladá Boleslav, Kladno, Kolín, Hradec Králové, Pardubice, Liberec, Jablonec nad Nisou, Plzeň, Břeclav, Hodonín a Benešov. 

Zapojit se do Sbírky potravin můžete i na Rohlíku.cz, ten má ale rozvoz potravin jen v Brně, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Kladně, Kralupech nad Vltavou, Liberci, Mníšku pod Brdy, Olomouci, Pardubicích, Plzni, Praze, Slaném a ve Vyškově. Od 20. listopadu do 3. prosince můžete u nich zakoupit charitativní balíčky. Na Rohlíku si můžete vybrat z pěti balíčků, kterými nejen uděláte radost, ale především zajistíte to nejpotřebnější pro důstojný život.

 

Základní potravinová a drogistická pomoc v balíčku je v hodnotě 500 Kč. Balíček Základní potravinová pomoc obsahuje trvanlivé potraviny pro přípravu jednoduchých a sytých jídel. Tedy těstoviny, mouku, rýži, čočku, olej a masové konzervy. Balíček Základní hygiena obsahuje hygienické potřeby, jako vložky, mýdlo, šampón, zubní pasta, zubní kartáček a toaletní papír. Balíček Čistá domácnost obsahuje základní čisticí prostředky pro udržení hygieny v domácnostech, ústavech, dětských domovech nebo pečovacích zařízeních. Obsahuje prací prášek, prostředek na mytí nádobí a univerzální dezinfekci. Balíček Voňavé miminko obsahuje základní hygienické potřeby pro nejmenší děti. Spadají do něj plenky, vlhčené ubrousky, krém na opruzeniny, olejíček a mýdlo. Vše následně poputuje do Klokánků, azylových domovů, charit a dobročinných organizací, které se starají o maminky samoživitelky, sociálně slabé rodiny a opuštěná miminka. Balíček Plné bříško pro miminko (jediný v ceně 300 Kč) obsahuje základní výživu pro kojence a malé děti. Patří do něj mléčná kojenecká výživa, ovocná přesnídávka a nemléčná kaše. Tyto potraviny pomohou těm nejmenším v dětských a azylových domovech, v Klokáncích a v nekompletních či sociálně slabých rodinách.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace