Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Probudila mě strašlivá rána, všude suť a plameny, horko a dým. Co se stalo v Lenoře? A proč si policie zahrála na pštrosa?

17.10.2019
Probudila mě strašlivá rána, všude suť a plameny, horko a dým. Co se stalo v Lenoře? A proč si policie zahrála na pštrosa?

Foto: HZS Jihočeského kraje (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Obraz zkázy. Naštěstí mohutnou explozi, dílo jednoho agresivního, možná nemocného muže odnesl jen jeden dům; ty okolní strženy být nemusí, jak řekl statik

Stalo se to ve čtvrtek 3. 10. v brzkých ranních hodinách. Obcí Lenora na Prachaticku otřásly výbuchy. Bytový dům č. p. 31 kvůli explozi plynu přišel o dvě nosné zdi a začal hořet. O střechu nad hlavou přišlo pět rodin, jeden člověk byl nalezen mrtvý, dva muže hospitalizovali s těžkými popáleninami, dalších 7 osob s lehčími zraněními… Tato zpráva unikla málokomu, také proto, že Lenoru dobře znají všichni vodáci z celé republiky, vždyť právě zde se obvykle začíná ´jet voda´, čili sjíždět nejpopulárnější řeka Vltava.

Nejčerstvější zpráva hovoří o tom, že policie již zná totožnost mrtvého. Přesněji, to, o čem se od počátku spekulovalo, že jde zároveň buď o pachatele nebo alespoň člověka, u něhož výbuch začal, je pravda. Provedená genetická expertiza již potvrdila totožnost jediné oběti - zemřelého muže, který byl nalezen ve výbuchem zničeném domě v Lenoře. „Jednalo se o třiapadesátiletého obyvatele obce Lenora," uvedla ve středu 16. října policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová s tím, že příčiny výbuchu a požáru dosud nebyly stanoveny. V této souvislosti bylo zadáno několik znaleckých posudků a expertiz, jejichž výsledky je možné očekávat v řádu několika týdnů až měsíců.

 

Drama očima hasičů

Ve 4:08 hod. byl na Operačním a informačním středisku HZS Jihočeského kraje ohlášen výbuch a požár v bytovém domě v obci Lenora na Prachaticku. Na místo události byla vyslána profesionální jednotka ze stanice Prachatice, dobrovolná jednotka obce Lenora a Volary. Následně byl vyhlášen druhý stupeň poplachu IZS a povolány další jednotky ze stanice Vimperk, České Budějovice, Český Krumlov a jednotka obce Horní Vltavice.

Hasiči zároveň s hašením evakuovali osoby ze zasaženého objektu a přilehlých objektů. Evakuováno bylo 19 osob, přičemž 9 osob bylo zraněno, 1 osoba byla následně nalezena mrtvá. Požár byl lokalizován v 05:22 hod., likvidační práce byly ukončeny ve 20:14 hod. Místo zásahu bylo celou noc monitorováno profesionální jednotkou z Prachatic s výškovou technikou a místní dobrovolnou jednotkou s CAS 30. V průběhu dopoledne byla evakuovaným osobám poskytnuta první psychologická pomoc psychologem a členem týmu posttraumatické péče.

Jednalo se o výbuch a následný požár v 3. podlažním bytovém domě, ve kterém bylo 6 bytových jednotek. Zasažený objekt stavebně navazuje na další dva bytové domy. Přizvaný statik posoudil zasažený objekt jako silně nestabilní, proto bylo rozhodnuto o zajištění zasaženého objektu tak, aby neodpadávaly jednotlivé konstrukční části objektu na komunikaci a nedocházelo k poškození navazujícího objektu. K tomu hasiči použili těžkou techniku - pásový nakladač, UDS, nákladní automobil a pásové rypadlo… Zásah byl ukončen dne 4.10.2019 ve 13:13 hod.

 

Kováci předali 90 tisíc svému kolegovi z Lenory

Devadesát tisíc korun jako rychlou finanční pomoc v nouzi předali v pátek 11. října zástupci Odborového svazu Kovo svému kolegovi Richardu Němcovi, kterého připravila o veškerý majetek ničivá exploze bytového domu v Lenoře. Mnoho nechybělo a sedmapadesátiletý seřizovač prachatické strojírenské firmy Reinfurt – ČR přišel o život.

