Na zámek, který si zamilovala Ema Destinnová natolik, až ho koupila. Pak utopena v dluzích zemřela. Český poutník
20.10.2019
Foto: Zámek Stráž
Popisek: Zámek ve Stráži nad Nežárkou, kterému říkala deset let Ema Destinová domov
FOTOGALERIE Na nedělní výšlap se společně vydáme do malého jihočeského městečka Stráž nad Nežárkou. Dominantou města je zdejší zámek, který se proslavil tím, že jej po dobu několika let vlastnila slavná operní pěvkyně Ema Destinnová.
Operní pěvkyně si zámku ve Stráži všimla při toulkách se svým otcem po Jižních Čechách v roce 1908. Pohled z nádvoří dolů na řeku Nežárku ji okouzlil natolik, že se sem začala vracet a posléze se rozhodla zámek odkoupit. Stalo se tak 8. března 1920. Zámek pak vlastnila až do své smrti v roce 1930. Za její éry navštívila městečko a komnaty zámku řada známých osobností z uměleckého i politického světa. Zastavil se zde i tehdejší prezident Tomáš Garique Masaryk.
Špatné hospodaření přivedlo zpěvačku do dluhů
Ema Destinnová se po skončení své pěvecké kariéry věnovala především sběru starožitností a uměleckých děl. Bohužel ale bylo zařízení interiérů zámku ve Stráži nad Nežárkou s velkou sbírkou starožitností a kuriozit Emy Destinnové většinou rozprodáno, poté, co se vinou svého a manželova špatného hospodaření dostala do velkých dluhů.
Přesto se zdejší zámek a v něm zprovozněné muzeum Emy Destinové může pochlubit nejucelenější a nejrozsáhlejší expozicí, která návštěvníky provede celým životem a dílem této významné osobnosti. Zpřístupněny jsou i místnosti, ve kterých Ema Destinnová bydlela. V roce 2011 byla navíc na zámku otevřena expozice věnovaná operní pěvkyni Jarmile Novotné – žačce a pokračovatelce Emy Destinové.
Zámek býval kdysi hradem
Historie zámku, na jehož místě stával v minulosti hrad, se začíná psát od roku 1700 po přechodu majetku do držení pánů ze Šternberka. Bývalý rytířský hrad povstal z trosek a začal se měnit v panské sídlo – na zámek. Byla snížena věž, která dostala jinou kopuli, místnosti byly barokně upraveny. V prvním patře vznikla řada nových místností. Přestavba zámku byla dokončena roku 1735.
Další z dominant malebného městečka je kostel svatého Petra a Pavla. Ten je prvně připomínán jako farní, a to v roce 1361. Jádro kostela pochází ze druhé poloviny 14. století. Kaple byla následně přistavěna v roce 1413. Současná hlavní novogotická loď s plochým stropem byla postavena na počátku 20. století. Hlavní oltář s obrazem svatého Petra a Pavla je od J. Herzoga z Plzně a byl do kostela pořízen v roce 1894.
Necitlivá oprava radnice
K historicky cenným stavbám patří také budova radnice, která byla postavena v roce 1876 na místě staré radnice. Ta byla zničena při velkém požáru, který městečko zachvátil v roce 1875, kdy kromě radnice vyhořela i velká část domů na severní straně náměstí. Vzhled radnice byl v 70. letech poškozen necitlivou opravou, kdy byla stará okna a vchodové dveře vyměněny za moderní. V budově dnes sídlí Městský úřad.
Památné domy a kašny
Na náměstí Emy Destinnové se nachází dvě historické kašny. Ty zásobovaly městečko užitkovou vodou. Byly funkční do počátku 70. let minulého století. Dnes už jsou jen ozdobou malebného náměstíčka. K památkově chráněným objektům patří také domy na Malém náměstí s čísly popisnými 35 a 36, jež byly postavené v první polovině 19. století a řadí se ke stavbám takzvaného selského baroka.
Procházka údolím řeky uklidní nervy
A pokud po těch všech historických domech a památkách zatoužíte po chvilce rozjímání, vydejte se po červené turistické značce na procházku údolím řeky Nežárky. Zdejší romantická krajina vám pomůže zklidnit pocuchanou nervovou soustavu a pochopíte, proč Ema Destinnová toto místo tolik milovala…
Vložil: René Flášar