Zleva Pavlína Jirková, Karel Předota a obdarovaný Richard Němec, foto OS KOVO

„Probudila mě strašlivá rána, všude byla suť a plameny, strašné horko a dým. Koukal jsem ven a volal o pomoc. Obvodová stěna byla pryč. Naštěstí jsem byl sám doma, takže jediné, co jsem chtěl, bylo dostat se pryč. Pomohli mi hasiči,“ popsal první okamžiky po výbuchu Němec. Muž sice působí na první pohled klidně a vyrovnaně, zjevně se však stále potýká s emocemi a prožitým šokem. Když mluví o pomoci ostatních, má hned slzy v očích. „Děkuji. Děkuji, ani nevíte, co to pro nás znamená. Jste moc hodní. Děkuji. Moc si toho vážím. Děkuji. Nemáme nic, ani vlastní talíř. Je to obrovská pomoc,“ reagoval na dar kováků Němec.

Kdo rychle dává, dvakrát dává

Jihočeský zástupce kováků Jan Janoušek v této souvislosti připomněl, že solidarita je jedním ze základních stavebních kamenů činnosti odborů. „Pokud má být první pomoc účinná, musí být především rychlá. A to platí i pro pomoc v sociální nouzi. Všichni známe přísloví: Kdo rychle dává, dvakrát dává. My to chápeme tak, že s pomocí v kritické chvíli není možné otálet,“ konstatoval Janoušek. Potvrdila to i vedoucí Regionálního pracoviště OS Kovo v Českých Budějovicích Pavlína Jirková. Když totiž Richardu Němcovi v pátek předávala symbolický šek na 90 tisíc korun, byly už tyto peníze připraveny na účtu jeho základní odborové organizace k okamžitému vyplacení. Významně se o to zasloužili odborářští kolegové z domovské firmy Reinfurt – ČR Prachatice, kteří požádali OS KOVO o pomoc už pár hodin po neštěstí.

Mluvilo se o mrtvých, dost nás to vyděsilo

„Mluvilo se o mrtvých a Richard nepřišel do práce. Dost nás to vyděsilo. Když jsme se dozvěděli, že je v nemocnici, ale není vážně zraněný, volal jsem na Regionální pracoviště našeho odborového svazu do Českých Budějovic. Vedení OS Kovo jednalo okamžitě,“ poznamenal předseda kováků u společnosti Reinfurt – ČR Karel Předota. K odborářům se přidala i firma s jednorázovým příspěvkem 30 tisíc korun, který Richard Němec získá v nynějším říjnovém výplatním termínu spolu s pravidelnou měsíční mzdou. „Ještěže s mým účtem může disponovat také manželka. Já nemám vůbec nic, doklady, bankovní karty, prostě nic. Sanitka mne odvezla v kalhotách a triku. To jediné zbylo. Všechno ostatní zůstalo v troskách domu. Bohužel jsou tam i vzpomínky. Fotografie, věci po rodičích. To nelze nahradit. S tím se musí člověk smířit. Důležitý je život,“ zdůraznil Němec.

Na požárním zásahu se podílelo několik jednotek hasičů

Při pravděpodobně úmyslně způsobeném výbuchu v Lenoře jeden člověk zemřel a devět lidí bylo zraněno. Celkem hasiči evakuovali 19 lidí. Úřady nařídili demolici bytového domu. Richard Němec s manželkou je dočasně ubytován u nejbližších příbuzných poblíž Husince.

Opět hluchá policie; kolikrát ještě?

Podle iDnes.cz Jaroslav F., který minulý čtvrtek nepřežil výbuch v domě v Lenoře, je podle místních zároveň pachatel, který neštěstí úmyslně způsobil. Policie to ale nepotvrdila s tím, že vyšetřování stále pokračuje. Záhadou pro většinu obyvatelů zničeného domu zůstává, že policie neřešila jejich stížnosti. Deníku Právo potvrdili tři majitelé bytů, že jim jeden ze sousedů, pravděpodobně jde o mrtvého muže, který dům nechal vybuchnout, neustále vyhrožoval tím, že „to tady vyhodí do povětří“. Prý si na policii v Prachaticích několikrát stěžovali.

„My jsme bydleli přímo naproti němu. Pořád se s námi hádal, když jsem mu řekla, aby uklidil chodbu, tak mi vynadal. Několikrát na našich domovních schůzích řekl, že to tady zlikviduje,“ uvedla pro Novinky.cz žena, která si nepřála zveřejnit jméno. Její slova potvrdila i další obyvatelka domu. „On vyhrožoval pořád. Já si myslím, že bral drogy. Choval se divně, s nikým tady nevycházel moc dobře,“ dodala seniorka, která žije vedle vybuchlého domu.

Pohled na místo tragédie z výšky

Starosta prý jen slyšel nějaké řeči

Policie tvrdí, že žádný oficiální záznam nemá. „Policisté v nedávné době nepřijali žádné oznámení, které se týká šetřené události v Lenoře,“ sdělila k tomu Štěpánka Schwarzová, mluvčí jihočeské policie. Stížnost podle slov starosty Lenory nezaznamenali ani na obecním úřadu. K tomu lze dodat, že v Lenoře žije pouhých 734 obyvatel, nyní tedy o jednoho méně. To opravdu starosta Antonín Chrapan nic nevěděl, o ničem neslyšel? A kdo nemluví pravdu, obyvatelé, co tvrdí, že si stěžovali, nebo policie, která ´ žádný oficiální záznam nemá´?

Podle i Dnes.cz dům velmi pravděpodobně zapálil a plynovými lahvemi vyhodil do povětří právě Jaroslav F. Muž, který měl se sousedy už roky spory a žaloval je. Dokonce se za týden po explozi všichni měli poprvé potkat u soudu. „Lidé teď sepisují trestní oznámení na policii – tvrdí, že policistům právě kvůli sporům a strachu o své zdraví volali, upozorňovali na vyhrožování, ale nikdo nezasáhl. Jihočeští policisté včera tvrdili, že žádné oznámení nepřijali. Starosta Lenory se hájí, že oficiálně stížnost nikdo nepodal a o problémech se dozvídal od lidí jen ´mezi řečí´,“ napsala iDnes.cz týden po výbuchu.

Nebylo to poprvé, policie záznam mít musí

A iDnes.cz pokračuje: „Byly čtyři hodiny ráno, když Jaroslav F. roznesl po domě plynové lahve, pustil kohouty, aby plyn unikal a natlakoval dům. Chodby polil benzinem a po chvíli škrtl. Detonace byla ohromná. „Mnohokrát vyhrožoval, že to podpálí. Když zhruba před třemi lety na podlaží a chodby vylil benzin, zavolali jsme policii. Přijeli a jediné, co řekli, bylo, že si ho máme hlídat. To je výsledek,“ řekl naštvaně Svatopluk Pevný, předseda sdružení nájemníků sousední bytovky.

Zdemolovaný dům bude muset být stržen

Příští týden ve středu se měl u prachatického soudu on, sousedé z vedlejších domů i z domu, který vyletěl do povětří, se čtyřiapadesátiletým Jaroslavem F. setkat. Žaloval tři bytovky spojené stěnami, že při správě domů podvádějí. „Obviňoval nás, že zpronevěřujeme peníze, že si opravujeme byty za společné peníze, měníme okna, a tvrdil i spoustu dalších výmyslů,“ popisuje Pevný. Jeho slova potvrzuje i bytové družstvo z Husince, které v domech dělalo od loňského září správu. Jako v mnoha jiných na Prachaticku. „Stěžoval si, že nesouhlasí s naším účetnictvím. Lidé z domu nám vyprávěli, že už roky s ním mají spory i soudy a že příští týden je čeká soud,“ řekla pro iDnes.cz ekonomka a účetní bytového družstva Jitka Kováříková.

Starosta má máslo na hlavě

„Spory v domě začaly už před mnoha lety. Jaroslav F. byl od ledna 2008 do března 2009 předsedou společenství vlastníků bytů a staral se o plynovou kotelnu. Pak ho sousedé z postu odvolali a nahradila jej Alena S. Žena, s níž měl v domě následně největší spory a která o sousedských potížích i výhrůžkách řekla starostovi. Uklízela právě na lenorském obecním úřadě, a když se potkali, vyprávěla, jak složité soužití v domě je. „Bylo to spíše neoficiálně, když se zmínila. Oficiální stížnost nepřišla, a šlo to proto mimo náš úřad. O tom, že se soudí, jsem jen slyšel mezi lidmi,“ vysvětluje starosta Lenory Antonín Chrapan. Protože stížnost písemně nepřišla lenorskému úřadu ani do sousedních Volar, které pro obec dělají přestupkovou agendu, nebyl podle něj důvod situaci v domě řešit,“ vypátrala iDnes.cz.

Hasiči nasadili těžkou techniku

A ještě: Proč si Alena S. nestěžovala oficiálně, už sama vysvětlit nemůže, v dubnu ve věku 56 let zemřela. Sousedé však mají jasno – nikdo nechtěl jít do sporu s Jaroslavem F., protože se ho všichni báli. „Byl vulgární, nadával a vyhrožoval. Já od začátku věřila, že je něčeho takového vážně schopen, od těch výhrůžek to byl opravdu jen krok k činu,“ říká jedna z obyvatelek domu.“ Tedy nejen starosta, ale i policie reagovala, jak už bylo řečeno, v módu pštrosa s hlavou v písku. iDnes.cz zakončuje reportáž posledním svědectvím: „Jaroslava F., který při výbuchu zemřel, u soudu zastupoval advokát Bedřich Tichý. „Nevybral jsem si jej, byl jsem soudem přidělen a plnil jsem roli, ze které jsem nebyl šťasten,“ řekl včera stroze MF DNES s tím, že je vázán mlčenlivostí a o sporu nemůže dál mluvit. Zda se tragédii dalo zabránit a zda policisté udělali vše, co měli, bude pravděpodobně řešit nyní jejich odbor vnitřní kontroly případně Generální inspekce bezpečnostních sborů.“

Demolici zaplatí kraj

Demolici výbuchem poškozeného domu v Lenoře zaplatí kraj. Jihočeský kraj uvolní ze své krizové rezervy částku do dvou milionů korun, která bude určena na bezodkladnou likvidaci následků škod výbuchem poškozeného domu v Lenoře. „Kraj uhradí zajištění rozbitých oken a dveří proti větru a dešti či případně proti vniknutí do domu. Dále je nutné zajistit oplocení zničeného domu až do doby, než bude provedena demolice. A následně Jihočeský kraj zaplatí demolici samotnou“, řekla hejtmanka Ivana Stráská. Lenora má štěstí v neštěstí - dva domy, které stojí vedle budovy zasažené výbuchem a požárem, nebude třeba bourat. Rozhodl o tom statik a novinářům to řekl starosta Lenory Antonín Chrapan.

Pohled zezadu

Jihočeský kraj také zřídil v sobotu 5. října účet veřejné sbírky, na který lze zasílat finanční pomoc lidem, které výbuch postihl. „Jsem ráda, že se tak rychle našli lidé ochotní pomoci těm, kteří se ocitli v nouzi. Je to jistě i důležitý vzkaz pro Lenoru: nejste v tom sami. Můžeme pomoci penězi, ale všem zároveň přejeme zejména to, co se za peníze koupit nedá – zdraví,“ dodala Stráská.

 

Na kontech má Lenora již skoro dva a půl milionu

Na číslo účtu, zřízené krajem, 370707070/0300 už přišlo k dnešní desáté hodině celkem 497 702,38 Kč, napsal Jihočeský kraj ve středu 16. 10. Existuje ale ještě jedno konto pomoci, jak napsaly Novinky.cz: Pro obyvatele domu, kteří přišli o všechno, zřídil Obecní úřad v Lenoře ve spolupráci s nadací Adra zvláštní účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 577. Na něj mohou lidé posílat peníze, které se rozdělí mezi poškozené. Na účtu je již přes dva miliony korun.

 

Sečteno, podtrženo. Dobrá zpráva je, že když se přihodí neštěstí, mají lidé v Česku srdce i peněženky otevřené. Také náš systém dobrovolných i profesionálních hasičů je výborný, rychlý, funkční. Ta špatná pak, že to, že se k tragédii schyluje, věděli – či měli vědět - mnozí, včetně obecního úřadu i policie. Neudělali nic. Což není poprvé, v roce 2013 se něco podobného odehrálo ve Frenštátu pod Radhoštěm, s takřka identickým průběhem – tam ale zemřelo více lidí, zde jen pachatel. Neměla by policie vysvětlit, proč v takových případech nekoná? Že by mužům zákona nahnal strach jeden agresivní, dost pravděpodobně duševně nemocný chlápek? Nebo si svou práci prostě jen ulehčují? To není vůbec dobrá zpráva pro naši zemi, že máme tak neschopnou policii…

Vložil: Markéta Vančová